Thanks Thanks:  16
Likes Likes:  41
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85

Thread: recomandare reciever 4K

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default recomandare reciever 4K

    m-am hotarat sa pensionez batranul gigablue 800se si as dori sa trec la ceva mai aproape de zilele noastre: UHD, neaparat combo DVB-S2x+DVB-C si preferabil LAN Gigabit(nu vin decat in vizita in locatia in care este antena si as prefera sa tina stream calumea, cat mai multe canale HD eventual 4K concomitent) si suport oscam.
    si bineinteles as prefera ceva bang-for-the-buck, sa nu dau o caruta de bani doar pentru "firma"
    ca si soft as prefera tot ceva bazat pe E2, nu nebunii cu backend Kodi(etc.) deoarece il voi folosi in mare parte pentru streaming remote si nu stiu daca alte OS-uri suporta streaming cu receptorul in standby.
    de ex asta m-a costat 800 de lei la vremea lui + inca modulul DVB-C (care se pare ca a decedat-nu mai receptioneaza nimic)
    vremurile s-au schimbat si sunt mai multe variante, insa as prefera ceva care sa fie cat de cat sustinut, nu ca gigablue care a fost DOA din punct de vedere al suportului.
    observ pe forum si recievere de buget laudate, dar au un mare minus(din punctul meu de vedere) : nu au port LAN Gigabit.
    multumesc in avans si sarbatori fericite tuturor!

  2. #2
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    OCTAGON SF8008 4K UHD E2 DVB-S2X & DVB-C/T2 sau altul din aceeasi gama

  3. #3
    Golden Member lukas26's Avatar
    Join Date
    25 Mar 2009
    Location
    west
    Posts
    1,878
    Mentioned
    17 Post(s)
    Rep Power
    73

    Default

    GiGaBlue UHD Trio 4K UHD 1x DVB-S2X 1x DVB-C/T2

  4. #4
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    VU+4K the best!

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    multumesc. o sa studiez ambele modele, desi gigablue mi-a cam lasat un gust amar ca au abandonate seria 800 ca si suport si au scos alte modele mai puternice la cateva luni dupa ce am luat 800se-ul.

    ---------- Post added at 13:23 ---------- Previous post was at 13:02 ----------

    VU si Dream nu sunt variante.
    diferenta prea mare de bani care sa se traduca si in diferanta de experienta/performante.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    La VU+ ai suportul care face toti banii,eu folosesc de 4 ani un VU+ Solo 4K si sunt extrem de multumit,oportunitatile care ti le ofera sunt net superioare fata de alte marci tinand cont ca vin dupa ani buni de folosiinta dreambox...in fine,fiecare isi alege ceea ce doreste,dar...VU+ face fiecare cent....

  7. #7
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Eu de exemplu am Gigablue quad plus si sunt foarte multumit de el. Are suport bun zic eu si il am de 5 ani poate chiar 6 nu mai stiu exact. Aparatul se misca ca o masinarie germana si nu am avut nici o problema cu el. Atat doar ca nu e 4k si nici multistream, insa urmasul sau e mukt ca pret peste ce a fost el la vremea lui. Ce am comandat acum in baza unor recomandari si reviewuri zice-se ca e peste multe receptoare consacrate. AX 4K boxx uhd61 combo. Sunt curios, oricum nu mi-a venit sa dau 2000 de lei pe un receptor. Acum sigurr ca depinde si ce faci cu el.

  8. #8
    Golden Member lukas26's Avatar
    Join Date
    25 Mar 2009
    Location
    west
    Posts
    1,878
    Mentioned
    17 Post(s)
    Rep Power
    73

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    se pare ca nu am luat ceva in considerare pentru a fi "future proof" : tunere FBC
    asta imi va da peste cap ideea de solutie de buget

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    am mai studiat si pentru tunere FBC ar trebui ori VU 4k ori ceva superior de la gigablue.
    AX 4K boxx uhd61 era o varianta daca avea gigabit LAN...
    intrebarea e, ma avantajeaza in vreun fel tunerul FBC la configuratia mea : toroidala cu 8 LNB-uri trecute printrul switch?
    Pot viziona mai multe canale in acelasi timp decat o pot face cu un tuner normal de pe acelasi satelit avand in vedere ca din switch imi vine un singur cablu?
    Trebuie schimbate LNB-urile sau merg cele clasice?
    Pe DVB-C care ar fi situatia?

  11. #11
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    pentru satelit tunerul fbc este util daca ai lnb unicable si ai canale diferite de pe acelasi satelit pe care vrei sa le urmaresti in acelasi timp; pe cablu e mai simplu dar cam aceeasi e treaba . Cu diseq sau lnb single nu il poti folosi decit ca un tuner simplu.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    deci nu ar merge urmatorul scenariu: inlocuire lnb-uri , trecute prin switch si folosit FBC pe cate un satelit prin Diseq ?

  13. #13
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Tehnologia FBC , face posibil receptionarea pana la 8 transpodere de pe un satelit din aceasi banda de frecventa si polarizare si nu a 8 lnb-uri , chiar comutabile prin diseq-c 1.1

  14. #14
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    cu lnb unicable -8 transpondere de pe un satelit , polaritati si benzi diferite e cam maxim ce poti scoate pe satelit , pe cablu nu e nevoie de investitia asta. Vezi ca au aparut si tunere dual fbc adica urci la 16 tunere virtuale.
    Last edited by claudiu; 06-01-21 at 15:00. Reason: scapare
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  15. #15
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    daca nu merge prin switch sa accesez mai multe transpondere de pe acelasi satelit in acelasi timp nu prea are rost...
    de ce zici ca la cablu nu are rost? nu as putea accesa in acelasi timp mai multe transpondere ?

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •