Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  10
Dislikes Dislikes:  1
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Recomandari receptor si Android TV Box

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Jan 2023
    Location
    Bucharest
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    5

    Default Recomandari receptor si Android TV Box

    Buna seara,

    Dupa ce ani de zile am cochetat cu streamingul , m-am reintors la prima dragoste: DTH , mi-am luat un receptor nou: VU+ Duo 4K SE cu tuner FBC-2SX si astept sa aduca cei de la Elstar si tunerul FBC DVB-C Version 2 ca sa pot sa il iau sa i-l montez si pe acesta.

    Din ce m-am informat si interesat pentru ce am eu nevoie mi s-a recomandat sa instalez SUPCAM pe receptor care nu prea se pupa bine cu OSCAM .

    Am tot sondat piata pentru OSCAM si nu prea as vrea sa iau Dreambox deocamdata deoarece astept Dreambox Seven sa iasa cu noua imagine care este in lucru si din ce am citit prin mai multe locuri mi-a sarit in ochi Octagon SF8008 4K UHD E2 ca o un receptor corect.

    Ce parere aveti ? Este o scula OK ? Ce perspective are ?

    De asemenea m-ar interesa si o recomandare pentru un Android TV box de calitate, eventual si unul care sa mi-l fac dintr-un mini pc ceva , nu prea cunosc. Eu am smart TV Samsung dar sincer decat sa intru prin aplicatii mai bine prefer sa comut dintr-un HDMI in celalalt. As vrea un Andoid TV box pe care sa pot pune si ceva playere pentru serverele astea de IPTV care sunt la moda. Dar in primul m-ar interesa sa il pot folosi permanent cu un VPN pe el (de state m-ar interesa). A testat cineva Android TV de pe IP de state , se merita ? De asemenea as vrea sa ii atasez si tastatura ca sa pot face si browsing daca as nevoie. M-ar interesa ceva cu RAM mai mare, peste 2GB.

    Mutumesc

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Ai pus o grămadă de întrebări, mai mult retorice.
    Îți răspund la cea referitoare de tv android. E mult mai simplu și chiar mai ieftin să cumperi un mediaplayer pe usb care este android gen Xiaomi Mi stick sau altul mai scump cu 4k sau pentru aplicații iptv Firestick .
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Jan 2023
    Location
    Bucharest
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    5

    Default

    De ce sunt retorice ? Te rog frumos sa-mi argumentezi. Eu am pus niste intrebari mai mult legate de necesitatile mele. Eu urmaresc in jur de 200 de meciuri de fotbal pe an, plus alte evenimente sportive si am nevoie ca sa am acces la ele in timp real deoarece mai si pariez pe ele. Cand sunt multe evenimente gen in weekend sau in timpul saptamanii cand sunt etape intermediare ma ajuta foarte mult sa comut dintr-un HDMI in celalalt de pe un eveniment pe altul, sa nu pierd timp. Pacat ca nu au cei de la Samsung PIP pentru doua surse HDMI, ar fi fost extraordinar. Cu doua receptoare si un Android TV box pot comuta din HDMI in HDMI fara sa stau sa ies din aplicatiile de pe TV si tot asa, pierzand o gramada de timp, spun asta din experienta.

    Am intrebat despre Octagon SF8008 4K UHD E2 deoarece nu prea am experienta cu multe receptoare in afara de Dreambox si oricum sunt foarte ATEHNIC si nu imi este rusine sa recunosc. Plus ca nu vreau sa investesc 5-600 de euro in inca un receptor in asteptarea Dreambox Seven pe care il tot anunta cei de la DM de vreo doi ani de zile impreuna cu o imagine noua.

    Referitor la Xiaomi Mi Box 4K mi se pare slaba plus ca pica din start ca nu are lan si are decat 2GB Ram. Pe mine chiar ma intereseaza niste aplicatii de streaming din SUA, deoarece vreau sa vizionez anumite chestii si vroiam sa stiu daca cineva a experimentat cineva un Android TV box cu VPN de SUA ca sa aiba acces la aplicatiile de streaming d-acolo. As vrea un box mai putin restrictiv si mai lax cu privire la instalarea anumitor playere pentru serverele de iptv care sunt la moda in zilele noastre si se tot chinuie astia sa le inchida. Am fost croit pe NVIDIA Shield Android TV Pro, care avea cele mai bune feedback-uri de peste tot, doar ca deja este un model invechit si de doi ani de zile cei de la Nvidia ii duc cu zaharelul pe potentialii cumparatori ca vor lansa un model nou.

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Pai deja ai păreri bune din altă parte despre Octagon SF8008 4K UHD E2.
    Este un receptor cu E2( deci Linux și
    spune tot) foarte bun softul pentru recepția tv prin satelit ( de ultimă generație) , sensibil la semnale slabe, dar plus că are și suport soft foarte bun, ceea ce nu prea a fost cazul celor de la dreambox. Oscam merge cu siguranță pe orice receptor e2.
    Despre dorința ta de conectare vpn asta o poți face in router nu trebuie neapărat în device-ul utilizat.
    Despre memoria RAM depinde și ce așteptări ai , dar un device 4k , prin softul utilizat este gândit să poată reda conținut 4k la resursele pe care le are, așadar nu trebuie să cauți neaparat un device cu mult RAM dacă softul lui nu îți permite multe aplicații sau formate video.

    Știu că sunt aplicații iptv, unde poți pune Mac adress pe mediaplayer Firestick (fire tv ) de la Amazon.( Ex. Stbemu)
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Jan 2023
    Location
    Bucharest
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    5

    Default

    NU am pareri bune despre SF8008 , doar am citit aprecieri ale utilizatorilor de pe diverse forumuri si toti zic ca este o jucarie care isi face treaba si are un raport pret calitate foarte bun. Singurul lucru care ma face sa imi pun un semn de intrebare este ca are decat 1GB Ram in timp ce cam toate receptoarele cu feedback bun de pe piata au 2GB Ram, nu stiu cat il poate afecta in viitor. Referitor la IPTV s-ar putea ca in viitorul apropiat UE sa dea niste directive pe care statele nationale vor fi obligate sa le transpuna in legislatie si care sa pedepseasca utilizatorii de IPTV pirat.
    Last edited by mirel; 28-01-23 at 12:00. Reason: 12. Nu se admite quote(citat) pentru posturi consecutive .

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Dacă nimeni nu se plânge de acest receptor, nu cred că e cazul sa te plângi tu , care nici macar nu îl ai.
    Ți-am explicat faza cu memoria RAM pe un anumit device.
    Producătorii știu ce pun in el că să funcționeze în parametrii pentru imagine 4k.
    Dacă nu ești convins încă de performantele acestui receptor , nici eu sau altcineva nu te va convinge.
    Bucură-te de tehnilogie până dau ei legi, pentru că altfel este ca povestea cu drobul de sare...moare copilul
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  7. #7
    Member Beginner
    Join Date
    25 Mar 2008
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default

    Nu vreau sa ma bag in topicul aceasta doar referitor la Ogtagon SF8008 o parere personala este ca pana in prezent Iptv ruleaza foarte bine pe acest receptor
    , partea de software e inca e de actualitate. O imagine care nu merita neglijata e Define Os. E diferit fata de E2 dar merita mai ales daca esti fan Iptv.
    Pareriile sunt contra si pro.

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Jan 2023
    Location
    Bucharest
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    5

    Default

    Nu este nici o bagare, chiar iti multumesc pentru postare si pentru opinie. Stiu ca este de actualitate partea de software. Cum se misca DVB-C pe el ?

    Este OK varianta aceasta de echipare? https://www.elstar.ro/Octagon-SF8008...search=octagon

    Multumesc



    12. Nu se admite quote(citat) pentru posturi consecutive .
    Last edited by mirel; 28-01-23 at 12:01. Reason: 12. Nu se admite quote(citat) pentru posturi consecutive .

  9. #9
    Member Beginner
    Join Date
    25 Mar 2008
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default

    Da e Ok, si cablu misca excelent pe el.

    Bafta.

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Serpico33 - in primul rand ca pentru doleantele tale ar fi vorba despre 2 directii distincte :

    1 - Receptia DTH si aici vorbim despre receptoare cu E2 , per general se misca mult mai bine decat cele cu android
    Cee cu android ruleaza versiuni vechi si in unele cazuri aplicatiile folosite numai se pot upgrada....
    Nu vreau sa intru in detalii despre marca/modele functionabile cu E2 , fiindca sunt pareri subiective pro/contra

    2 - Android TV Box - si in aceasta directie , vorbim despre altceva si anume in genere despre redare multimedia 4K , dolby vision , dolby atmos......
    Cu toate ca e un model destul de vechi , dar inca e potent iti recomand - nvidia shield tv varianta cu 3Gb ram si 16Gb stocare
    Banuiesc ca nu ai tv 3D si acest domeniu iese din discutii , fiindca shield-ul tv nu reda formatul 3D
    In schimb e licentiat pentru dolby vision , dolby atmos si ruleaza android 11
    Un alt tv box cu android pe care eu il am in vedere este - Homatics Box R 4K Plus - e varianta cu 4Gb ram si 32Gb stocare , ruleaza android 11 si tot asa este certificat ca si shield-ul tv
    In genere cu cat tv box-ul android ruleaza o versiune mai noua de android 11/12 este indicat sa aibe cel putin 3Gb de ram pentru o functionare mai fluida
    Chinezismele de regula sunt rau platnice la licente ( gen dolby vision , dolby atmos ) si marea majoritate a modelelor ieftine nu sunt licentiate
    Cat despr aplicatii.....magazinul google are o gramada de aplicati in functie de ce te intereseaza si Kodi poate fii un excelent player versatil ...chiar si in domeniul iptv
    Din pacate ...pentru iptv cum ai scris si tu nu prea se intrevede un viitor luminos , la fel cum a fost si in cazul sharing-ului
    Sharing-ul din prezent nu se poate compara cu ce era acum vreo 10 ani......din pacate

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Jan 2023
    Location
    Bucharest
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    5

    Default

    Multumesc pentru sugestie, o sa am si eu in vedere acest box de la Homatics.

    Interesant acest Homatics Box R 4K Plus , mai ales ca are si ethernet gigabit, 4GB Ram, un lucru foarte misto. DIn research-ul facut de mine rezulta ca ar fi produs de cei de la Dune HD, o companie israeliana care in trecut , in epoca DC++ a facut niste mediaplayere foarte tari pentru acele vremuri., companie cu experienta care a produs mediaplayere de calitate de-a lungul timpuluil.

    O singura nelamurire am: functioneaza pe el si HBO Max, Disney+ , Amazon Prime Video si restul aplicatiilor Andoid TV, m-ar interesa din SUA VIX+ si ESPN+ ?
    Last edited by konstantine; 30-01-23 at 13:51. Reason: Citat la postări consecutive

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Serpiko33 , din pacate varianta cu 4gb ram/32gb stocare nu se comercializeaza in RO
    Insa cauta pe net dupa - Homatics - si sigur ai sa gasesti site-ul producatorului
    Acum pentru europa vad ca costa 149 de euro plus 11 euro transport pana in RO ,dar exista si versiunea de 149 $ plus transport pana la tine
    Legat de aplicatiile in cauza , eu cred ca ar trebui sa functioneze atata timp car are licentele platite
    Aplicatiile in cauza cred ca pot functiona si pe majoritatea chinezismelor , dar nu la rezolutii 4K sau cu dolby atmos/dolby vision pentru modelele ieftine/care nu au licenta platita de chinez/fabricant.....

  13. #13
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Jan 2023
    Location
    Bucharest
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    5

    Default

    Salut,

    Am descoperit si eu site-ul Homatics si cel de Europa. Oricum voi comanda de pe cel de Europa, pentru ca de pe cel cu pretul afisat in dolari voi avea de platit TVA ca va veni livrarea din afara UE, pe cel de Europa livrarea vine din Slovacia cu GLS, cei de la AB Com fiind distribuitorul oficial pe Europa.

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Jan 2023
    Location
    Bucharest
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    5

    Default

    O sa imi ajunga si mie saptamana viitoare Homatics Box R 4K Plus. Exista posibilitatea de a-i atasa o tastatura wirelless sau nu este necesara? Mentionez ca este pentru prima oara cand voi folosi un Android TV box.

  15. #15
    Standard RSP member Didi's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    55
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Tastatura wirelless nu cred dar tastatuta bluetooth se conecteaza, nu este neaparat necesara dar daca vrei sa te joci pe pe el si sa vezi ce poate, te ajuta foarte mult, nu mai tastezi cate o litera din telecomanda, eu folosesc atat pe xiaomi 4k stick cat si pe tv Sony android.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •