Thanks Thanks:  16
Likes Likes:  41
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 31 to 45 of 85

Thread: recomandare reciever 4K

  1. #31
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Recomandare de baza cand iei un receptor nou "bomba", nu e cat costa sau cum merge, e sa nu faci rate !
    Asta recomand SA NU FACI RATE !

    Eu cumpar periodic aparate doar sa am ce scrie pe forum!
    Am luat pauza un an (m-am autopedepsit) pentru ca am taiat cu sarma pinii la procesorul din K6 incercand sa ii dezlipesc radiatorul a 2-a zi dupa ce l-am luat din vama unde am dat 60 ron .
    Am primit si de la Amiko intr-o perioada diverse mostre, aparate beta, dar tot in acest scop!

    Am si aparate despre care nu am scris pe forum, dar intentionez sa o fac, chiar daca sunt "recuperate" din targ sau de la sh.
    Eu nu le vand, le dau cadou sau la schimb cand ma plictisesc de ele, asta in cazul in care ele "supravietuiesc" testelor.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #32
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    hehe...la gigablue trio sau octagon 8008 nu ar fi cazul, e accesibil, dar mai departe se simte la buzunar.
    nu parea o idee rea ratele de la paypal, calculul zicea ca m-ar fi costat dobanda in jur de 15E mai mult fata de pretul lui. deci? care e treaba cu ratele?

  3. #33
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Dobanda tot rate "e", stii ce zic?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #34
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    sincer, nu ...
    ex. gigablue UE 4k, pret 199E, total de inapoiat la rate a cate 17.46E/luna = 209.23E

    care e minusul?

  5. #35
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Fiecare intelege cel il ''doare'' , eu am facut referire prin ''chinezism'' asupra SoC-ului folosit si NU a brandului
    Atata timp cat fiecare e multumit de receptorul detinut , parerile pro/contra prea putin ma intereseaza

    Apoklyps3 si eu am avut Gigablue 800 SE HD combo si am fost destul de multumit de el , pana cand a aparut prb cu afisajul
    In prezent zace in cutia lui......si am trecut la un receiver ce imi satisface doleantele , fiind ab la doi operatori autohtonii care ambii folosesc CI+ , in rest......
    Sunt banii tai si deci alegerea ta , noi doar iti aratam minusurile/plusurile la cele doua variante pe care le ai in vedere

    Horatyu , de ce te faci tu de ras singur ?
    Ce are ''......cu prefectura'' , toata lumea stie ca in CHINA se asambleaza varii receptoare de brand sau NU
    Idea sau la ce am facut eu referire este ce SoC/procesor se foloseste in cele doua variante alese de Apoklyps3 de la Gigablue
    Iti dadeam dreptate daca scriai despre DM Zero 4K care foloseste ca SoC tot o CHINEZARIE de la AmLogic - S922X - si DA in acest caz :
    - mai bine dai 1xx euro pe un VU+ Trio 4K , decat 2xx euro pe DM Zero 4K
    Cu toate ca daca se doreste un receptor 4K ieftin si DM are modelul DM Mini Ultra 4K 60p cu un SoC tot AmLogic - S905X - la 459 lei
    Asta ca idee , vis-a-vis de pret , NU stiu insa ca si CALITATE a imaginii ce poate.....fiindca atat S905X cat si S922X sunt ''depasite'' ca si SoC-uri in prezent


    Deci ......banii sa ai , ca in prezent exista o varietate destul de mare de receptoare pt toate buzunarele sau doleantele voastre

  6. #36
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    18

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    ...
    Cu toate ca daca se doreste un receptor 4K ieftin si DM are modelul DM Mini Ultra 4K 60p cu un SoC tot AmLogic - S905X - la 459 lei
    ...
    Amesteci mere cu pere. Ala e receptor media player, IPTV, nu satelit.

  7. #37
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Mea culpa , insa ramane valabil cea ce am scris despre Dream One 4K

  8. #38
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    EDISION OS MIO+ 4K UHD Linux E2 Combo Receiver H.265/HEVC (1x DVB-S2X, 1x DVB-S2/T2/C, OLED Display, Multistream, Blind Scan, 4K 2160p, Dual Band Wi-Fi 5G/2.4G, Bluetooth onboard, 2x USB, HDMI, LAN, Linux, Card Reader) sau varianta MINI. Cel mai nou kernel(5.9.0), cele mai noi drivere(07.01.2021), support de la majoritatea producatorilor de imagini.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  9. #39
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    pana la urma m-am hotarat la ceva cu Hisilicon 3798MV200.
    am inteles ca si trio si sf8008 ar avea aceleasi suport software...
    care dintre ele, nu stiu. trebuie sa studiez magazinele online de afara desi ma incearca o oarecare teama, dar pe la noi nu vad octagon sf8008 sau gigablue trio.
    si edison ar fi fost o varianta buna...daca avea Gigabit LAN. chiar consider ca 100Mbps nu e ceva ce ar mai trebui sa existe in 2020/2021 . nici macar pe recievere. mai ales avand in vedere ca sunt x recievere cu acelasi chipset si gigabit, deci e clar o tiganeala la chipul ethernet daca e separat, daca nu chiar la portul fizic in sine...

  10. #40
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Edison-ul dupa mine NU se merita , fiindca pe langa ca e mai scump decat Gigablue Trio , NU are lacas de cam ci doar cartela , in spate
    Lipsa lacasului de cam este o mare prb daca esti ab la vreun operator care are ''imperecheat'' cam_ul + cartela

  11. #41
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Nu-mi dau seama care e problema cu placa de 100 de mega. La ce te ajuta placa gigabit? Am vizionat film 4k pe placa de 100 si merge impecabil.

  12. #42
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    streaming a mai multor programe deodata.
    100Mbps e tehnologia anilor 90.
    am avut deja 2 recievere cu 100mbps. n-o sa mi-l iau si pe al treilea la fel in 2021.

  13. #43
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Octagon SF8008 4K are retea gigabyte , dar ii lipseste slotul pt cam/cartela , deci te ''limiteaza'' si asta
    Ieftin/performant si cu dotari de top......Nu prea exista
    Ori ai PRETUL ca si criteriu primordial , ori cauti CALITATE/PERFORMANTA/DOTARI si in acest caz numai este prioritar PRETUL

  14. #44
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Apr 2009
    Posts
    570
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    nu ma intereseaza prezenta slotului cam, nu e o limitare pentru ca nu o sa folosesc niciodata.
    daca prezenta slotului cam justifica pret dublu sau triplu...
    eu nu platesc dublu/triplu "dotarile" care nu ma ajuta in vreun fel si cu atat mai putin "firma"

  15. #45
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Fiecare face ce dorește cu banii lui
    Idea este ca mai bine sa ai...., decât când ai nevoie sa stai cu "n" cabluri/artificii la nevoie
    Cat despre firma.....fiecare înțelege ce vrea , recitește mai jos ce am scris

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •