Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  9
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 10 of 10

Thread: Adaptor PCI-E la PCI

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Adaptor PCI-E la PCI

    Mai sunt pe piata cateva tunere satelit cu conectare prin slot vechi PCI iar noile placi de baza ale calculatoarelor moderne nu mai au tipul asta de slot. Sunt foarte rare cele care mai au slotul. Am gasit totusi un adaptor de la slot PCI-E la PCI care necesita doar o alimentare SATA din sursa. A folosit cineva asa ceva ? Sa existe oare probleme de compatibilitate sau de viteza ? Ma gandesc in special pentru canalele UHD cu latime mare de banda.


  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Jun 2008
    Location
    Ro
    Posts
    333
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Nu cred că merită efortul. Ai nevoie de resurse în PC pentru a reda un canal UHD. Și aici mă refer la procesor și RAM. Îți trebuie un i5 ( mai degrabă i7 sau un Ryzen) și vreo 8 GB RAM (minim) că să ruleze fluent in canal UHD, altfel imaginea "îngheață". Și în acest caz, procesor nou și celelalte, nu cred că placa de bază nu are slot pci- e.

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Problema e ca placile de baza noi au doar sloturi pci-e iar mie imi trebuie PCI de tip vechi. Din acela lung. Ma gandeam la un procesor de generatia 6 de la intel ( Pentium G4400 ) cu o placa de baza obisnuita iar aceea nu are slot pci. Legat de procesor mi s-ar parea aiurea sa nu ruleze fluent un canal UHD un procesor de generatia 6 pentru ca intel zice ca are accelerare hardware pentru codecul HEVC.
    Deci problema e tuner vechi PCI in slot nou pci-e.

    https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-in...tium_g4400-559 - Are accelerare hardware.

    Slot PCI

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Jun 2008
    Location
    Ro
    Posts
    333
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Ok. Am înțeles! Și placa video are un rol important. Succes!

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Jun 2008
    Location
    Ro
    Posts
    333
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    O precizare: eu cu un i3 + 8 GB ram si video GTX 750 nu pot rula fluent UHD. Urmeaza upgrade.

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Prg tv 4k sunt la 50 , asa ca obligatoriu iti va trebui si un tv cu intrare HDMI2.0/4K/60
    Poti sa folosesti si un tv 4k cu HDMI1.4 , numai ca tv-ul ti-l va reda doar 4K/30 si nu 1:1
    Cat despre GPU-ul din procesor......, mai bine un "amarat" de GTX 960 , decat......si cu un minim i5 ca si procesor
    GPU-urile din procesor sunt "slabe" , comparativ cu o pl. video ca cea recomandata mai sus
    Pioneratul in domeniul 4k ( pe o plasma Panasonic cu HDMI1.4 ) l-am facut cu i3.., apoi un i5 ( si nu Celeroane ) si pana nu am instalat un GTX 960.....procul era full-load si blocaje.......

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Cu procesoarele mai noi de la AMD si Intel cu placi video integrate merg foarte bine canalele 4k exclusiv hardware !
    Placi dedicate video cumperi doar pentru jocuri.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Or merge ...., insa doar 4k/30 , deci nu 1:1
    Intel UHD graphics 630 dintr-un i9-9900 nu are inca suport HDMI2.0 si cat costa un i9-9900 , sau cele care au acelas GPU integrat...
    In fine fiecare face cum crede , insa pe socket-urile/platformele mai vechi un GTX 960 rezolva aceasta situatie cu brio
    Bine nu discut de lga775 care deja e ultra depasita din toate punctele de vedere

  9. #9
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Intel UHD graphics 630
    Support for up to three independent displays via HDMI 1.4, DisplayPort (DP) 1.2, an Embedded DisplayPort (eDP) 1.4 interfaces.
    Quick Sync Video
    Clear Video
    Clear Video HD
    InTru 3D

    Pe HDMI 1.4 intradevar stie doar 30hz, pe DisplayPort (DP) 1.2 stie 60.
    Ca idee eu folosesc televizorul pentru stream 4k, desktop am doar pe servere.
    Cand ai testat ultima data transcodari in timp real cu placa video pe linux, si cu cate stream-uri simultan?
    Sistemul cu placa de receptie satelit nu trebuie sa aiba monitor, face doar streaming.

    ---------- Post added at 13:30 ---------- Previous post was at 12:36 ----------

    Apropo de subiectul topicului, sunteti siguri ca merg driverele placii de satelit instalata prin intermediul adaptorului?
    A testat careva?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Speram sa functioneze fara vreo problema de instalare driver. As prefera varianta cu adaptor pentru ca pot oricand sa fac upgrade la configuratia calculatorului fara sa fiu dependent de slotul acela PCI care e greu de gasit in placile de baza mai noi. Nu gasesc discutii legate de driver pe internet dar sunt cativa care au incercat si functioneaza adaptorul : https://superuser.com/questions/4695...n-old-pci-slot

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •