Thanks Thanks:  26
Likes Likes:  186
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 12 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 168

Thread: Energie verde fotovoltaice

  1. #31
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Respecta punctul nr. 12 din regulament.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  2. #32
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am inteles,scuze,multumesc pentru atentionare!

    12. Nu se admite quote(citat) pentru posturi consecutive

  3. #33
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Azi a sosit si creierul operatiunii energia verde,invertorul de 5KW,practic ultima comanda din acest an,urmeaza panourile fotovoltaice si structura de prindere ce vor ajunge undeva prin 15-18 ianuarie 2021 si atunci visul meu de a deveni independent de reteaua nationala de electricitate va deveni realitate!



    ---------- Post added at 17:31 ---------- Previous post was at 15:40 ----------

    Si primul test,legat la retea sa vedem daca functioneaza,totul este OK este pe bypass nu are baterii si nici panouri de aceea arata acea eroare bp.


  4. #34
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Intre timp au sosit si cablurile pentru conectarea panourilor la invertor!


  5. #35
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Daca la final ne poți da si adresele firmelor de unde ai comandat componentele ar fi excelent, eventuale probleme cu transportul si curieratul, daca au fost.

    Te-ai hotarat ce panouri vei comanda sau le-ai comandat deja?

  6. #36
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Totul este adus de afara cumparat de pe Aliexpress,nu dau link-uri ca am mai furat-o de la moderatori cu treaba asta,inclusiv panourile sunt aduse de afara,vor fi monocristaline cu tehnologie PERC,puterea fiecaruia va fi de 335W,daca iti faci comanda vezi sa aibe depozite in UE,pe pagina produsului respectiv va aparea asa:

    "Send from EU to EU"


    Astfel vei sti ca produsele iti vor veni din spatiul UE si nu vei plati taxe si alte lucruri, tot ce am primit pana acum a sosit fara probleme,panourile le astept sa ajunga in portul Rotterdam deoarece nu mai au pe stoc in depozitele din UE si din Rotterdam vor pleca catre mine la fel precum restul produselor deja sosite,probabil in jur de 15-18 ianuarie vor sosi si panourile.

  7. #37
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @Alin99

    Ideea incepe sa ma intereseze tot mai mult, imi cer scuze pentru interventiile mele.
    Suportii pentru panouri se gasesc confectionate gata pentru dimensiunea panourilor solare folosite sau trebuiesc confectionate in atelierul personal?
    Spuneai ca le vei modifica elevatia in functie de anotimp, este absolut necesar sau montarea permanenta la circa 45 grade ar fi suficienta?

  8. #38
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Odată când am fost în Grecia am văzut într-o grădină niste panouri solare care urmăreau mișcarea soarelui în timpul zilei ca și floarea soarelui.
    Avea un suport cu o montură polară și un motor..
    Dimensiunea panoului era aproximativ 5 sau 6 metri pe 4.
    Pentru a da randament maxim e nevoie de ajustarea aceasta, dar pot fi și fixe, dar în anumite perioade randamentul scade.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  9. #39
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Din cate stiu modificarea unghiului de incidenta a razelor solare are mare avantaj iarna. Pe timp de vara nu are cine stie ce avantaj. Iarna trebuie mai ridicate.
    Mi se pare prea tare sa poti lua panourile fotovoltaice dinafara tarii la pretul acela pentru ca transportul costa foarte mult de obicei.
    @Alin99
    Ce grosime au cablurile ? Stiu ca faci sistemul pe 48 volti unde pierderea de tensiune e mare daca nu le dimensionezi corespunzator. Deoarece nu sunt prea scumpe cred ca ai luat mai groase de 4mm.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Clau!
    Cablurile au fost cumparate la dimensiunea de 6mm deoarece distanta de la panouri la invertor nu depaseste 10 m,pierderea este peste lungimi de 10 m respectiv 15-20m si asa mai departe.

    ---------- Post added at 22:04 ---------- Previous post was at 21:59 ----------

    Quote Originally Posted by dingo31 View Post
    @Alin99

    Ideea incepe sa ma intereseze tot mai mult, imi cer scuze pentru interventiile mele.
    Suportii pentru panouri se gasesc confectionate gata pentru dimensiunea panourilor solare folosite sau trebuiesc confectionate in atelierul personal?
    Spuneai ca le vei modifica elevatia in functie de anotimp, este absolut necesar sau montarea permanenta la circa 45 grade ar fi suficienta?

    Da, se gasesc gata facute,cauta pe google "
    Sina profil aluminiu 4.4 ml montaj K2 Systems "




    Pe langa sine mai trebuie si accesoriile de montaj respectiv....brida centrala,brida finala etc...din punctul meu de vedere elevatia pe timp de vara ramane la 44 de grade vara urmand ca iarna panourile sa coboare mai mult in functie de soare,ceva in genul cum ai pozitiona antena de satelit pe 30W,momentan voi testa dar cu siguranta va voi tine la curent cu tot ceea ce fac!

    ---------- Post added at 22:06 ---------- Previous post was at 22:04 ----------

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Odată când am fost în Grecia am văzut într-o grădină niste panouri solare care urmăreau mișcarea soarelui în timpul zilei ca și floarea soarelui.
    Avea un suport cu o montură polară și un motor..
    Dimensiunea panoului era aproximativ 5 sau 6 metri pe 4.
    Pentru a da randament maxim e nevoie de ajustarea aceasta, dar pot fi și fixe, dar în anumite perioade randamentul scade.
    Sistemul este identic cu cel de la antenele mobile,ai nevoie de o montura polara si un actuator de 36,restul tine de imaginatia fiecaruia....

  11. #41
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by clau View Post
    Mi se pare prea tare sa poti lua panourile fotovoltaice dinafara tarii la pretul acela pentru ca transportul costa foarte mult de obicei.
    @Alin99
    Aici treaba este mai simpla,sau mai complicata,depinde cum privesti situatia,ca sa obti un pret bun trebuie sa fiti mai multi.... Panouri Mono , Halfcut , 335W Black Frame la pretul de 556,70 lei cu toate taxele incluse si transport asigurat pana in zona de predare din Bucuresti , Trebuie cumparat minim 1 Stack de 66 bucati, de aceea in astfel de situatii te mai cuplezi cu 4-6 prieteni si cumparati impreuna,eu iau 18 bucati,un prieten ia 20 buc si tot asa,eeee acum vine partea grea pentru ca asa este romanul,trebuie sa platesti toata suma si multi nu vor sa se bage,este o problema si asta dar ma rog,in situatia mea am gasit persoanele care sa nu le intereseze decat pretul calitatea si livrarea rapida,cum pe chinez il stiu de multi ani si am cumparat multe de la el nu a fost o problema sa-i platim toate cele 66 buc si sa asteptam livrarea.

  12. #42
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,204
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Respect! Pentru cei ce-și urmaresc visurile!
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  13. #43
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Multumesc Lao,sa sti ca este un vis devenit realitate!

  14. #44
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Mar 2009
    Posts
    45
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Salut
    Vreau si eu amanunte cu link-uri de unde ai cumparat totul! Daca nu aici ev pe pm sau bhor2005@yahoo.com
    Esti f tare! Succes!

  15. #45
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

Page 3 of 12 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •