Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  6
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 13 of 13

Thread: Starlink

  1. #1
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Starlink

    A inceput operatiunea,dar cred ca covid a spalat creierul la multi chiar si in media....un serviciu ce va revolutiona lumea si va schimba viitorul unor popoare ce nu au acces la informatie sau dreptul si la o alta opinie

    Chiar va fii interesant...reactia acestor popoare...cum va incepe bruierea satelitilor de unele guverne si cum vor declara mereu ca e mana globalizari,satanistilor,ocultei etc
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jan 2011
    Posts
    235
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Crezi ca are si alt rol in afara de cel "oficial"? Eu nuuuu

    Gesendet von meinem MAR-LX1A mit Tapatalk

  3. #3
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    De la Wikipedia, enciclopedia liberă:

    Starlink este o constelație de sateliți construită de SpaceX pentru a oferi acces la internet prin satelit.Constelația va consta din mii de sateliți de dimensiuni reduse plasați pe orbita joasă a Pământului, care funcționează în combinație cu stațiile de emisie-recepție terestre. SpaceX intenționează, de asemenea, să vândă o parte din sateliți în scopuri militare, științifice sau exploratorii.

    Diverse voci și-au exprimat îngrijorarea cu privire la pericolul pe termen lung al resturilor spațiale rezultate din plasarea a mii de sateliți pe orbită și asupra unui posibil impact asupra astronomiei. Pe Starlink 2, unul dintre sateliți are un înveliș experimental care să îl facă mai puțin reflectant și astfel să afecteze mai puțin observațiile astronomice de la sol.

    Costul total al investiției de peste zece ani pentru proiectarea, construirea și desfășurarea constelației a fost estimat de SpaceX în mai 2018 a fi de aproximativ 10 miliarde de dolari. Dezvoltarea produselor a început în 2015, primele două prototipuri fiind lansate în februarie 2018. Un al doilea set de sateliți de testare și prima implementare a unei părți din constelație s-a produs pe 24 mai 2019 UTC, când au fost lansați primii 60 de sateliți operaționali. Facilitatea de dezvoltare a sateliților SpaceX din Redmond, Washington, găzduiește operațiunile Starlink de cercetare, dezvoltare, fabricare și control pe orbită.

    Cu o constelație de 417 sateliți pe orbită la 22 aprilie 2020, SpaceX țintește să ofere servicii în SUA și Canada până la sfârșitul anului 2020. SpaceX lansează simultan câte 60 de sateliți, având ca obiectiv dislocarea a 1584 astfel de minisateliți de circa 250 kg fiecare, pentru a oferi servicii aproape globale până la sfârșitul lui 2021 sau în 2022. Cu toate acestea, acestea sunt doar proiecții interne și nu date fixate.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #4
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default


  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    EVITAREA COLIZIUNILOR

    Satelitii Starlink utilizează sistemul de urmărire a deșeurilor Departamentului Apărării efectuand autonom manevre pentru a evita coliziunile cu resturile spațiale și nave.
    Această capacitate reduce erorile umane, permițând o abordare mai fiabilă pentru evitarea coliziunilor.

    MAI MIC, MULT MAI COMPACT

    Fiecare satelit cântărește aproximativ 260 kg și dispune de un design compact, cu panou plat, care minimizează volumul, permițând crearea unei stive de lansare dense pentru a profita din plin de capacitățile de lansare ale rachetei SpaceX Falcon 9.


    ANTENE

    Cu 4 antene puternice cu față pe fiecare satelit, o cantitate enormă de debit poate fi plasată și redirecționată într-un timp scurt, pentru un ordin de mărime cu un cost mai mic.


    PANOU SOLAR SINGULAR

    Sateliții Starlink dispun de un singur tablou solar, simplificând semnificativ sistemul; celulele solare sunt standardizate și ușor de integrat în procesul de fabricație.


    SISTEME DE PROPULSIE IONICE

    Satelitele Starlink sunt echipate cu propulsoare ionice eficiente alimentate de kripton, care permit sateliților să orbiteze, să manevreze în spațiu și să se deorbiteze la sfârșitul vieții lor utile. Starlink este prima navă spațială propulsată de kripton zburată vreodată.



    TRACKER STAR

    Senzorii de navigare integrați personalizați spun fiecărui satelit atitudinea sa, ceea ce ajută la plasarea precisă a debitului de bandă largă.
    AVOIDANȚĂ DE COLEGIE AUTONOMĂ

    Satelitele Starlink utilizează intrări din sistemul de urmărire a deșeurilor Departamentului Apărării pentru a efectua în mod autonom manevre pentru a evita coliziunile cu resturile spațiale și alte nave spațiale. Această capacitate reduce erorile umane, permițând o abordare mai fiabilă pentru evitarea coliziunilor.
    MAI MIC, MULT MAI COMPACT

    Fiecare satelit cântărește aproximativ 260 kg și dispune de un design compact, cu panou plat, care minimizează volumul, permițând crearea unei stive de lansare dense pentru a profita din plin de capacitățile de lansare ale rachetei SpaceX Falcon 9.

    STARLINK © 2020
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    Quote Originally Posted by gauloises View Post
    Crezi ca are si alt rol in afara de cel "oficial"? Eu nuuuu

    Gesendet von meinem MAR-LX1A mit Tapatalk
    Precum bine sti..China..India..Iran..Arabia Saudita etc etc.....sant privati de multa libertate de informare..stiu doar ce trebuie guvernul lor sa stie...nu toti stiu sa treaca de aceasta blocaj...gen proxy..vpn etc.
    Acum prin acest starlink toti locuitori acestor popoare vor avea acces la OCCIDENT....imagineaza ti impactul.
    E una sa controlezi ....ex:80 de mil de oameni..acceptand ca 20 de mil stiu sa foloseasca vpn sau alte cai de comunicare si una e ca dintr-o data tot poporul are acces la informatie.
    INFORMATIA face si drege totul in ziua de azi..iar aceasta pandemia mi-a demonstrat ca 80 la suta din populatia globala e mai cretina,sau sa fiu diplomat,mai usor de manipulat decat mi-am imaginat vreodata.
    Eu imi imaginez starlink ca un suport,sprijin informatic....ptr noile revolutii ce vor putea avea loc in aceste tari.Guvernele acestor tari sant obligate sa isi schimbe strategia de guvernare si abordare ptr a supravietui....deci,modificari majore.
    Bineinteles ptr mine personal...e un lucru bun si incerc sa i-au ce e mai bun din acest proiect......chiar daca altii spun ca oculta a facut acest proiect ptr a bombarda 5G pe fiecare metru patrat
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  7. #7
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by laleauaneagra View Post
    A inceput operatiunea,dar cred ca covid a spalat creierul la multi chiar si in media....un serviciu ce va revolutiona lumea si va schimba viitorul unor popoare ce nu au acces la informatie sau dreptul si la o alta opinie

    Chiar va fii interesant...reactia acestor popoare...cum va incepe bruierea satelitilor de unele guverne si cum vor declara mereu ca e mana globalizari,satanistilor,ocultei etc
    Este revoluționar sistemul. Este drept, dar la umbra ideii de livrare a internetului in toată lumea, poate fi dublat sistemul de livrare și cu spionaj economic sau chiar personal.
    Big Brother poate fi chiar implementat la nivel global..

    PS: eu am și ceva observații personale in domeniul meteo , corelate cu trecerea acestor sateliți in zona Sibiului. Mai exact că temperatura scade cu câteva grade. O să vedem în timp dacă este reală observația mea. Din câte știu lansarea s-a făcut în 18 martie 2020 și poate așa s-a nimerit că exact când trecea cel mai aproape de Sibiu acest trenuleț de sateliți Star-link, în zona Sibiului temperatura era mai scăzută cu 4-5 grade, mai exact scădea cu aceste valori
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  8. #8
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by laleauaneagra View Post
    Bineinteles ptr mine personal...e un lucru bun si incerc sa i-au ce e mai bun din acest proiect......chiar daca altii spun ca oculta a facut acest proiect ptr a bombarda 5G pe fiecare metru patrat
    Îți spun doar atât: patronul de la TESLA și SPACEX, Elon Musk, https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk , nu e bunul samaritean, nu a investit atât în acest proiect să dea internetul in toată lumea, fără să primească înapoi ceva. De undeva trebuie să primească înapoi banii.
    Nu cred că o să aflăm prea curând de ce s-a investit in acest proiect, oamenii care deja au internet de mare viteză nu o să cumpere antenute pentru internet.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  9. #9
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Sper ca ai scris in gluma ca schimba clima cateva cutii pe cer.

    Nu cadeti in capcana Fake News!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  10. #10
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Pentru cei curioși un link
    https://findstarlink.com/
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  11. #11
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Îți spun doar atât: patronul de la TESLA și SPACEX, Elon Musk, https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk , nu e bunul samaritean, nu a investit atât în acest proiect să dea internetul in toată lumea, fără să primească înapoi ceva. De undeva trebuie să primească înapoi banii.
    Nu cred că o să aflăm prea curând de ce s-a investit in acest proiect, oamenii care deja au internet de mare viteză nu o să cumpere antenute pentru internet.
    nici daca ping e sub 20ms? ....nu se compara nimic cu internetul via satelit.....si eu am net pe telefon de nu am ce face cu el 4G plus la o viteza grozava..dar ERA...de cand se monteaza 5G sa dus in masa..nici o leg telefonica de calitate nu mai pot sa am,plus ca baietii astia de bine de la 5G au dat foc transmitatoarele 4G...DECI.
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  12. #12
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    In Romania sunt viteze mari la internet.
    E drept că mai sunt zonele de țară unde nu au internet deloc. O să vedem. Din ce am citit in anul 2020 doar in SUA și Canada o să ofere internet și din 2021 în alte părți a lumii
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  13. #13
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jun 2008
    Posts
    320
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Interesant articolul: https://www.youtube.com/watch?v=giQ8xEWjnBs
    Specifica ca latenta actuala intre New York si Londra pe infrastructura actuala de cablu (12.000km) este 76ms iar prin starlink ar fi 43ms.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •