Thanks Thanks:  6
Likes Likes:  38
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Îmi schimb furnizorul de energie, ce am de făcut?

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Îmi schimb furnizorul de energie, ce am de făcut?

    Consumatorii casnici de energie electrică sunt puși, zilele acestea, în fața unor decizii deloc ușoare, în contextul liberalizării pieței de la 1 ianuarie 2021. În primul rând, trebuie să știe că alegerea ofertei aplocabile de la 1 ianuarie poate fi făcută și pe parcursul lunii ianuarie, nu doar acum în ultimele zile din 2020. Ce au de ales consumatorii? Să rămână pe serviciu universal, la unul dintre marii furnizori precum Enel, CEZ, Electrica, E.ON, sau să caute oferte în regim concurențial la oricare dintre furnizori, inclusiv la cei enumerați? De la bun început trebuie precizat că rămânerea pe serviciu universal este mai costisitoare decât încheierea unui contract pe piața liberă. Cu alte cuvinte, dacă nu faci nimic, plătești mai mult. Vezi ce pași ai de făcut pentru a încheia un contract pe piața liberă.


    detalii
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Eu nu mi-l schimb ! macar din fidelitate fata de cei care-mi dau
    energie de 50 de ani si n-am avut de ce ma plange ! Cand vor veni
    unii care sa-mi arate ca au macar 1m de retea in Cluj ... poate ca
    discut cu ei ! Oricum intr-un an preturile se vor regla si converg ...

  3. #3
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Eu am schimbat contractul, la acelasi furnizor cu o noua oferta online. Acum astept sa vad daca intr-adevar a fost oferta la prima factura pe noul contract.

  4. #4
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Eu am trecut la Digi cu nergia electrica. Nu se schimba nimic. Noile oferte sunt foarte aliniate la cele existente. Platformele sunt aceleasi costurile de intretinere la fel. De exmplu am un deranjament electric sun tot la electrica. Iar la gaz sunt sigur ca e la fel.
    in concluzie cred lucrurile vro ramane in mare masura la fel. Dar sigur ramane sa vedem din 1 ianuarie incolo. Momentul adevarului????

  5. #5
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Am uitat sa mentionez ca am optat pentru energia verde. Ca sa nu apara discutii!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    De fapt este a 2 mare scumpire din 2021 deoarece prima scumpire a intrat in vigoare o data cu LEGEA nr. 290 aparuta in 16 decembrie 2020 in Monitorul Oficial care prevede printre altele si faptul ca...." distribuitorii de energie electrică vor fi obligați să conecteze gratis clienții casnici la rețelele pe care le administrează, urmând să-și recupereze costurile de racordare din facturile consumatorilor" in concluzie: VOM avea incepand cu 2021 ianuarie 2 mari scumpiri la energie care se vor regasi din plin in facturile romanilor..
    Ca,idee un vecin care ar fi trebuit sa plateasca in jur de 9000E acum se va racorda gratuit,initial renuntase la ideea de a se racorda la electrica dar acum cu noua lege o face gratuit....iar costurile de racordare se vor regasi in facturile noastre....

  7. #7
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Ce nseamna 9000 E?Nu demukt m-am racordat cu bransament nou si intamplator stiu procedura. A te bransa gratuit inseamna ca nu platesti avizele la electica dar grosul bransarii se regaseste in echpamentele propriu zise si manopera iar acest lucu il face o firma privata agreata de electrica si ma indoiesc ca aici apare gratuitatea. Cred ca e vorba de gratuitatea acordarii avizelor de bransare care e de fapt mult mai putin. La mine de exemplu din 4500 lei avizele au fost 1000 lei si cred ca asta va fi partea gratuita.

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jun 2008
    Posts
    320
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Esti sigur ca pe acel vecin il vor racorda gratis?
    Sa va face studiu de fezabilitate din care va rezulta ca e nefezabil. Legea de care zici nu obliga firmele sa traverseze muntii cu cabluri sau conducte pentru aracorda orice client din varful dealului.
    Eu sunt in aceasta situatie cu gazele. Le am in fata casei. Mi-au spus ca reducerea se refera strict la bransarea in conducta principala pana la gard si care in mod normal ar fi costat aprox. 2000 lei. De la gard, pe proprietatea mea, ma priveste cum si cu cine fac proiectul si lucrarea si e pe banii mei.
    Mai mult, conducta din fata casei a fost trasa de un vecin pe care va trebui sa-l despagubesc pentru a ma putea intepa in acea conducta.

  9. #9
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    offtopic: eu am dat acu vreo 8 ani 4800€ la gaze pt o bucata de țeava de 1.8m (de sub trotuar pina in casa)...in germania...
    ^^^^
    bafta

  10. #10
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by ibiza View Post
    Esti sigur ca pe acel vecin il vor racorda gratis?
    Sa va face studiu de fezabilitate din care va rezulta ca e nefezabil. Legea de care zici nu obliga firmele sa traverseze muntii cu cabluri sau conducte pentru aracorda orice client din varful dealului.
    Eu sunt in aceasta situatie cu gazele. Le am in fata casei. Mi-au spus ca reducerea se refera strict la bransarea in conducta principala pana la gard si care in mod normal ar fi costat aprox. 2000 lei. De la gard, pe proprietatea mea, ma priveste cum si cu cine fac proiectul si lucrarea si e pe banii mei.
    Mai mult, conducta din fata casei a fost trasa de un vecin pe care va trebui sa-l despagubesc pentru a ma putea intepa in acea conducta.
    Nu amestecam gazele cu electricul desi au un punct comun "racordarea gratuita" si da sunt sigur....pana in dreptul casei lui trebuie sa traga cam 350m de retea,cabluri,stalpi etc si da, se vor face pe cheltuiala furnizorului.

  11. #11
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by mirel View Post
    offtopic: eu am dat acu vreo 8 ani 4800€ la gaze pt o bucata de țeava de 1.8m (de sub trotuar pina in casa)...in germania...
    In DE salariul minim este 1500 euro. In RO este 1360 RON. Dar ai dreptate, teava cam scurta!!!

  12. #12
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Spre ginionul meu stiu din casa cum e cu racordarile si nu e bine pt noi.
    Sunt oamenii pusi de ala de la racoare sa futa multinationalele si sa ridice firmele de partid PxD, multe controlate de interlopisti.
    Nu pot sa scriu da va fi drama.
    Cititi bine ce scrie @Alin99 .
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  13. #13
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Am un an pret fix garantat. Asa ca, mai vorbim dupa!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Preturile fixe "garantate" vor disparea,va trebui sa alegeti,liberalizarea preturilor la energie incepand cu 1 ianuarie elimina din start tot ceea ce era in vechiul contract,daca nu solicitati modificari asupra contractului atunci va veti trezi ca ati acceptat de la sine noile reglementari si tarife,singurul avantaj al asa zisei "renegocieri" de pret/tarif este faptul ca nu o sa va treziti in factura cu pana la 26% marita,in fine fiecare face cum crede,dar....este atat de usor sa dai un telefon si sa iti intrebi furnizorul....dupa aceea inseamna acceptare tacita!

  15. #15
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by Alin99 View Post
    Preturile fixe "garantate" vor disparea
    Daca se intimpla asta in perioada de un an cit am contract cu ei sunt liber sa ma mut unde vreau ca ”Slava Domnului” am unde.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •