Salut.

Ma bate gandul sa vad cum as putea imbunatati sunetul de la masina personala. Nu e vreo prioritate dar pentru viitor chiar as incerca o modificare. Citind pe forumuri schimband difuzoarele nu s-a imbunatatit sunetul fiind o mare lipsa de frecvente joase. Sistemul de camera suna foarte bine. Am un Logitech Z2300. Am mai ascultat si alte sisteme audio dar unele sunt mai bune, altele mai slabe. Un subwoofer dedicat auto mi se pare ca acapareaza prea mult uneori interiorul masinii plus ca imi ocupa loc pretios in masina. Ma intrebam daca nu cumva exista vreo solutie usoara sa pot alimenta sistemul Logitech Z2300 direct de pe bateria de la masina. Ati putea spune ca cel mai usor ar fi sa folosesc un invertor auto si sa produc 220 volti dar mi se pare si scumpa solutia si ineficienta energetic plus spatiul pe care mi-l ia din masina s-ar putea sa nu-mi convina. Ideea ar fi sa elimin partea de alimentare AC si sa alimentez amplificatorul direct DC.

Am vazut pe piata multe solutii pentru ridicare tensiune relativ ieftine : convertoare buck boost. Nu avea cum sa se potriveasca la fix tensiunea de 13-14 volti a masinii cu ce a gandit un producator de sistem audio pentru camera. Am aflat ca pentru a functiona sistemul ar necesita aproximativ 26-27 volti DC cu un curent maxim de 3-4 amperi. Problema intampinata este ca sistemul acesta e gandit sa fie alimentat cu un transformator toroidal cu priza mediana : +20V AC , 0 , -20V AC. Cum pot alimenta corect acest sistem audio ? Imi trebuie tensiune negativa cu ceva amperaj din cate observ. Trebuie sa pot alimenta intregul sistem de la o singura sursa ( bateria masinii ). Exista vreo solutie ieftina pentru conversie tensiune ?

Voi completa cateva date despre sistemul Logitech Z2300, informatii gasite pe internet :
Toroidal Transformer Details

Manufacturer: Ten Pao International Ltd.
Part No: Z-2200 EU
Model No: TOG433028F0
VA Rating: 150.9 VA [Confirmed by Ten Pao]
Primary Input: AC 230V/50Hz
Secondary Output Voltage: AC 20.1V x 2
Secondary Output Current: 3.75 A
Diameter: 95 mm
Height: 45 mm

Z-2300 amplifier uses
i) Two STMicroelectronics Class-AB, 80W, TDA7295 amplifiers bridged together to provide a total of 2 X 80=160W for the subwoofer.
ii) Two STMicroelectronics Class-AB, 60W, TDA7296 amplifiers powering each of the satellites.

In
formatiile le-am luat de aici :
https://www.electronicspoint.com/for...former.229646/
https://forums.tomsguide.com/threads...titans.234775/