Thanks Thanks:  91
Likes Likes:  388
Dislikes Dislikes:  3

View Poll Results: Tu de ce nu te vaccinezi ?

Voters
58. You may not vote on this poll
  • DA

    43 74.14%
  • NU ma vaccinez .

    11 18.97%
  • Nu m-am hotarat

    2 3.45%
  • Imi e frica de ac

    2 3.45%
  • Am aflat de la TV ca ma omoara vaccinul

    0 0%
  • Sa fie rau ca sa nu fie bine

    0 0%
Page 4 of 21 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 46 to 60 of 303

Thread: Eu sunt vaccinat, Tu de ce nu te vaccinezi?

  1. #46
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,548
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Cum ziceam acum cateva zile, latrinele trec de la rezerve in privinta vaccinarii, la panica lipsei vaccinurilor.
    Sa fie rau, ca sa nu fie bine! Doar pzd e cu binele )
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #47
    Standard RSP member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    78
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Abia astept sa ma vaccinez dar ghinion,nu am peste 80 de ani(unii zic ca e de bine),cine stie cand imi vine randul

  3. #48
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Cu tot respectul pentru inițiatorul acestui topic, se pare că zicala "orice faptă bună nu rămâne nepedepsita" este din nou valabilă. Actualizat titlul ar trebui modificat: "Eu vreau sa mă vaccinez, tu ai putut sa te vaccinezi?" Se pare că nu e mai este la modă să fii din gașca conspiraționistilor, este mai mișto sa fii in randul "descurcaretilor" pentru care regulile nu înseamnă nimic.
    "Respect" pentru cei care nu au răbdare să le vină rândul la vaccinare, "respect" celor care permit și intermediază acest fapt.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  4. #49
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,548
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    DA, cu litere mari. Stiu persoane care s-au vaccinat fara sa aiba nici o treaba cu ce spun astia la tv.
    Stiu in Bucuresti cazuri de straini cu afaceri in zona, care s-au vaccinat sau cel putin asa a spus secretara lor cand intr-o zi au lipsit de la o intalnire.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #50
    Standard RSP member romero69's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2008
    Location
    Romania Satu Mare(Acis)
    Posts
    86
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Da si DA ma vaccinez fratilor fara ezitare.

  6. #51
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Alaltaieri am facut rapelul ! Reactii adverse usoare. Durere in brat a doua zi, mult mai usoara decat la prima vaccinare. Durere de cap usoara, rezolvata cu un paracetamol. In noaptea zilei vaccinare am avut doar eu o usoara stare febrila, 37,2. Astazi este super ok !
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  7. #52
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,548
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Sa speram ca apucam sa ne vaccinam toti sau cat mai multi, fara sa apara mutatii majore.
    Riscul e sa stam multi ani in pandemie.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #53
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Quote Originally Posted by parpaneata View Post
    Alaltaieri am facut rapelul !
    Puteți să vă considerați norocos! Fiind cu boli cronice m-am înscris prin medicul de familie, stai nenica și așteaptă; m-au înscris și zdrențele alea la muncă, comunica-le adresa de mail să am unde primi codul de bare (....)
    Am zis să iau o problema in mână (și am luat-o ), am intrat pe mizeria "Rovaccinare" că să aflu că în tot județul există un singur centru de vaccinare și când am incercat să mă programez m-a direcționat in luna martie unde erau toate locurile ocupate.
    Bre, o fi și aici că pe timpuri când tov. doktor te întreba "kent mai vii cu dovadra"?
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  9. #54
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,430
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Si eu m-am vaccinat azi! Dupa vaccin m-am simtit foarte bine! Mentionez ca nu am avut reactii adverse. Astept urmatorul rapel. @val, te pot ajuta cu vaccinul!


  10. #55
    Golden Member piccolo08's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2010
    Location
    Earth
    Posts
    450
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    Sa speram ca apucam sa ne vaccinam toti sau cat mai multi, fara sa apara mutatii majore.
    Riscul e sa stam multi ani in pandemie.
    Mutatii pot apare si in acelasi bloc, in acelasi apartament, sau in acelasi cartier. Intrebarea este: Cat este de eeficient acest vaccin? Ce garantie avem ca ne "imunizam"?
    Oricum tind sa cred ca va fi ceva perpetuu. O guvernare sanitara permanenta cu slugi OMS si doctori si politicieni pe state de plata ale diverselor case farmaceutice ( ceea ce e si in prezent dar mai voalat).
    Nu m-am decis dar inclin 99,999999999999% spre NU.
    aici detalii si motivul pentru...

    ---------- Post added at 23:38 ---------- Previous post was at 23:31 ----------

    Ma refer in special la articolul 7.3 /7.3.1;7.3.2 ...
    DM 800se sim 2.10 , Ibox-cloud, raspberry pi si alte rahaturi

  11. #56
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Germania a făcut deja demersurile pentru a achiziționa vaccinuri și de la ruși, care au două versiuni de vaccinuri.
    Suntem puțin bătuți în cap să credem că doar dintr-o parte poate veni rezolvarea problemei.
    Sunt vreo două vaccinuri pe la chinezi care se duc prin India, Brazilia și prin Turcia, dar noi vrem doar de la licuriciul american.
    Poate,poate ne calcam pe inimă și luăm de pe la englezii din Oxford AstraZeneca.

    Eu personal nu mă vaccinez pentru că cred că IMUNITATEA organismului face față cu brio , adică dacă luăm statistica oficială mondială vedem că din totalul celor infectați , mor mai puțin de 2 la sută și nu este nevoie de vaccinuri pentru a trece prin această boală.
    Total infectați
    104,857,707

    Deaths:
    2,275,801, dar aici e puțin greșită statistica pentru că sunt băgați la morți de covid și cei cu comorbidități, care oricum mureau in perioada următoare.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  12. #57
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,548
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Eu ma vaccinez, Tu te vaccinezi?

    Sa fie rău ca sa nu fie bine.
    Asta propavaduiesc la haznale tv .
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  13. #58
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Zildan tu personal crezi că oamenii de știință sunt doar cei de la pfizer? Și rușii și chinezii sunt comuniști și nu se ridică la nivelul americanilor?
    Crezi că vindecarea poate veni doar dintr-o anumită parte a globului?
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  14. #59
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Eu personal nu mă vaccinez pentru că cred că IMUNITATEA organismului face față cu brio , adică dacă luăm statistica oficială mondială vedem că din totalul celor infectați , mor mai puțin de 2 la sută și nu este nevoie de vaccinuri pentru a trece prin această boală.
    .
    Glumesti ? Imunitatea NU face fata ! In plus, NU se formeaza, pacientul imbolnavindu-se a doua oara, a treia....dupa caz. Modelul ''suedez'' de imunizare generala a fost un mare chix. Alegerea este evident personala. Vinovatia este problema apasatoare !! Cum te vei sintii atunci cand vei infecta un prieten, o cunostinta, pe cineva din familie si....acesta va muri ? Cum se va simtii familia ta daca imunitatea ta personala nu va fi asa cum crezi si vei crapa ? Cred ca astea ar trebui sa fie intrebarile la care sa raspundeti voi, cei din tabara ''cealalta'' !
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  15. #60
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Stimate coleg de forum cine ți-a spus că imunitatea nu face față?
    Nu cred că un doctor a putut spune așa ceva, nici chiar dacă este doctor docent nu poate scoate din puțul gândirii aberația asta, fără să fie contrazis in secunda următoare.
    Cei care au trecut prin boală au rezistat mai ales imunității organismului lor și apoi poate au mai fost ajutați de anumite medicamente care au ajutat imunitatea și așa au reușit să scape de boală , pentru că deocamdată se fac teste pe oameni , nu se știe exact un tratament, se încearcă tot ce crede un medic că ajută, dar clar de tot nu e ceva.
    Fără imunitate am muri cu siguranță. In organism sunt mai multe bariere împotriva virușilor și bacteriilor sau microbilor , care dau alarma imunității că trebuie să acționeze de urgență.
    Aceste bariere sunt: amigdalele și polipii dar și alți ganglioni din organism care se inflamează și dau startul imunității să lucreze--->>>primul semn că lucrează organismul împotriva virusului sau microbilor și bacteriilor este că faci temperatura.
    Eu văd și statistică mondială din 104 milioane de infectați , doar 2 milioane au decedat, dar mai ales spun din experiență personală și nu mă iau după televiziunile care manipulează și bagă spaima în oameni.
    Nu pot gândi altfel pentru că eu am avut boala aceasta și am avut numai nasul înfundat și nu am luat nimic și a trecut , eu " suferind " doar că nu am avut gust și miros vreo 3 - 4 zile.
    Zilnic am fost la părinții mei și am mâncat cu ei la masă și nu s-a îmbolnăvit nimeni , chiar dacă nu am purtat mască.
    E drept că nu strănutam și nici nu tușeam și nici nu îmi curgea nasul .

    PS: chiar și modelul suedez arată conform statisticilor că din 580916 mii de cazuri , au decedat 11939 mii, deci cam
    4 ,866 la sută

    Eu iau datele oficiale ( aceste statistici) , deși ele sunt puțin umflare cu cei care aveau comorbidități și oricum mureau in perioada următoare, dar chiar și așa nu sunt înfricoșătoare, față de alte molime de pe fața pământului în decursul istoriei.
    Până acum procentul decedaților, pe plan mondial este de 2,17 la sută cu tot cu cei care au avut comorbidități.

    https://www.worldometers.info/coronavirus/
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

Page 4 of 21 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •