Thanks Thanks:  6
Likes Likes:  38
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Îmi schimb furnizorul de energie, ce am de făcut?

  1. #16
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Pai tocmai asta este ideea,sa renegociezi un nou tarif sau sa te muti!

  2. #17
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Sunt convins ca se va forma un mic cartel al preturilor. Mutarea de colo colo la jucatorii mici nu va merge prea mult timp. Cu 1 an in urma voiam sa trec la Digi energy. Pretul fata de sistemul reglementat era cu vreo 10 bani mai mic. Estimasem ca pot face anual o economie de 300 lei. Pentru cateva acte semnate am considerat ca merita schimbat. M-am poticnit in ultimul moment cand desi adusesem majoritatea actelor cerute de Digi nu am venit cu o adeverinta de proprietate de la primarie pentru casa. Am lasat balta mutarea si am ramas la sistemul reglementat la CEZ. Din acel moment ( 10 zile dupa ) au inceput maririle la digi. Au tot marit pana acum au ajuns la vreo 83 bani /kwh adica din cei mai ieftini de pe piata au ajuns printre cei scumpi. Au facut cam ce a facut Cosmote la intrarea pe piata : au castigat clienti ca in final sa aibe aceleasi preturi si alegeai operatorul de telefonie mobila doar in functie de reteaua in care ai mai multi prieteni.

    Pe mine ma intereseaza mai mult pretul /kwh pentru ca o marire de cativa bani se cunoste la un consum de 4000-5000kwh/an. Pe viitor intrevedeam o marire cu 30% a consumului de electricitate. Adaugarea oricarui ban ma afecteaza mai tare decat pe cel care are un consum de 100kwh/luna. Acum daca se adauga la pret tot felul de taxe pentru noii conectati in retea iar ma dezavantajeaza.

    Am ales un furnizor de pe piata libera si in prima saptamana din 2021 semnez contractul. Va fi interesant si cum se va proceda efectiv trecerea de la un furnizor la altul pentru ca daca nu mi se va citi contorul la mutare furnizorul vechi va avea de pierdut o cantitate importanta de energie nefacturata catre ei pentru ca am platit energia estimata.

  3. #18
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Clau tu chiar crezi că atunci când treci la alt operator nu trebuie să ai plătit ce scrie pe contor?
    Ești naiv. Cred că ultimul act asta îți cere să faci dovada plății ultimei citiri, nu ultimei facturi.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Se poate sa ma fi exprimat gresit de am fost inteles gresit. Ma intrebam doar cui ii platesc diferenta de pe contor : celui vechi sau celui nou. Consumul nu putea sa dispara . Se vedea eventual la urmatoarea citire. Doar ca daca vor lasa pe urmatoarea citire vor aparea probleme cu facturi emise aiurea si incurcaturi provocate de diferenta de consum aparuta. Va trebui impartita intre ei daca nu se face citirea la schimbarea furnizorului. Asa mi se parea logic. Doar ma intrebam cui platesc diferenta aceea tinand cont ca vor trebui incheiate socotelile cu mine la schimbarea furnizorului. Intrebam strict de procedura.

    An nou fericit !

  5. #20
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    La multi ani!
    De la sine inteles este ca va trebui sa platesti celui de la care ai consumat in perioada respectiva. Probabil vei avea o factura de diferenta vechiului furnizor. Se descurca ei.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  6. #21
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Mai aveti timp fix 28 de zile sa dai un telefon sa va intrebati furnizorul ce si cum,sa nu va aud dupa aia ca..."eu am avut contract dedicat"..."eu am avut intelegere pe 2 ani" etc. toate astea au disparut o data cu 1 ianuarie 2021,asa ca, sa nu va vad in martie ca va plangeti pe aici de factura din februarie...

  7. #22
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jun 2008
    Posts
    320
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Intrati pe site-ul anre si comparati ofertele furnizorilor. Difera de la un judet la altul.
    In zonele mele de interes, Enel si Nova au cele mai bune oferte.
    Pentru urmatoarele 12 luni am preferat Enel. Vedem ce va mai fi la anul.

  8. #23
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Eu zic sa va uitati aici !

    Lista prețurilor la curent pe piața liberă. Cele mai ieftine oferte în principalele județe - Stirileprotv.ro

    Mda insfarsit iesim din domeniul "legendelor" despre cele mai ieftine oferte
    de energie electrica de pe piata ! o golaneala starnita de niste "baieti istetzi"
    care nu au 1m de retea nicaieri ! care nu stiu sa schimbe o siguranta ! dar
    vor sa castige si ei acolo ... un 5% ! 3-4 bani la KW ! ce mare lucru ...

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jun 2008
    Posts
    320
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Eu nu as merge pe lista din articolul ProTV.
    Dupa ei, indiferent de locatie, cele mai bune oferte sunt la AIK, Hidroelectrica, Restart.

    AIK o avea oferte bune, dar nu sunt de incredere. Pana acum cateva luni ofereau si gaze pe piata libera, dar au mers in pierdere si clientii au fost preluati de alte companii. Detalii aici: https://www.economica.net/primul-e-e...-a_193191.html
    Hidroelectrica e in urma cu 30 ani in ceea ce priveste digitalizarea. Nu ai cont client, nu poti plati online sau direct debit, nu poti sa transmiti indexul online, etc. Poti plati factura doar prin transfer bancar intr-un cont bcr sau la unele terminale de plati.
    Restart ofera tariful minim doar pentru primii 1000kwh anuali, dupa care au un tarif mult mai mare. Cine se incadreaza in 1000kwh/an, adica sub 85kwh lunar?

  10. #25
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Ce inseamna oferta Enel Fix Online Salut?
    Adica aplicabila doar clientilor noi, deci pret preferential doar pentru primele 12 luni sau e alta smecherie?

  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Pare aplicabila clientilor noi. Nu vad alta smecherie.

    Eu am semnat pentru Nova. Saptamana asta trebuie sa intre in vigoare contractul. AIK ...citisem despre ei si nu m-as baga la incurcaturi pt 2 bani mai putin. Hidroelectrica ...am citit si eu ca sunt in urma cu digitalizarea si n-as vrea sa devina o povara transmiterea indexului sau vreo factura emisa aiurea care necesita corectare. Din topul acela ANRE ramasese Restart si Nova. Restart ma limiteaza cu nr de energie consumata deci s-a exclus singura. Pentru mine cei mai ieftini au fost Nova. Vedem in 2-3 zile ce se intampla si ce contract intra in vigoare cu ei. Am ales pentru ca Nova au aplicatie si pe telefon pentru transmitere index deci e buna mai pentru lenesi asa . Pare la indemana. Ar mai fi o chestie la ei ...au un program de recomandare cica : aduci un prieten si iti dam 50 lei reducere pe factura dupa ce se emite prima factura. Inca nu am cont client creat dar dupa ce imi creeaza voi trimite acel cod si altor prieteni sa vedem daca beneficiem de reducerea de 50 lei atat eu care recomand, cat si cel care e recomandat ar trebui sa primeasca fiecare cate 50 lei.

    Jucatorii mari au preturi mai mari. Si eu preferam sa raman la un furnizor mare in ideea ca nu-mi place sa ma mut de colo colo dar sincer nici astia mari nu m-au impresionat. Daca am trecut pe la CEZ cu o problema n-am simtit ca sunt prioritar pentru ei. Am stat sa astept ca la stat pana au terminat o cafeluta si ritmul in general a fost lent.

    Inca o paranteza. Am cumparat de la altex un produs resigilat. Am ales sa predau o rabla. De la reclama lor cu voucherul am ajuns la multe incurcaturi si telefoane date. Au depasit termenul de multe ori ,m-au dus cu zaharelul pana la un moment dat cand am cerut sa nu mai palavragim la telefon ci sa vorbim in scris pe e-mail pentru a putea avea o dovada sa pot face o reclamatie/plangere. Dupa o saptamana dupa ce am spus asta si am avut 2 e-mailuri cu ei s-au miscat lucrurile. Nu zic ca s-au speriat dar pe trancaneala e mai usor sa te duca cu vorba. Cand intri intr-un magazin de cartier de-al unui cunoscut cu gandul sa iei un produs parca il iei asa din rusine chiar daca constati ca e cu cativa lei mai scump. Asa fac si astia cu trancaneala ...se tot scuza si ma duc cu vorba. Paralela a fost facuta pentru semnarea contractului cu Nova unde n-am vorbit cu nimeni la telefon ci totul a fost facut online. Am avut 2 raspunsuri pe e-mail si atat. Acum astept sa vedem daca totul decurge conform planului. Subliniam doar ca nu e nevoie sa ma linguseasca . Au scris oferta, mi-au cerut actele si ...next ! Simplu si la obiect. N-au stat de palavre. Dupa 2 reclamatii la CEZ pentru intreruperi de curent nu s-a rezolvat nimic ba mai mult au tupeul sa inchida reclamatia in cateva ore cu status "rezolvat" desi nu s-a rezolvat nimic si nici macar n-au dat un telefon. Cam astia sunt aia mari. Am zis poate or veni si altii din urma. Or pune clientul pe primul plan.

    Succes !

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    18

    Default

    Eu cand completez pentru comparatie factura curenta - 300 KWh - 180 lei - la toate ofertele imi da cu rosu - deci mai mare dact in prezent.
    La finalul lui decembrie unele imi aratau cu verde, altele cu rosu.
    Astia schimba ofertele zilnic?

  13. #28
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Noile contracte pentru energia electrică pot fi încheiate până la 31 martie 2021, a decis ANRE

    Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) a prelungit până la 31 martie 2021 perioada în care consumatorii casnici pot încheia contracte de furnizare a energiei pe piaţa concurenţială, au declarat, luni, pentru Agerpres, reprezentanții instituției.


    SURSA
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  14. #29
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ca sa lamurim treaba si sa inteleaga toata lumea....Dacă pe factură scrie "factură piaţă concurenţială", nu ai nimic de făcut, pentru că nu mai esti în situaţia de a plăti automat preţuri de serviciu universal, iar liberalizarea de la 1 ianuarie nu are niciun impact asupra contractului tau,daca nu scrie....atunci suna-ti urgent distribuitorul cu care ai contract si lamureste situatia pana nu va fi prea tarziu!


  15. #30
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jun 2008
    Posts
    320
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Daca pe factura ta scrie deja "piata concurentiala" e posibil cafurnizorul sa te fi fraierit deja in trecut. Ofertele pe piata concurentiala erau mai slabe decat cea reglementata.
    Pe multi i-au fraierit asa furnizorii. Au trecut din usa in usa si sub pretextul actualizarii datelor personale, i-au trecut pe piata libera in urma cu 1-2 ani.

    Si eu m fost intr-o situatie similara prin 2017 sau 2018 cu enel. M-au sunat sa-mi propuna un tarif sub cel reglementat si l-am acceptat. Nu mi-au spus la telefon ca tariful nou e valabil doar 1 an dupa care voi trece pe un tarif mult mai mare pe piata concurentiala. Am observat totusi repede si am cerut din nou trecerea pe reglementat.

    Daca esti deja pe piata concurentiala, merita totusi sa faci un pic de research, poate gasesti o oferta mai buna la acelasi furnizor sau la altul.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •