Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  18
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim

    Acum vad ca e la moda sa te angajezi la 20 de ani la ministerul de interne, cu examen la gramatica si o scoala de 6 luni ca apoi sa iesi la pensie la 39!

    Si culmea, "e" stresatzi!

    Intre timp multi din ei "face" facultati, acreditate sau nu, cu relevanta asupra varstei de pensionare, apoi "are" avantaje, si "face" anii de penzie ca aia speciala e moka de la PXD !

    Voi ce parere avetzi?

    E corect sa iesi la pensie la 40 de ani?
    Cu pensie speciala, calculata pe o perioada scurta de timp?


    Ma intreb, cum zice ala la lanterna:

    Ei "e" statul paralel la "plaja" si "are" relatii!

    si, daca
    Ei "e" cei despre care nu vorbeste PZD, ladrina drei si retreve!
    Ei "are" avantaje ! Ca voteaza mai multi!
    Altii stau acasa ca nu sunt multumiti de te miri ce, da fac loc la vot oportunistilor!


    "Ailalti" care "lucra" pana la 65 "e" prosti?
    Sau s-a format o mafie a celor ce "lucreaza" la stat ?

    Doar ma intreb si va intreb si pe voi.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Da, in sistemul bugetar și în companiile naționale; majoritatea oportuniști și analfabeți funcționali. Sunt in functii de conducere, moraliști sadea, pixul cu care este completat pontajul se află în propriul buzunar, la "muncă" stau două ore cel mult (asta in cazul in care vin în ziua respectivă).

    De obicei, funcțiile acestora sunt inventate, in respectivele instituții sunt o mână de oameni care trag greul și a căror muncă în realitate nu este dependenta de prezența unor astfel de căpușe.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  3. #3
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Sunt o granada de institutii de stat inventate care nici macar angajatii nu stiu cu ce se ocupa si primesc ditamai salariile din bugetul de stat. Deci slabe sanse sa ne mai revenim curind!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Mafia pleaca de la servicii, de acolo sa imputit treaba...vezi prin 2001 cine a venit cu ideea pensionarii la 45 ani datorita stresului....

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Nu stiu ce sa zic cu mafia asta, dar cred ca pleaca de la votanti!
    Serviciile si-au facut treaba si ele dupa cum bate vantul (votul).
    Si daca scriu asta .... cititi si voi.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Ce treabă are votul?
    Când votezi știi că dau legi ca aceasta cu pensionare la 45 de ani?
    E strigător la cer că în fiecare an se dublează ( dacă nu și mai mult) bugetul alocat SRI și nu suntem în război și nici nu vedem să meargă treabă mai bine in țară dacă plătim securiștii mai mult. Pe 2020 creșterea este de 2,68 miliarde lei potrivit Mediafax sursa
    In schimb știm că suntem ascultați și la numărul de flatulențe (beșini) pe care le avem într-un minut jumate.
    Poate îmi spune și mie cineva de ce SRI are nevoie in fiecare an de mai mulți bani , când învățământul an de an primește maxim 3-4 % din PIB, deși legea este clară că trebuie alocați 6% din PIB. Pe 2020 a fost de doar 2,7 % din PIB ( cel mai mic buget pentru învățământ), mulțumim guvernării PNL.
    La fel și la Sănătate tot sub finanțat este domeniul.
    In schimb SRI cred că primește câte 1 % din PIB, în fiecare an tot , pentru că tot mai mare este nevoia lor de bani, mai mulți bani.
    Nu m-ar mira dacă aș afla că au alocați bani undeva la vreo 25% din PIB sau mai mult. Am urmărit acest lucru de pe timpul lui Băsescu și implicit an de an se dublează sau triplează bugetul alocat SRI, plus că la rectificări bugetare de prin septembrie tot SRI este privilegiat.
    Pe timpul lui Ceaușescu spuneam că securiștii sunt tari , dar acum sunt de 100 de ori mai tari.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim

    Votul e cheia.
    Dragnea a dat legi cu pensionarea la magistrați cu scopul de a-i pune pe ai lui cât mai rapid.
    La polițiști au dat asta sa ii facă cumva de-ai lor (lui).
    Sa nu le facă probleme.
    Vezi ca lucrezi cu date false sau intenționat deformate de propaganda.
    De ex bugetul SRI are si pensiile (indemnizatiile) tinerilor pensionari al caror numar creste anual si cheltuielile cu POSTA Speciala.
    Si da, ar fi bine sa faca ce zici tu cu ascultatu, ca de aia sunt platiti.
    Din pacate nu au oameni si nu au dreptul. E doar propaganda hotilor reprezentati cu mandrie la Latrina si reteve.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    17

    Default

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Ce treabă are votul?
    Când votezi știi că dau legi ca aceasta cu pensionare la 45 de ani?
    .
    Da, daca votezi cu PSD, stii. Ba chiar te-ai mira sa nu dea! Iar daca nu stii, inseamna ca nu intelegi nimic din ce inseamna PSD pentru Romania.
    Stii si ca dau amnistii si gratieri, stii ca dau 100 de lei la pensionari si 10.000 de lei la parlamentari si oameni din regii de stat, stii multe! Si tot cu ei votezi.
    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    In schimb știm că suntem ascultați și la numărul de flatulențe (beșini) pe care le avem într-un minut jumate.

    Te-asculta naiba!
    Telespectator A3 si RTV, asa-i?

  9. #9
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Ce treabă are latrina 3 și PSD? Deturnați discuția intenționat.
    Nu am votat niciodată cu PSD , cu comuniștii.

    Chiar Băsescu este un comunist, dacă nu era el și Iliescu Romania avea altă direcție acum.
    Eu v-am spus că de pe timpul lui Băsescu am observat chestia cu dublatul de la an la an al bugetului SRI.
    Lucrați cumva in servicii și v-am atins tangențial interesele?
    Nu mi se pare ok aceste măriri peste măriri la SRI, pentru că nu sunt justificate.
    La fel nu mi se pare ok că un om să aibă pensie la 45 de ani pentru că mai este în putere și poate fi util societății.
    Defapt toți polițiștii care au ieșit la pensie la 45 de ani se reangajeaza și lucrează în diferite firme de pază , unele chiar personale și chiar nu mă interesează acest aspect dacă nu li s-ar da și pensie pe lângă salariu.
    Adică dacă vor să mai primească un salariu uneori de la stat să nu li se mai dea pensie numai după 65 de ani când primesc și alți oameni pensie.
    Se crează nedreptate , chiar discriminare pot spune.

    Votul este și el important dar mai important ar fi o lege a răspunderii magistraților și chiar a parlamentarilor.
    Ei nu sunt judecați că au o imunitate și nu sunt trași la răspundere când dau legi cu dedicație pentru ei sau firmele lor de partid.
    Soluția este justiția.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #10
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Intrebarea e daca pe o scara de la 1 la 10 tu cand te uiti la stiri dai credibilitate si cat dai la urmatoarele posturi:

    A3
    B1
    RTV
    Prima
    Digi24
    Realitatea
    Aleph
    TVR
    si poti aduga aici

    Dupa ce raspunzi raspund si eu la intrebarea ta cheie
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  11. #11
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Eu nu intru într-o discuție contradictorie cu voi fără rost.
    Am spus că pe lângă ăia cu pensia la 45 de ani și SRI primește prea multi bani aiurea.
    Mă uit la toți , dar am un filtru al rațiunii mele , nu iau tot de bun chiar dacă știrea este de la TVR sau Digi sau A3 sau realitatea sau B1 România tv.
    PS: că fapt divers lucrarea mea de licență a fost despre manipularea prin televiziune în 1997
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  12. #12
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Si tu chiar crezi ca cei care nu sunt adeptii teoriilor infantile promovate de latrina si rtve sunt securisti?
    Pai tu ai citit ca eu am inceput topicul asta revoltat ca nu e corect sa iese la pensie la 39 de ani oamenii (fara caz de boala) ?
    Eu am 50+ si imi platesc cu goluri si eforturi mari asigurarile sociale si pensia.
    Ca nu lucrez la stat !
    Te rog sa itzi ceri scuze pt acuzatiile din postul de mai sus.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  13. #13
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Chiar nu înțeleg de ce aduci într-una discuția cu A3 sau latrina cum îi spui tu și cu PSD. Ți-am spus de zeci de ori că nu îi am la inimă pe comuniști și implicit pe PSD care sunt urmașii direcți ai comuniștilor.
    Deturnezi voit discuția pe acuze că eu as fi PSD ist și urmăritor al latrinei trei.
    Ți-am răspuns că mă uit la toate posturile de știri și am rezervele gândirii mele când văd o știre fie ea de la Digi, TVR sau b1 sau A3.
    Discuția a plecat de la cei care ies la pensie la 45 de ani, în general polițiștii, dar poate și celor din servicii li se aplică pentru că și ei sunt in Ministerul de interne, numai că ei au regimul militar cu trecerea în rezervă activă adică tot în slujba securității statului sunt chiar dacă au pensie..
    Mă revoltă că văd că categorii întregi de oameni cum sunt profesorii și medicii au fost ținuți salarial in sărăcie pe cândcei din SRI au primit de la buget tot mai mulți bani.
    In ultimul timp salariul medicilor și al profesorilor a crescut dar încă nu sunt puse la punct spitalele și instituțiile publice de învățământ.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  14. #14
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Sa nu facem confuzie, ultima oara cand eram la catedra aveam 16 (saisprezece ore) pe saptamana.

    Deci daca imparti banii profesorilor la numarul de ore, eu puteam sa ajung la 10 daca mai stateam un an, reisese ca sunt cei mai bine platiti !

    O sa spui ca se pregatesc pt ore etc etc.
    Se pregatesc doar in primii ani.
    Sa zicem ca corecteaza lucrari si teze, da tot nu iese bine pentru ei!
    Am grade didactice, deci stiu ce zic!

    LE:

    Crezi ca aia de lucreaza in privat peste 8 ore pe zi nu se pregatesc, nu mai invatza acasa?
    Doar cei angajati la stat sau cu pile la privat nu depasesc cele 8 ore.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  15. #15
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Trebuie să te contrazic in legătură cu aiureala venită de la jurnaliști care se cred buricul pământului și care spun că numărul de ore este prea mic și că un muncitor lucrează 40 pe săptămână.
    Numărul de 18 ore cat e norma profesorilor din mediul preuniversitar ( 16 are numai un profesor cu gradul 1 cu peste 25 de ani vechime) este gândită pentru a da randamentul cel mai mare.
    Norma unui profesor universitar este de 6 ore pe săptămână.
    Am peste 20 de ani vechime in învățământ. Am gradul 1 și nu este cum spui tu sau ziariștii.
    In permanență trebuie să te pregătești plus că de vreo 10 ani încoace ți se dau tot felul de hârti de făcut de nu îți mai ajunge timpul.
    Tu ca profesor trebuie să predai nu să faci hârticu numărul de absențe , cu elevii care au rezultate slabe , cu tot felul de statistici, cu diverse comisii etc.
    In sistemul de învățământ din SUA , un profesor de liceu are asistent care îi face toate hârtiile și el doar predă.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •