Thanks Thanks:  9
Likes Likes:  8
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28

Thread: Atentie la SPAM pe email!

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Stie, am lista de numere banate. Samsung.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  2. #17
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Mie pe xphone parca nu imi arata asta.
    Dupa pandemie vom dezbate cum "face unii" de "ceteşte" 0774 si formeaza 0744 !
    Intram deja in "creeru" unora.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #18
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    E un rahat de app ii zice tru@@ ca##er.
    Mai mult rău face, decât bine.Cere acces la persoanele de contact...(scrisei cu mască, pt. că nu voi a face reclamă)
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  4. #19
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Acum au marit pretentia, vor 1200 usd, prin martie vroiau doar 800.

    Emailul e trimis de pe un server din South Africa:

    quote
    Salut! Din păcate, am vești proaste pentru tine. Acum câteva luni, am obținut acces la dispozitivul tău pe care îl folosești sa intri pe net. De atunci, ți-am tot monitorizat întreaga activitate. Faptul ca ești client regulat pe situri pentru adulti, te face direct răspunzător pentru toate acestea. Mai pe scurt, siturile pe care ai intrat mi-au oferit acces la toate datele tale. Am încărcat un virus Troian în placa de baza iar semnatura lui se schimba de mai multe ori pe zi, asta făcând aproape imposibil ca anti virusul tău sa îl detecteze. În plus, asta îmi ofera și acces la camera ta video și la microfon. Mai mult decât atât, am făcut back-up la toate datele, inclusiv la poze, platformele sociale, la discuții pe chat și la contactele tale. Chiar de curând, mi-a venit ideea super tare de a crea un clip video cu momentul când îți dai drumul, într-o parte a ecranului, în timp ce în cealaltă parte a ecranului rula clipul la care te uitai. A fost distractiv! Sa nu îți faci griji, pot trimite acest clip video tuturor contactelor tale, cu doar câteva clicuri, și presupun ca ai vrea sa evitam un astfel de scenariu. Tinand asta în minte, uite ce îți propun: Transfera suma echivalenta a 1200 de dolari în portofelul meu Bitcoin, și o să uit de toate lucrurile. De asemenea, voi sterge toate datele și clipurile video pentru totdeauna. După părerea mea, prețul asta e cumva unul decent. Îți dai tu seama cum să faci ca sa cumperi Bitcoin dacă intri pe Google sau Bing, dat fiind ca nu e mare lucru. Portofelul meu Bitcoin (BTC): 1MKSSJJvDsRsYPWGeSFZV3qUy6cGpG4tzz Ai 48 de ore la dispoziție sa răspunzi la acest mesaj și mai tine minte încă ceva: E inutil sa răspunzi aici – adresa asta a fost generata automat. Nici să faci vreo plângere nu are rost, asta fiindcă scrisoarea legată la contul de Bitcoin nu poate fi localizata. Totul a fost precis orchestrat. Dacă voi detecta ca ai menționat ceva legat de scrisoarea asta altor persoane - clipul va fi distribuit imediat, iar contactele tale îl vor viziona primele. Apoi clipul va ajunge și pe internet! P.S. Timpul va începe să se scurga din clipa în care vei citi acest mesaj. (Acest program are un cronometru integrat). Succes și nu te agita! Ai avut ghinion, atâta, data viitoare fi mai atent.

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Apr 2007
    Location
    Weissenburg
    Posts
    252
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    La multi ani tuturor !

    Azi am primit un apel de la numarul de telefon +255 780 026 465 despre care telefonul meu zice ca-i din Tanzania.
    Mare-i gradina Domnului !

    Un an minunat tuturor !
    160 pounds of star dust

  6. #21
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    ????
    Ești cunoscut în toată lumea!

    Glumesc.
    Cam la fel se întâmplă și pe Facebook că îți dau adaugă tot felul de personaje de prin Africa sau Indonezia și mai nou își pun nume românești, facultăți de prin orașul tău , dar dacă te uiți prin pozele lor îi vezi pe la ultimile poze negri.
    După ce îi adaugi incep să ceară să îi ajuți , exact cam cum fac prin email.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #22
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Apr 2007
    Location
    Weissenburg
    Posts
    252
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    10 ianuarie 2021 ora 04:04
    Apel de la +249 99 478 3220 identificat ca fiind din Sudan.
    Ne apropiem incet-incet ...
    Ma gindesc daca n-a ajuns numarul meu de telefon pe partea aceea de planeta in urma unei achizitii de pe Aliexpress ... ?
    160 pounds of star dust

  8. #23
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Nu-ți face griji cu Ali, in primăvara trecută am adăugat la abonament un număr nou care nu era asociat cu niciun cont de cumpărături online. Și a început să sune din țări "exotice".... rând pe rând le-am adăugat pe lista neagră și cam într-o lună am terminat poveștile cu ei.

    ---------- Post added at 13:44 ---------- Previous post was at 13:36 ----------

    Am o mică bănuială: folosesc "robotei" care folosesc prefixul de țara și cel de rețea după care restul cifrelor sunt adăugate de program la rand sau aleatoriu. Dacă sună bine, dacă nu trece la următorul. Mă rog, ceva de genul ăsta, e o simplă presupunere.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  9. #24
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Email frauda de la pretinsa "....Banca Transilvania". Chiar formatul adresei de email arata din prima ca este SPAM.
    Nu am avut curiozitatea sa accesez linkul, dar voi incerca de pe un PC virgin, doar ca sa vad aberatiile cerute.

    ----------------------
    From: Banca Transilvania <ordaavdswwhtl@systemsbtrl.com>
    Sent: Saturday, December 25, 2021, 01:47:13 PM GMT+2
    Subject: V-am suspendat temporar contul și accesul la serviciile bancare online cazul Ñ : 4533948205829

    V-am suspendat temporar contul si accesul la serviciile bancare online !
    In timpul protocolului nostru obisnuit de imbunatatire a securitatii, am observat o eroare de tentative multiple de conectare in timpul conectarii la contul dvs. bancar online.

    Consideram ca altcineva decat dvs. incearca sa va acceseze contul, v-am suspendat temporar contul si accesul la servicii bancare online si vi se va restrictiona contul daca nu va puteti actualiza contul .
    Pentru a va restabili contul, va rugam sa intrati in zona clientilor si sa completati instructiunile.

    CLICK AICI PENTRU A VA ACTIVA CONTUL

    ------------------------------

  10. #25
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Scuze că sunt indiscret, dar aveți cont la BT?
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  11. #26
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Da, un cont la care umblu foarte rar

  12. #27
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Am cunostinte care primesc astfel de mesaje fara a fi clientii bancii (nu neaparat BT). Mai intreb de unde au adresele de mail, respectiv numerele de telefn ?
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  13. #28
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    In cazul meu, adresa de email este chiar cea inregistrata la banca.
    Cum spuneam, intru foarte rar in acel cont si folosesc cardul asociat poate de 2-3 ori pe an. Poate de aceea am primit spamul, or fi observat cumva activitate foarte redusa.

    Pentru email, folosesc de obicei gmail prin Google Chrome, cu setari standard si am fost avertizat de GC



Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •