Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  13
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21

Thread: Antena simetrica 147cm

  1. #16
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    surubul de jos e raspunzator de declinatie
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #17
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by claudiu View Post
    @dingo
    daca te ajuta am o montura de antena de 1,4m bulgareasca , nu am ce face cu ea ,provine de la o antena indoita rau de un "meserias".

    Multumesc mult dar deocamdata mai insist la montura existenta, sper sa pot scoate mai mult.
    La modelul din poza sunt doar trei gauri de fixare, apare si problema de rezistenta.
    Iar a da noi gauri de fixare perfect concentrice pentru alta montura nu este chiar asa de simplu.
    Pot aparea noi erori mai mici sau mai mari, care cumulate cu altele mai vechi de la verticalitate stalp, declinatie, erori constructive initiale provenite din sudarea imprecisa a componentelor, etc duc la complicarea misiunii finale

  3. #18
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @dingo31

    Antena aia are castig maxim la dimensiunea ei.
    Am una la Craiova si sunt multumit de ea.
    Montura cu care o vindea TehnicB era facuta de un "mosulica" undeva in zona Timisoara - Arad.
    Antena venea negaurita!
    Eu o am prinsa de un perete si e greu sa pun un actuator mare acolo.
    Merge bine de la 42E la 30W din 2007.
    Am montat vreo 4 la prieteni si o sa incerc sa le cumpar.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #19
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @zildan,

    Da, este eficienta ca antena fixa.
    Problema la mine este cu montura pentru ca deocamdata nu reusesc sa o fac sa mearga pe intervalul de la 30W la 90E.
    Faptul ca originalul era negaurit imi da o informatie suplimentara, trebuie sa verific minutios concentricitatea celor patru gauri de fixare, nu m-am gandit ca ar putea fi eronate.

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Cu scuzele de rigoare, daca gresesc, si daca @dingo31 mai "butoneaza" la antena parerea mea este ca declinatia antenei nu se regleaza din cele doua suruburi laterale (care consider ca suntm probabil pentru a prinde antena de montura) ci declinatia de regleaza din acel surub vertical, care se afla in continuarea tevii suport. Acela se strange/slabeste in functie de cat de inclinata trebuie sa fie antena. A se vedea si la cealalta montura postata in poza de @claudiu, unde se vede foarte bine acel surub de reglare a declinatiei.

  6. #21
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Sunt doua monturi diferite. La cea de la postul #1 unghiul de declinatie se regleaza din cele doua suruburi laterale. Valoarea calculata pentru latitudinea mea este de -6.3 spre extremitati si la -6.7 grade pe centru. Nu este indicat sa mai modifici valoarea odata ce este fixata.
    M-am oprit la o valoare bazata pe observatii pentru ca nu am cum masura exact valoarea.
    Apoi reglezi elevatia pentru satelitul care-l vrei din acel surub vertical de care spui. Una este declinatia si alta este elevatia. Acum antena este demontata si zace pe undeva in pod, este buna ca antena fixa dar montura polara lasa de dorit.

    La postarea #14 este vorba de alta montura, asemanatoare cu cea de la antena 1.9 bulgareasca despre care s-a mai vorbit pe forum, exista chiar schema de montaj de la producator si postata de @claudiu.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •