Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  18
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23

Thread: Timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim

  1. #16
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Da stii ca eu mai aveam 2 joburi si tu mai ai sigur altul.
    Cati bani pe ora la job ai?
    Cati la catedra si cati la alte joburi?

    Eu ma pregateam sa ma inscriu la doctorat.

    Da asta e zero, am aflat cu ce se ocupa cadrele didactice cand "m-am inscris" in clasa 1.
    Mi-a aratat invatzatoarea ce grea e viatza de parinte!
    M-am dus sa ma plang la directoare, colega mea de gradinitza, generala si liceu.
    A zis ca asta e viatza, ca ei se zbat. Si altele nu le pot da public.

    Despre asta vrei sa vorbim?
    Sa scriem ca la scoala nu se respecta manualele si cand te duci la profesor sa il intrebi de unde a predat una sau alta spune ca din ideile lui care au urmat programa?
    Vrei sa scriu si despre asta?


    Si sa lamurim o chestie, eu nu am nimic cu nici un om, am cu PZD, si cand o sa inteleaga mai multi oameni de buna credinta asta, vom democratiza Romania.
    Cat timp unii voteaza dor pentru avantaje personale .... va fi rau. PZD promite marea si sarea celor in nevoie!

    LE: Am stes partea cu chelu, cei care au citit inteleg ce zic.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #17
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    De 3 ani nu mai lucrez in învățământ, deși mă gândesc să mă întorc.
    Când eram eu in învățământ , salariul era o mizerie acum a crescut mult , aproape s-a dublat de când eram eu.
    Tot asta spun și eu că PSD și comuniștii țin Romania într-o stare de sărăcie pe când ei prospera.
    Din păcate comuniștii sunt in toate partidele politice PNL, PDL sau UDMR.
    Probabil o generație nouă de tineri politicieni sunt o șansă să scăpăm de comuniști.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #18
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Vezi ca eu cand scriu ceva combat cu tarie si stiu ce scriu!
    Si cred ca daca ai rabdare sa ma intelegi imi dai dreptate.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    17

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    ..

    O sa spui ca se pregatesc pt ore etc etc.
    Se pregatesc doar in primii ani.
    ..
    ...
    Fals, fals, fals. Ma mir cum poti sa spui asta!
    Pregatirea este continua! Cel putin pentru cei carora le pasa de ceea ce fac.
    Quote Originally Posted by zildan View Post
    ..
    Quote Originally Posted by zildan View Post
    Cati bani pe ora la job ai?
    ..

    Nu asa pui problema la profesori, ca nu sunt strungari care fac 10 piese/min.

  5. #20
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Asa ar trebui!
    Dar in practica e altceva.

    ---------- Post added at 22:25 ---------- Previous post was at 21:01 ----------

    Tu ai dreptate, dar experienta ca parinte .... mi-a dovedit contrariu.
    Nu cred ca e OK sa disecam dascalii pe forum, si cer scuze celor dedicati.
    Fiu-meu in primii 12 ani de scoala a avut la limba romana doar oameni dedicati, cu daruire pt meserie, dar la matematica majoritatea au fost catastrofe.
    Noroc ca ne pricepem in familie la stinte exacte, daca era invers .... nici nu vreau sa ma gandesc.
    Evident si el putea depune mai mult interes, dar asta e alt subiect.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #21
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    18 judecători și 8 procurori au formulat cerere de pensionare între 31 decembrie 2020 și 6 ianuarie 2021, după anunțul ministrului Justiției Stelian Ion din ultima zi a anului trecut privind creșterea vârstei de pensionare a magistraților, potrivit unui răspuns al CSM la solicitarea G4media.ro.

    În aceeași perioadă a anului trecut, doar 5 judecători și un procuror au formulat cerere de pensionare.

    Vezi răspunsul CSM la solicitatea G4media.ro aici.

    În acest moment, în jur de 450 de magistraţi din cei 7.000 activi în instanţele şi parchetele din ţară îndeplinesc condiția de vechime de 25 de ani în profesie pentru a se pensiona, dacă vor.

    La Tribunalul Bucureşti, cea mai mare instanţă din ţară, care este oricum în deficit de judecători, o pensionare în masă a judecătorilor ar duce la prelungirea proceselor cu anii, a explicat Laura Radu, preşedintele Tribunalului Bucureşti, pentru Știrile Protv.

    ”S-ar desfiinţa completurile de judecată în care intră aceşti judecători. Asta duce la o supraîncărcare a celor care rămân. Supraîncărcarea nu poate fi gestinată decât prin termene mai lungi”, a declarat judecătoarea Laura Radu.

    Pus în fața acestor cifre, ministrul Justiției Stelian Ion s-a răzgândit și a renunțat la ideea de a majora vârsta de pensionare a magistraților astfel încât aceștia să nu mai poată ieși la pensie la 47-48 de ani.

    Stelian Ion vrea acum doar să abroge prevederea din legile Justiției lui Dragnea potrivit cărora magitrații ar putea să iasă la pensie după numai 20 de ani de vechime în profesie.

    ”În urma analizei pe care am făcut-o cu privire la subiectul vârstei de pensionare a magistraților, am ajuns la concluzia că nu este oportună creșterea vârstei de pensionare a acestora, însă voi propune abrogarea textului de lege adoptat în anul 2018 referitor la pensionarea anticipată, care ar urma să intre în vigoare începând cu data de 1 Ianuarie 2022.

    Prioritatea pe termen mediu va fi aceea de a găsi soluții pentru încurajarea oamenilor să rămână de bunăvoie în sistem, să contribuie cu experiența lor la îmbunătățirea calității actului de justiție și să se simtă pe deplin apreciați pentru munca pe care o depun!” – este comunicatul emis pe 7 ianuarie 2021 de ministrul Justiției Stelian Ion.

    Stelian Ion anunțase într-o conferință de presă din 31 decembrie 2020 că va propune creșterea vârstei de pensionare a magistraților. ”Sunt îngrijorat de numărul mare de cereri de pensionare. Vom propune creșterea vârstei de pensionare, astfel ca un magistrat să nu mai poată ieși la pensie la 48 de ani”, a spus Stelian Ion la acel moment.

    În urma legilor Justiției de pe vremea lui Dragnea, pensia specială a magistraților a ajuns să fie mai mare sau egală cu salariul.

    Pensia magistraților se calculează la 80 la sută din ultimul salariu brut, plus sporuri. Pe legea anterioară, pensia reprezenta 80 la sută din media veniturilor brute realizate în ultimele 12 luni de activitate, fără sporuri.
    În plus, la începutul lui 2018, ca urmare a ”revoluţiei” fiscale a PSD, salariul brut a crescut foarte mult.

    Un procuror DIICOT, de exemplu, cu un salariu net de 15.000 de lei și un salariu brut de peste 20.000 de lei, poate ajunge la o pensie de 18.000 de lei (fără să mai punem la socoteală şi eventualele sporuri din ultima lună), adică o pensie mai mare ca salariul.

    sursa
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #22
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Bucharest, Sibiu, Cluj
    Posts
    137
    Mentioned
    14 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    O fi pensia mare da unii dintre ei nu au viata. Am avut 8 ani un vecin procuror sau judecator ce era...nu prea vorbea cu noi pe strada...pleca dimineata la 7 si venea dupa 22...avea spfer cu masina de serviciu...in weekend nu scotea capu...avea gardu de 3 m...Ne-am dat seama ca s-a pensionat cand am aflat ca a ramas posta fara bani intr-o zi cand si-a ridicat pensia...un vecin trebuia sa ridice un ramburs si ioc bani. In fine...ce vroiam sa zic e ca i-au dat foc la casa de 2 ori iar automobilul personal a fost vandalizat de nu stiu cate ori cand pleca in concediu...Cand a vandut casa si a placat am respirat usurati ca ajunsesem dreaku ca in armata cu pichetul psi ...faceam antrenamente de incendiu...

  8. #23
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Si cati sunt ca ala? Jos palaria da .... eu zic ca 1000E e o pensie decenta, ca nu ii dai bani sa faca afaceri la pensie! Sa stea in activitate pe bani!
    Cauta in presa si vei descoperi ca in ultimii ani, avocatii se angajeaza cateva luni ca procurori sau judecatori ca apoi sa se pensioneze sau mai rau, sa se repensioneze!

    Eu stiu lucruri mai grele patite de oameni ai legii cinstiti.
    Nu pot scrie despre asa ceva.
    Te gandesti ca la latrine astia sunt dusmanii tzarii?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •