m-am hotarat sa pensionez batranul gigablue 800se si as dori sa trec la ceva mai aproape de zilele noastre: UHD, neaparat combo DVB-S2x+DVB-C si preferabil LAN Gigabit(nu vin decat in vizita in locatia in care este antena si as prefera sa tina stream calumea, cat mai multe canale HD eventual 4K concomitent) si suport oscam.
si bineinteles as prefera ceva bang-for-the-buck, sa nu dau o caruta de bani doar pentru "firma"
ca si soft as prefera tot ceva bazat pe E2, nu nebunii cu backend Kodi(etc.) deoarece il voi folosi in mare parte pentru streaming remote si nu stiu daca alte OS-uri suporta streaming cu receptorul in standby.
de ex asta m-a costat 800 de lei la vremea lui + inca modulul DVB-C (care se pare ca a decedat-nu mai receptioneaza nimic)
vremurile s-au schimbat si sunt mai multe variante, insa as prefera ceva care sa fie cat de cat sustinut, nu ca gigablue care a fost DOA din punct de vedere al suportului.
observ pe forum si recievere de buget laudate, dar au un mare minus(din punctul meu de vedere) : nu au port LAN Gigabit.
multumesc in avans si sarbatori fericite tuturor!