Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  7
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: Oscam prin VPN

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    35
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Oscam prin VPN

    Folosește cineva Oscam prin VPN? Receptorul meu cu Oscam se conectează la un router pe care am setat o conexiune VPN (OpenVPN), însă în momentul în care este activ VPN-ul, clienții nu se mai pot conecta la cardul meu local. E normal pentru că IP-ul mi se schimbă când folosesc VPN, iar portul folosit pentru Oscam cel mai probabil nu mai forwardează.
    Există vreo posibilitate de a folosi în continuare Oscam sau am nevoie de routere separate? Din păcate, serviciile mai renumite de VPN nu oferă opțiune de port forwarding.
    Mulțumesc.

  2. #2
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    eu folosesc de ceva timp, dar în alta constelatie, mult mai usoara... "alta întrebare": de ce trebuie neaparat sa ai legatura vpn pe router? nu o poti pune numai la "clientul" care are nevoie? asa ai putea simplifica multe ...lasa routerul sa se conecteze la providerul tau normal, si pune clientul de opvn acolo unde îti trebuie numai...

    cît despre oscam, poti lua un server root ieftin, gen 3-4 euroni pe luna, unde iti pui tu singur un openvpn server, si faci citi clienti vrei tu, inclusive port forwarding... si pui la fiecare receptor client separat de vpn, asa incit ai posibilitatea sa dai portforwardin separat...
    ^^^^
    bafta

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    35
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Am nevoie de VPN pentru televizor, mai exact pentru aplicațiile de streaming ale posturilor din UK (BBC iPlayer, Channel 4 & 5 etc). Fiind Samsung nu pot pune VPN direct pe televizor. Până acum foloseam smart DNS pentru televizor, însă în ultima perioadă BBC nu mai vrea să funcționeze cu DNS-urile schimbate de aceea am trecut la VPN. Dar se pare că nu pot să le împac pe toate.
    Pentru imaginea de pe Vu+Solo2 am văzut că există un plugin OpenVPN și speram că dacă se poate instala VPN direct pe receptor și în general cine își cumpără receptoare cu enigma2 folosește și emulatoare de genul Oscam, cele două vor putea funcționa împreună.
    Atunci ori mai cumpăr un router doar pentru televizor, ori renunț la sharing și mă abonez la ceva payserver unde nu trebuie să mai sheruiesc cardul local.

  4. #4
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    eu unul as face urmatoarele:
    la TV, ori îti pui un android-media player unde poti pune un openvp fara probleme, sau chiar un raspberry cu un dhcp server, astfel incit sa poti folosii si un kodi, sau ceva de genul...
    si la Vu+ daca nuti trebuie neaparat vpn, îl poti lasa asa pe "direct" daca nu vrei neaparat vpn.

    Ce ip iti trebuie pt programele respective? de UK? USA?..daca iti trebuie USA, iti recomand https://virmach.com/best-cheapest-linux-vps/ e ieftin si merge bine...
    pentru openvpn install am gasit ceva foarte simplu...un script care instaleaza, si face si citi clienti vrei tu...

    pentru deschiderea porturilor, se face cu iptables...e relativ simplu, daca stii ce reguli sa pui... cred ca am scris pe undeva pe forum cum se face...daca nu, mai scriu odata..

    pentru cei interesati: https://github.com/Nyr/openvpn-install
    are si pt sisteme noi, si pt cele mai vechi, gen centos 6

    LE: scuzati reclama!..
    Last edited by mirel; 29-07-20 at 01:12.
    ^^^^
    bafta

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    35
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Mulțumesc pentru idee. Așa am să fac, îmi comand un media player cu Android de pe Aliexpress. Cu Raspberry cred că e mai complicat de configurat, nu prea mă pricep la comenzile din Linux. N-ar fi rău să mă pun să experimentez.
    Pentru VPN am nevoie de IP de UK.

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Nov 2018
    Location
    Romania
    Posts
    59
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    La cat de plin e netul de tutoriale nu vad de ce eziti sa iti incropesti un raspberry. Recomand un debian minimal ca apoi sa il colorezi dupa bunul plac, nu e mare branza. Succsuri.

    PS: Dintr-o jucarica de doi bani iti tragi un serveras pe plac de nu se poate.
    Птицы ночи, где вы не ожидаете, я там.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •