Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 5 of 5

Thread: ajutor tuner FBC

  1. #1
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default ajutor tuner FBC

    am nevoie de un tuner FBC de vu , ca sa testez o placa noua de vu uno 4k. Placa a fost schimbata saptamina trecuta de importator ,testata cu tuner FBC de satelit . Cum mi-a ajuns am pus imagine si dai scanare pe cablu , gaseste frecventele corect cu simbol rate corect si modulatie corecta dar cind trece la scanarea fiecarei frecvente nu gaseste nici un canal . Am pus ultima imagine oficiala de la vu , la fel face . Tunerul este vazut ,am incercat toate artificiile de pe forumuri , dezactivat tunerul H, lasat activ doar tunerul A , problema ramine nu se intimpla nimic bun.
    Dintre posesorii de vu cine-mi poate imprumuta pentru o ora sau 2 ,un tuner FBC ca sa lamuresc ,este tunerul defect sau placa are o problema ca sa stiu ce am de facut ,trimit inapoi receptorul sau comand tuner.
    Cine se gindeste ca are garantie si la o adica o pierde , nu e problema dau seria aparatului la cel care se ocupa de garantii la importatorul pentru europa centrala si de est asa ca sa nu gindeasca ca ramine descoperit la o adica .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #2
    RSP Enigma Team & GM michael86's Avatar
    Join Date
    01 Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    465
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    nu am fbc , n umai dvb-s2x

  3. #3
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

  4. #4
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    sa ma uit pe youtube la ce ? Ai citit ce am scris in primul post si ai inteles ca nu stiu sa configurez tunerul?
    Pentru cine citeste postarea sa inteleaga mai bine ce ma intereseaza si de ce am nevoie - la service au testat cu tuner fbc de satelit ,10-15 minute cit a durat testarea , a functionat , cum nu au catv nu au avut cum sa testeze cu tunerul meu, tunerul meu este fbc de cablu versiunea 1. Receptorul vu uno 4k este un receptor facut doar pentru tunere fbc , alt model de tuner nu este suportat . S-au fabricat 2 versiuni de placa de baza si tunerele de cablu sint 2 versiuni , cel de satelit-fbc nu stiu . Problema este ori la placa de baza ,incompatibilitate cu tunerul ,ori tunerul a crapat partial si cu toate ca la scanarea benzii de catv gaseste corect frecventele pe care e semnal ,la scanarea frecventelor nu gaseste canalele.
    Ca sa avansez in rezolvarea problemei ,am nevoie de un alt tuner fbc , satelit sau cablu, sa verific placa de baza ca functioneaza corect . Daca e cineva care are cablu tv si are un receptor vu ultimo 4k sau duo4k sa pot sa testez tunerul meu pe aparatul lui tot ar fi un pas inainte dpdv al tunerului ,as afla daca merge corect sa nu.
    In concluzie vreau sa identific unde este problema si ce am de facut ,comand tuner nou sau trimit placa inapoi si optez pentru altceva .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Fenomenul descris de tine apare la tunerele puse pe PC-uri cand lipseste unul din cele 2 fisiere firmware (de obicei e unu pt tuner si unu pt demodulator, la tine e simptom de demodulator lipsa) din /lib/firmware.
    Ia vezi care e treaba cu firmware.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •