Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  5
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: LNB 3x3°+ LNB 1° V

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default LNB 3x3°+ LNB 1° V

    Am un LNB 3x3°(13,16 si 19,2° E) cu o singura iesire.Acest LNB cum ar trebui conectat in paralel cu un LNB 1° V,apoi la doua receptoare ? Va multumesc.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Colegii care folosesc diseq stiu mai bine si asteptam raspunsul lor. Pentru partea cu 2 receptoare imi e teama ca va fi complicat pentru ca nu poti folosi un lnb la 2 receptoare decat cel mult pe aceeasi polarizare de pe acelasi satelit. Din ce inteleg eu acel lnb are un diseq 3x1 incorporat. Pentru a folosi alt lnb cu acesta necesita inca un diseq cu 2 intrari si o iesire. Pe o intrare a acestui diseq 2in1 vei avea lnb-ul cu 3 capete iar pe cealalta intrare pe cel de pe 1 grad vest. Va trebui in functie de receptor configurate cele 2 diseq cascadate . La enigma 2 am vazut "commited/uncommited".

  3. #3
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    Am un LNB 3x3°(13,16 si 19,2° E) cu o singura iesire.Acest LNB cum ar trebui conectat in paralel cu un LNB 1° V,apoi la doua receptoare ? Va multumesc.
    Cu ani in urma am folosit disequl din poza, cu 2 lnb-uri si doua receivere, dar erau lnb-uri simple.
    Nu stiu cum s-ar putea facea setarea la diseq-ul intern din lnb-ul tau monobloc, teoretic ar trebui sa mearga.

    https://emp-centauri.cz/index.php?la...ateg=20&id=184




  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Cred că este simplu cu al 4 satelit, adică acel lnb simplu.
    Acest lnb simplu se setează în receptor ca al 4 satelit in diseq dar cu încă un diseq înainte

    Problema cu împărțirea la două receptoare nu se poate face numai cu aceste componente într-un mod acceptabil.
    Ar trebui un swich .
    Despre ce spune colegul mai sus că există și asemenea diseq dublu pentru două receoroare , nici nu am știut.
    Posibil să meargă cu un asemenea diseq.
    Nu l-am avut și nu pot spune mai mult.
    Despre ce componente ai spus tu că ai îți spun următoarele:
    Se poate face un compromis prin loop de la primul receptor dar așa ceva este aiurea de tot pentru că prin loop nu se poate vedea numai canale tv de pe polarizarea pe care este și primul receptor.
    Dar mai apare și problema la acest receptor alimentat cu semnal de satelit prin loop de la primul receptor, că trebuie să știi și satelitul nu numai polarizarea pe care se afla primul receptor și numai după să cauți canale tv pe al doilea receptor.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @ghita_49
    Trebuie sa ai un receptor care stie cascadare la Diseqc.

    Gasim un raspuns la intrebarea ta daca aflii cum se comanda cele trei lnb-uri, cu ABCD sau cu 1234.....
    E putin mai complicat.
    Testeaza si apoi posteaza detalii despre lnb-ul triplu.


    Am taiat primele 2 randuri din postarea de mai sus pt ca sunt gresite.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Diseq-ul folosit de lnb monobloc triplu este de tipul diseq 1.0.

    Uite un pic ce spune wiki:

    "Versions and compatibility[edit]


    A number of versions of DiSEqC exist:

    • DiSEqC 1.0, which allows switching between up to 4 satellite sources
    • DiSEqC 1.1, which allows switching between up to 16 sources
    • DiSEqC 1.2, which allows switching between up to 16 sources, and control of a single axis satellite motor
    • DiSEqC 2.0, which adds bi-directional communications to DiSEqC 1.0
    • DiSEqC 2.1, which adds bi-directional communications to DiSEqC 1.1
    • DiSEqC 2.2, which adds bi-directional communications to DiSEqC 1.2

    All four[clarification needed - there are 6; to which 4 does this refer?] variations were standardized by February 1998, prior to general use of digital satellite television. The later versions are backwards compatible with the lower revisions, but the lower revisions are, as might be expected, not forwards compatible with the higher revision numbers. 1.x and 2.x versions are both backwards and forwards compatible.
    The terms DiSEqC 1.3 and 2.3 are also often used by manufacturers and retailers to refer to the use of DiSEqC with other protocols. For example, 1.3 usually refers to a receiver which uses USALS in conjunction with the DiSEqC 1.2 protocol. Such terminology has not been authorised by Eutelsat.
    The following table shows compatibility between the various DiSEqC versions:
    1.0 switch 1.1 switch 1.2 motor 2.0 switch 2.1 switch 2.2 motor
    1.0 receiver Yes No No Yes No No
    1.1 receiver Yes Yes No Yes Yes No
    1.2 receiver Yes Yes Yes Yes Yes Yes
    2.0 receiver Yes No No Yes No No
    2.1 receiver Yes Yes No Yes Yes No
    2.2 receiver Yes Yes Yes Yes Yes Yes
    NOTE: a 1.x receiver will not be able to receive communication from a switch or motor. Usually this is not important, as the switch or motor can be controlled by the receiver without problems."
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #7
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Daca stii cum trebuie setat in enigma2 lnb-ul (diseqc) monobloc, atunci e mai usor sa faci configuratia cu 2 diseqc cascadate
    Cu un monobloc cu o singura iesire, singur sau cu alte lnb-uri, nu ai cum sa te uiti pe mai multe receptoare (canale) in acelasi timp decat pe acelasi satelit/banda/polaritate prin loop sau cu spliter de sat

    ---------- Post added at 22:07 ---------- Previous post was at 22:00 ----------

    Cu spliter te uiti pe cate receptoare vrei, dar numai unul functioneaza la un moment dat, restul standby sau oprite.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  8. #8
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @ horatyu
    Ar fi normal sa dea ghita_49 detalii despre lnb.
    Si da, ai dreptate ce scrii, stim si noi cu diseqc, doar ca pentru el nu pare asa simplu ca pt tine.
    De ex primul pas ar fi sa spuna cum comuta doar lnb-ul triplu conectat direct la tuner.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    LNB-ul l-am cumparat de aici :
    https://www.receptoare.ro/lnb-single...k-triplu-feed/
    Antena Emme Esse Al 100 cm.
    Aparat cautare sateliti am Satlink WS-6928.N-am mai reglat monobloc cu trei satelit(cu 2x3°am reglat de mai multe ori),ma gandesc ca doar 16° E trebuie sa caut.
    LNB monobloc si LNB 1° V le voi conecta la un SPAUN SUR 211 F,iesirea din DiSEqC o voi imparti la doua receptoare,nu vor fi conectate in acelasi timp.

    LNB Single Monoblock Triplu Feed cu 2 iesiri nu am gasit spre vanzare nicaieri,pare ca nici nu se fabrica.LNB Single Monoblock 2x3° am si cu 4 iesiri,dar...

    ---------- Post added at 12:58 ---------- Previous post was at 12:29 ----------

    Eu as vrea sa conectez SPAUN SUR 211 F la un receptor(Octagon 4008,8008 sau Qviart Lunix3 4K)si la placa TBS-6590.
    Spliter am AMIKO 2x1 5-2450 MHz.
    Sa vad antena instalata cu semnal pe sateliti,apoi voi"pedala"pana ii voi gasi si o configurare buna.Ma gandesc ca oricare din aceste receptoare ar trebui sa poata fi configurate.Mie teama ca placa o sa fie mai cu probleme.

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    LNB Single Monoblock 3x3° are semnal pe toti satelitii,mai slab de Eutel 16° E. Hotbird si Astra sunt cu semnal 93-97%.
    N-am gasit vreo posiblitate de conectare la SPAUN SUR 211 F cu 4 sateliti( 1°V, 13°E,16°E si 19,2°E).Orice combinatie am facut,doar 3 sateliti vad cu semnal.Daca are semnat Thor,nu are semnal unul dintre satelitii monoblocului.
    Poate practica dvs.poate sa-mi dea un sfat,nu stiu ce sa mai fac.Va multumesc.

  11. #11
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Citeste aici

    Asta e schema de conectare.

    diseq11.png


    Tu ai dieqc 1.0 pe lnb, itzi mai iei un Diseqc 1.1 ca asta:



    si al 2-lea lnb il pui direct pe intrarea 2


    Il poti cumpara de aici
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Am primit DiSEqC 1.1. La receptorul VUGA am reusit configurarea pentru toti satelitii,patru,in cca jumatate de ora.
    In receptorul Octagon 8008 si Qviart Lunix3 4K nu reusesc.Fiecare dintre sateliti,la configurarea individuala Advanced ,ii pot conecta{LNB1 cu 13 ° E, 16 ° E, 19,2 ° E ; LNB2 cu 1 ° V }cu semnal.
    Nu stiu,nu gasesc,cum sa-i"impachetez"ca sa-i pot gasi usor din"satelit",eu am cu semnal doar ultimul configurat.
    Poate careva aveti mai multa experienta,ma veti lumina si pe mine.
    Va multumesc.

    N-am mai incercat cu receptorul Octagon 4008,ma gandesc ca nu difera de 8008.

  13. #13
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Fara prea multe cuvinte, uite un exemplu de configurare.
    Conteaza sa le pui in ordinea din imagine!
    Vezi acolo unde e cursorul, zona albastra.


    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Asa am avut si eu configurarea,doar ca imput am avut 1.Nu imi recunoaste numai ultima configurare de satelit.Ceva o fi,dar....

  15. #15
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Da, tu ai 1 pe diseqc 1, apoi A, B sau C pentru cei 3 sateliti de pe unibloc, si apoi ai 2 si nimic pt al 4-lea satelit.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •