Thanks Thanks:  26
Likes Likes:  186
Dislikes Dislikes:  0
Page 7 of 12 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 91 to 105 of 168

Thread: Energie verde fotovoltaice

  1. #91
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Imi cer scuze daca-s mai greu de cap si nu ma pot exprima prea clar!
    Si va multumesc pentru bunavointa...
    Din ce arata calculatorul de mai sus... cred ca e stricat!
    Pentru locatia mea, cu un sistem premium de 5kwh, am pe sol productie estimata anuala de 3581 KW, iar pe traker cu 2 axe 7580kw.
    Asta zice el!
    Eu vad marea problema cu sistemele astea, ca-ti dau de mancare cand esti satul si n-ai chef sa mai mananci (vara), iar cand mori de foame (iarna) doar te amageste. Ideea e sa scoti spor de productie cand ai mai mare nevoie.
    Nu am ce face cu o tona de cirese in iulie, nu le pot manca, vinde etc ... se strica. Asa ca mai bine imi dai 500 kg in decembrie, sunt clar mai castigat!
    Ca costa mult, de acord, dar ieftin si bun... mai rar!
    Eu vreau sa bifez toate capitolele pentru o instalatie 5-10 kw, cu stocare mare, tot ce trebuie ca sa-mi dea senzatia de independenta energetica.
    Nu vreau sa-mi calculez consumul si sa fac un proiect in functie de asta, nu am muncit o viata ca sa stau sa ma uit chioras la un bec daca sa-l aprind sau nu.
    Exagerez nitel, dar de la confort nu fac rabat.
    Deci, vreau sa am o idee tehnica completa despre acest sistem, apoi analizez partea financiara si iau o decizie, mai tai din ele, il fac sau renunt. Nu plec de la bani, plec exact invers. daca n-o sa am suma respectiva... macar am invatat ceva.
    Sa ajung eu pana acolo...
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  2. #92
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Eu am văzut în Grecia un panou pe o montură mobila.
    Era pus la maxim 1 m -1,5m de sol, probabil pentru a fi protejat de vânt și de briza mării pentru că era aproape de mare undeva pe brațul Kassandra din Halkidiki, într-o livadă de măslini.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #93
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by lao View Post
    Imi cer scuze daca-s mai greu de cap si nu ma pot exprima prea clar!
    Si va multumesc pentru bunavointa...
    Din ce arata calculatorul de mai sus... cred ca e stricat!
    Pentru locatia mea, cu un sistem premium de 5kwh, am pe sol productie estimata anuala de 3581 KW, iar pe traker cu 2 axe 7580kw.
    Asta zice el!
    Eu vad marea problema cu sistemele astea, ca-ti dau de mancare cand esti satul si n-ai chef sa mai mananci (vara), iar cand mori de foame (iarna) doar te amageste. Ideea e sa scoti spor de productie cand ai mai mare nevoie.
    Nu am ce face cu o tona de cirese in iulie, nu le pot manca, vinde etc ... se strica. Asa ca mai bine imi dai 500 kg in decembrie, sunt clar mai castigat!
    Ca costa mult, de acord, dar ieftin si bun... mai rar!
    Eu vreau sa bifez toate capitolele pentru o instalatie 5-10 kw, cu stocare mare, tot ce trebuie ca sa-mi dea senzatia de independenta energetica.
    Nu vreau sa-mi calculez consumul si sa fac un proiect in functie de asta, nu am muncit o viata ca sa stau sa ma uit chioras la un bec daca sa-l aprind sau nu.
    Exagerez nitel, dar de la confort nu fac rabat.
    Deci, vreau sa am o idee tehnica completa despre acest sistem, apoi analizez partea financiara si iau o decizie, mai tai din ele, il fac sau renunt. Nu plec de la bani, plec exact invers. daca n-o sa am suma respectiva... macar am invatat ceva.
    Sa ajung eu pana acolo...

    Lucrurile nu sunt asa cum par la prima vedere,sunt multi care au bagat nu mii de E intrun sistem ci zeci de mii de Euro si acum sunt dezamagiti total,nu spune nimeni sa faci economie, dar trebuie sa iti optimizezi consumul casnic si sa adaptezi cateva lucruri,nu poti folosi boiler electric de mare putere,nu poti folosi plita pe inductie,nu poti folosi incalzire prin pardoseala etc. practic vorbim de mari consumatori ce sug efectiv minim 3-5-7-15KWh,la acestia trebuie sa renunti si sa cauti solutii adiacente,un sistem fotovoltaic te ajuta la o casa normala...masina spalat rufe/vase,centrala termica,3-5 tv-uri,2-4 PC,20-50 becuri economice etc,toate astea calculate trebuie sa insumeze maxim 75% din puterea unui sistem,in cazul meu vorbim de 2,7KWh iar sistemul este de 5KWh dar din panouri voi scoate doar 4KWh momentan urmand sa le extind numarul de panouri,pentru mine cat si pentru majoritatea care isi monteaza un astfel de sistem din necesitate nu este doar un moft,un hobby,este dorinta de a scadea cu cel putin 80% facturile la energie electric in prima faza si apoi a deveni total independent prin asimilarea la sistem a unui banc de baterii pe litiu,suntem multi cei care platim 300-400 ron sau mai mult la distribuitor si vrem sa scapam de aceste costuri in unele cazuri nejustificate,daca, iei acest lucru ca, pe un nou hobby si nicidecum din nevoia de a micsora facturile de energie electrica, atunci eu zic sa te lasi pagubas...sunt destule video-uri pe net unde multi arata cat au investit si sunt dezamagiti deoarece nu au tinut cont de un lucru esential...CONSUMATORII casnici care fie trebuie eliminati o parte din ei,fie trebuie adaptati sub o forma sau alta la noile cerinte!

  4. #94
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Cat estimezi ca te vor tine bateriile( durata de viata) si ce represinta estimativ ca bani la sistemul asta de 5kW? Daca ai face optimizarea consumului fara sa montezi sistmul fotovoltaic la cat ar scadea factura aia de 300-400 ron?

  5. #95
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Bancul de baterii Lithium PylonTech este garantat de producator minim 10+ Years,din punct de vedere financiar te duce in jur de 140-180 milioane totul in functie de unde iti cumperi produsele cu conditia sa iti faci singur instalarea/montajul tuturor echipamentelor,spre exemplu,daca plateam un electrician sa imi refaca complet instalatia electrica a casei inclusiv un tablou nou de sigurante conform normativului I7 ma costa 3500 ron cu tot manopera,asa facut de mana mea doar am cumparat produsele,ma costat 1700 ron instalatia electrica adusa la zi,nu exista "optimizare" fara fotovoltaice,singura "optimizare" este sa iti scoti din priza consumatorii,un sistem fotovoltaic bine dimensionat care sa lucreze doar cu panourile fotovoltaice si reteaua iti poate reduce o factura si cu 80% ,daca se adauga si un banc de baterii atunci facturile deja sunt pe 000

  6. #96
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by eox80 View Post
    factura aia de 300-400 ron?
    Ce casa e aia la care platesti atit? La o casa normala P+1+M eu platesc maxim 100 ron.

  7. #97
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Nu am cine stie ce consumatori,o lada frigorifica,o combina frigorifica,4 tv-uri 3 PC-uri,centrala termica,receiver satelit,becuri economice 10 buc de 8W,hidrofor si cam atat,am facut sesizare mi sa trimis contorul la verificare si a venit inapoi ca este bun,am mai platit si 500 ron ca i-am pus pe drumuri....asa ca, de atunci am ales alternativa cu fotovoltaice,cu un contor separat pus nu depasesc 150-200KWh dar nu il recunosc ei...asa ca....imi fac totul de la zero cu fotovoltaice si ma voi folosi momentan de retea pe timpul noptii iar cand voi pune si bateriile voi folosi reteaua doar pentru incarcarea baterilor.

  8. #98
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Lucrurile nu sunt asa cum par la prima vedere,sunt multi care au bagat nu mii de E intrun sistem ci zeci de mii de Euro si acum sunt dezamagiti total,nu spune nimeni sa faci economie, dar trebuie sa iti optimizezi consumul casnic si sa adaptezi cateva lucruri,nu poti folosi boiler electric de mare putere,nu poti folosi plita pe inductie,nu poti folosi incalzire prin pardoseala etc. practic vorbim de mari consumatori ce sug efectiv minim 3-5-7-15KWh,la acestia trebuie sa renunti si sa cauti solutii adiacente,un sistem fotovoltaic te ajuta la o casa normala...masina spalat rufe/vase,centrala termica,3-5 tv-uri,2-4 PC,20-50 becuri economice etc,toate astea calculate trebuie sa insumeze maxim 75% din puterea unui sistem
    Nu asta e problema mea, eu vreau energie cand am mai mare nevoie de ea.
    De aceea vreau tracker, sa scot mai mult iarna. Si nu am consumatori mari.
    Cred c-o sa studiez in continuare domeniul, dar cea mai buna varianta de luat in considerare este prosumator one to one!
    Pentru asa ceva sunt dispus sa investesc serios.
    Varianta cu hibrid cu baterii te rupe la bani si daca le incarci de la reteaua nationala... n-ai facut nicio brânză!
    P.S. Înca nu mi-a raspuns nimeni la mesaje.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  9. #99
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by Alin99 View Post
    cu un contor separat pus nu depasesc 150-200KWh dar nu il recunosc ei...asa ca....imi fac totul de la zero
    Tind sa iti dau dreptate, cunosc o situatie in care o camera video, si un ruter au consumat 150 kw in 6 luni, pe un contor care stie sa transmita la distanta consumul.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  10. #100
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by lao View Post
    Nu asta e problema mea, eu vreau energie cand am mai mare nevoie de ea.
    De aceea vreau tracker, sa scot mai mult iarna. Si nu am consumatori mari.
    Cred c-o sa studiez in continuare domeniul, dar cea mai buna varianta de luat in considerare este prosumator one to one!
    Pentru asa ceva sunt dispus sa investesc serios.
    Varianta cu hibrid cu baterii te rupe la bani si daca le incarci de la reteaua nationala... n-ai facut nicio brânză!
    P.S. Înca nu mi-a raspuns nimeni la mesaje.
    Prosumator one to one si eu astept,daca se modifica legislatia voi trece,cat despre incarcarea bateriilor din retea eu zic ca este convenabil,cunosc caz concret care pentru un banc de 8 baterii de 200Ah pe gel plateste 25 ron/luna incarcarea din retea si aia este toata factura lui de la 280-350 ron cat platea inainte.

  11. #101
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Uite, nu vreau sa ne contram aiurea, daca amicul respectiv incarca bateriile cu 25 lei pe luna, asta inseamna ca marea majoritate a energiei stocate si consumate apoi, vine din solar si din retea incarca sporadic si putin. Nu are cum sa consume din retea 45 kwh pentru incarcarea bateriilor, apoi sa suga 300 kwh din ele.
    Pana acum n-a reusit nimeni sa obtina un randament 1 sau peste 1. Deci, incarca de 25 lei si consuma de 20 lei, restul se pierde (aprox)
    Concluzia este ca trebuie sa ai SOARE, pe asta am tot batut eu saua, cat mai mult soare mai ales in conditii nefavorabile cand conteaza fiecare plus de energie.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  12. #102
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Lao,tu nu ai cum sa te contrezi cu nimeni deoarece tu vorbesti strict din punctul celui ce sta pe margine si se uita,la fel cum eram si eu,sunt multe necunoscute de care te lovesti pe parcurs si nu ai cum sa le sti decat in momentul in care detii propiul sistem si poti face afirmatii bazate nicidecum afirmatii citite pe ici pe colo,spre exemplu te invit sa urmaresti acest video care pentru mine a fost unul din acele clipuri care mi-a stimulat imaginatia si dorinta de a, avea si eu un sistem fotovoltaic... urmareste cu atentie si la volum mare acest clip de la min 1 unde fraza magica spusa in clip a fost: " de la 250 ron platesc maxim 20 ron factura la 2 luni pentru incarcarea bateriilor" asta ca sa incheiem discutii care nu duc la nimic,o sa fac si eu un video in acest gen prin vara cand cumpar un banc de baterii de 6KWh de la plyotech:


  13. #103
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Platea 200 ron la 2 luni si acum ca a fost numai soare plateste 30 ron. Cind ploua si e innorat sau iarna nu spune!

  14. #104
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    La sume din astea mici nu merita sa pierzi atata "energie" umana cu fotovoltaice.

    In sudul tarii poti face apa calda din martie pana in octombrie cu un calorifer plat bagat intr-o cutie cu geam deasupra, si un bazin de 50 l pus mai sus in care se urca apa calda pasiv.

    Eu am facut asa ceva in 2 locatii de 20 de ani si produce tot necesarul de apa calda in perioada de vara pentru bucatarie si 4 persoane.

    Un panou solar ar ajuta AC-ul vara ..


    Iarna ... peleti sau brichete de paie sau resturi vegetale.
    Asa salvam planeta, desi unu a pierdut alegerile cu 7 miloane de voturi diferenta si sustine ca le-a castigat, si nu trebuie sa salvam planeta.
    El de mic a trait intr-o realitate paralela probabil, zic si eu.

    Si sa nu uit, miroase a reclama mascata prin zona.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  15. #105
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Eu fac afirmatii bazate pe fizica, si imi pare rau ca raspunzi altceva decat ce ar fi necesar la ce afirm eu.
    Sunt convins ca asa e in videoclip (il vazusem), dar cum e in conditii nasoale? Nu vreau sa discut de conditii super cu soare de te arde!
    Stii vreo metoda sa iei 2 kwh din reteaua nationala (fiindca nu ai soare sa incarci bateriile) sa-i stochezi in baterii si peste cateva ore sa consumi 6 kwh din baterii???????????????
    VREAU SI EU!!

    P.S. Eu cam atat am avut de zis despre subiectul asta.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

Page 7 of 12 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •