Thanks Thanks:  41
Likes Likes:  74
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 106

Thread: Ce am mai cumparat din China

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default Ce am mai cumparat din China

    Am vrea sa deschidem un topic despre cumpărăturile pe care le-am făcut din China cu subsectiuni dedicate: sat, electro, auto, bricolaj și altele. Regulile ar fi simple: achiziția sa fie reală, produsul sa fie mai ieftin decât cel similar din țară, calitatea sa fie corespunzătoare; nu va verifica nimeni veridicitatea celor postate, mergem pe încredere. Sunteți interesați?

    Până atunci o veste proasta: https://gadget.ro/din-1-iulie-2021-v...e-sub-10-euro/
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    De la mijlocul anului trecut am observat ca preturile produselor din China a crescut mult. In timp ce inainte existau multe produse cu livrare gratuita acum sunt multe din ele la pret similar in tara tocmai din cauza taxei de livrare colet si nu vorbesc de livrare prin curierat rapid. Anii trecuti am avut 6-7 comenzi din China toate cu valoare mica. Daca acum verific aceleasi produse observ ca la multe din ele pretul a crescut intre 30 si 80% daca includ transportul.

    Postam linkuri directe cu produsele cumparate ?
    De exemplu sunt multumit de un convertor de tensiune DC-DC 10-32V to 12-35V 150w. Puterea reala nu cred sa depaseasca 80-90w dar pentru mine e foarte bun pentru ca functioneaza de 1 an de zile si mi-a redus zgomotul de transformator dintr-un pozitioner. Am eliminat transformatorul din pozitioner si am folosit o sursa in comutatie de 12v 3A plus acest convertor pentru ridicarea tensiunii putin peste 26 Volti pentru comanda unui actuator de 24 inch. In felul acesta nu mai am brumul de la retea si e liniste deplina in camera. Eu l-am cumparat cu 2,6 euro cu livrare gratuita. Pret actual pe acelasi site : 5.77euro +8.82 euro transport. Observati diferenta de pret ?




  3. #3
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Da, postați link-uri; ulterior reorganizăm secțiunea, mutam produsele pe categorii. Cred că nu vor fi permise link-uri având comentarii gen: "Am găsit asta pe net, ce părere aveți, merita?"
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Sursa am luat-o de aici : https://www.banggood.com/Wholesale-D...r_warehouse=CN

    Se pot gasi si pe aliexpress mai ieftine. Important ar fi sa aibe caracteristici asemanatoare. Convertorul asta l-am testat si pentru un laptop alimentand de la bricheta de la masina. A incarcat fara sa se incalzeasca un laptop care avea original alimentator de 45W. E avantaj fata de un invertor la 220V ca nu se mai pierde energie prin conversie de la 12v la 220v si apoi iar la 19v. Ideal era ca acest convertor sa aibe un afisaj pentru tensiune iesire sa poti regla usor pentru orice laptop.

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Un alt produs luat din China este un multimetru, modelul acesta:
    https://www.banggood.com/MUSTOOL-MT1...r_warehouse=CN

    Sunt multumit de el. Imi place precizia lui. Pot masura si condensatori cu o precizie buna. Imi e util sa masor rezistenta electrica de exemplu intre borna minus a bateriei de la masina si caroserie poate evidentia daca ai o problema cu masa slaba a masinii. Merge cu baterii obisnuite AAA care ma tin destul de bine. Nu le-am inlocuit de cand l-am luat. Are functie NCV care ar trebui sa detecteze firele de curent prin pereti. Nu merge prea bine in sensul ca descopera liniile in pereti doar daca ai pereti mai subtiri sau firele sunt ingropate mai putin in tencuiala. Il folosesc doar ocazional dar il consider o investitie buna.

    Anterior luasem un model care cica detecta el automat gama de masurare dar trebuia sa ghiceasca el ce vrei sa masori , modelul acesta :
    https://www.banggood.com/Upgraded-MU...r_warehouse=CZ
    A fost un fiasco total eu incercand sa masor tensiuni mici el trecand pe mod detectare dioda. Softul nu poate detecta corect ce vrei sa masori. Nu avea buton de selectare cam nimic. Era complet automat. Nu m-a multumit deloc.
    Primeste rating 9/10 primul multimetru iar acesta al doilea smart rating 3/10.



    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

  6. #6
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Chiar ieri am comandat un laptop, mai mult din joaca la pretul de 64 RON, total 23 USD inclusiv transportul.
    https://www.lckso.top/products/16g-m...f-0b56699108de

    Nu cred ca exista asa ceva la asemenea preț, am comandat de curiozitate să vad ce se intampla, unde e șmecheria?
    Doar ssd-ul, chipurile de 1T valoreaza mai mult, daca e așa pot să-l folosesc separat și să arunc restul la gunoi.
    De platit am plătit prin PayPal, ca să nu fie nicio surpriză în acest sens.
    Posibil surpriza va fi un laptop din carton, din lemn, poate vreun pliant colorat, ... etc.
    Aștept să văd ce primesc, curiozitatea costă!

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Cine mai are in folosinta in prezent acest receptor - https://www.sateliti.info/showthread...DM-500S/page50 - Optibox 500S
    E o clona a DM-ului 500S care era in voga prin anii 2005/2007 , am dat la acea vreme 300 lei si originalul costa cel putin dublu
    La vremea acea exista si un ''razboi al clonelor'' in adevaratul sens , adica unele imaginii de DM 500S original daca nu gasea mac de original bricuia clona respectiva
    A mea inca mai functioneaza si in prezent , fiind intens folosita pe vremea cand exista AKTA prin satelit , frumoase vremuri.....si sharuit-ul era in voga , nu ce este in prezent

  8. #8
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Eu încă îl am, l-am folosit până mai anul trecut; încă se mai fabrică, l-am văzut pe Ali la vânzare (in jur de 100 Ron parcă).
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  9. #9
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default Frecventmetru 1Hz - 50MHz / Tester cristale quartz

    L-am gasit pe Ali cu 11 lei, transport gratuit, comandat in 12.01.2021; link nu are rost, sunt foarte multe magazine care il vand sub forma de kit. Deocamdata am facut o mica proba cu testerul pentru quartz:

    1.jpg

    Kit-ul a venit fara schema si alte instructiuni iar pe pagina vanzatorului nu am gasit mare lucru, noroc cu Google; pdf in atasament.
    Attached Files Attached Files
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  10. #10
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Tind să cred că o să fie doar carcasa de metal la prețul aceasta sau o tableta cu un capac.

    Poate ești un norocos.
    Dacă chiar vine la prețul ăsta un laptop înseamnă că asta este prețul unui astfel de produs fabricat China.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  11. #11
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    unde e șmecheria?
    Metal Fingerprint Unlock
    Cred ca o sa primesti senzorul de amprenta pentru acel laptop.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  12. #12
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    E ca la alba-neagra .
    Iuteala de mana si nebagare de seama,
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  13. #13
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    E ca la alba-neagra .
    Iuteala de mana si nebagare de seama,
    Da, exact asa este. Nu se trimite nimic, se bazeaza pe pretul mic al comenzii si pe imposibilitatea de a recupare o suma derizorie de pe un site fantoma.

    Am primit doar un email probabil automat, cu un buton mare: Confirm Receipt ???
    Pe tracking info la China Post se specifica ca nu s-a exista asemenea livrare.

    Evitati https://www.lckso.top/products/16g-m...f-0b56699108de . Mai sunt altele cu aceeasi grafica si subiect identic, atentie.



  14. #14
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Feb 2007
    Posts
    426
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Salutari, Daca tot m-ati provocat , am rugamintea sa-mi spuneti daca cumpar de pe https://www.banggood.com/ din depozitil CZ imi trimite cu posta romana sau cu o firma de curierat alegand "EU Priority Mail"??
    Cumparand de pe Cehia probabil nu am treaba cu tva si vama avand o suma de ~250euro si inca o intrebare : ati selectat preul in euro , in lei sau poate $???
    Multumesc!!

  15. #15
    Standard RSP member
    Join Date
    28 Jun 2008
    Posts
    41
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Am pachete din 25 martie ajunse in Bucuresti si pare ca nu se intampla nimic ,cred ca se asteapta 1 iunie chiar daca sunt trimise de la inceputul lui februrie din China ,stau in depozit in Bucuresti fara a fi livrate.
    Spor la munca Posta Romania.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •