Ca idee - am apucat perioada cand reteaua electrica era la 110V si aveam tarife diferentiale zi si noapte
Pe timpul noptii te costa mai putin , decat pe timpul zilei si stateam cu auto-transformator 110V-220V sub pat ca sa putem viziona ''telecinemateca'' la tv-ul alb-negru
Salariu lui taica-miu era 900 lei si putea intretine o familie - sot/sote si 2 copii
In ziua de azi cam de cate ori trebuie sa inmultesti 900 lei ca sa intretii o astfel de familie
Treburile au inceput sa se ''strice'' dupa cumtremurul din '77 , cand ''catei'' partidului au dat de ''gustul bunastarii'' din ajutoare si nu numai
Apoi a urma ''perestroica'' lui ''patatul'' din anii '80 si dupa decaderea comunismului care ajunse la un nivel destul de rau din cauza ''lingailor'' de pe langa cea cu 4 clase , dar premiata peste tot unde se ducea cu ''honoris causa''
In prezent sunt multi mai multi ''lingusitori'' decat inainte de '89 si de aici si situatia din prezent
Nu pot sa uit filmele italienesti din anii '70 cand ca si tineretul nostru de azi erau ''milionari'' , dar nu aveau casa si un serviciu stabil
In prezent salariu minim pe stil vechi e 23.000.000 lei si oare cati tineri sunt propietari de case si au un servicu stabil ?
Bine , rau inainte de '89 , majoritatea terminau macar un liceu , azi......vai si amar de invatamantul autohton , numai zic de cati tineri vor si pot sa termine un liceu
NU a fost totul pe roze , cel putin dupa '80 , dar in prezent este mult mai grav in anumite privinte decat in trecut
Imi aduce aminte de o scena dintr-un documentar in voga inainte de '89 vazut pe caseta video - Aceasta este America - unde la suprafata arata Manhattan-ul in toata ''splendoarea' lui si prin canale erau oamenii bolnavi mancati de sobolani
Cine a vazut acest documentar poate isi aduce aminte de ce contradictii era vorba in acel documentar despre ''capitalism'' si NU era o ''intoxicare'' asa cum mi-ai scris tu mie , ci niste REALITATI ale capitalismului
Vezi la noi ce se intampla prin spitale cand te internezi de ceva si pleci cu alt ceva , asta daca nu ''mori de covid'' intre timp
Sunt destule cazuri de astfel de situatii , din pacate si ar mai fi multe de scris , dar......
A NU se intelege ca sunt pentru comunism , dar REALITAEA FOARTE DURA din prezent comparand-o cu copilaria avuta........
Poate am fost eu mai ''norocos'' cu toate ca NU cred si asta este parerea mea care poate fi contradictorie fata de a altora , in functie de cele traite de fiecare