Thanks Thanks:  30
Likes Likes:  72
Dislikes Dislikes:  44
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 65

Thread: Receptor Edision OS Mio Plus 4K

  1. #31
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Kernel nou:5.14.0. Drivere noi:31.08.2021. Python 3.9.6 la openATV , Ce ti-ai mai dori ?
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  2. #32
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Kernel 5.15.0, drivere 3.11.2021.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  3. #33
    Member Visitor
    Join Date
    19 Aug 2009
    Posts
    3
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    pentru posesorii de os mio 4k si 4k+, o intrebare:
    are cineva vreo versiune de imagine de la oricare team, in care sa functioneze BT?
    am avut o imagine sau doua de la Pure2, pe la mijlocul lui 2020, dar dupa un upgrade online nu a mai functionat.
    premise: search device=ok
    connect with dev=ok
    in audio tab: enable BT=ok
    result= no sound to headphones or soundbaer or else.
    multumesc pentru orice ajutor/raspuns!

  4. #34
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    @exy1967 Acum am vazut intrebarea. Functioneaza. Testat pe OpenAtv 7.1. Conectarea se face din ugin-bluetooth device manager !!! Nu modifici nimic in config-audio.


    ---------- Post added at 12:51 ---------- Previous post was at 12:40 ----------

    Info despre suportul de fabrica si al producatorilor de imagine OpenAtv 7.1. Aparatul are un suport excelent !








    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  5. #35
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    L-am primit de trei zile si pot sa spun ca merită toți cei 169E.
    Suportul dezvoltatorilor este maxim, despre arhitectura superioara nu are rost sa mai subliniez, a explicat colegul @parpaneata de multe ori. Kernel 5.15, python 2.7.18.
    Calitatea video este impecabilă. Peste alte dezastre de receivere de trei/patru ori mai scumpe, dar prăfuite de vreo zece ani. Nu specific care pentru a nu supăra pe cineva
    Imaginile pe care le am acum in multi-boot OpenATV 6.4 , Satdreamgr8 si Openpli8.2.

    Un singur minus: Tuner S2X AVL 6261 are o sensibilitate medie, nu este pentru DX.
    Despre tunerul combo AVL 6862 (DVB S2/C2/T2) nu l-am testat suficient ca să trag concluzii.



  6. #36
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Testeaza OpenAtv 7.0 sau 7.1. Scrie doua vorbe despre OpenPli....n-am mai folosit-o de mult. Mersi !
    In alta ordine de idei, grecii s-au lasat un pic de treaba. Kernelul, dupa cum bine scria prietenul MihaiP, a ajuns la 6.0. Sper sa apara varianta si pe receptorul nostru.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  7. #37
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Nov 2008
    Posts
    163
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Salut.De unde cu 169E?, am gasit numai cu 184 fara transport

  8. #38
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Modelul cu doua tunere 4K S2X + T2/C E2 il gasesti chiar mai ieftin, cu 151E iar cel cu 4K S2X + S2/T2/C tot cu 169E, pe mai multe site-uri. Cauta pe la spanioli.

  9. #39
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by parpaneata View Post
    Testeaza OpenAtv 7.0 sau 7.1. Scrie doua vorbe despre OpenPli....n-am mai folosit-o de mult. Mersi !
    In alta ordine de idei, grecii s-au lasat un pic de treaba. Kernelul, dupa cum bine scria prietenul MihaiP, a ajuns la 6.0. Sper sa apara varianta si pe receptorul nostru.
    Am testat rapid si Openpli 8.3, fara sa incerc prea multe plugin-uri. Kodi 18.9 la fel de rapid ca la openatv, reda cursiv filme 4K, Am testat acelasi Kodi pe mai multe receivere, printre care faimosul dezastru DM920. Un bug de remarcat este ca atunci cand esti pe cablu cu tunerul combo S2/T2-C (AVL6862) nu te lasa sa scanezi cu tunerul AVL6261 (S2X), ceea ce nu se intampla pe Satdream, openatv sau alte imagini. Driverele sunt putin mai vechi, adica 2021-11-03 dar kernelul este tot 5.15. Skinul meu preferat pentru pli, AEON functioneaza impecabil si pe edision. Temperatura CPU este de 60 grade, dar ajunge la 65-67 grade la programele UHD. Bluetooth nu are suport pe pli, dar are pe openatv. După părerea mea, imaginea perfectionată mereu de Captain este cea mai potrivită pentru acest super-receiver, și nu numai. Probabil cineva va da dislike, dar ce să faci cu frustrările care macină



  10. #40
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @mario08

    Asa am anticipat si eu reactia ta inexplicabila. DM920 este un dezastru, orice ai zice iar pe piata exista astazi multe receivere peste acea rusine. Unul dintre aceste receivere este cel din topic, adica Edision Mio 4, dar si altele experimentate de mine, despre care am mai vorbit.

    In rest toata stima, stai linistit si fii bucuros cu dm-ul acela, poate pe viitor va fi la mare cautare de catre diverse muzee.







  11. #41
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Dingo....Unde nu e nici D-zeu nu cere....
    Asa ca nici de la tine nu pot sa am pretenti....

    Cat despre DM920 UHD , daca tu nu ai fost "norocos" , avand diverse probleme cu el , asta nu inseamna sa generalizezi
    Nu stiu care va ajunge la muzeu mai repede "no name/chinezismul" tau sau DM-ul meu
    Eu cel putin SUNT MULTUMIT de el , fata de tine care tot timpul te plangeai de el
    Asta e nivelul tau de cunostinte/stii sa te descurci cu "no name-uri/chinezisme" , ca la altele esti ......

    Daca iti place sa bati apropouri in postarile tale , atunci nu te supara cand si cum ti-se raspunde
    Pe viitor incearca si abtinete de la apropouri si nimeni NU VA AVEA NIMIC CU TINE .......

  12. #42
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Facand o analiza a datei driverelor si kernelului, clar unul dintre ele este deja la muzeu !!! Aparatul din acest topic sigur nu este !
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  13. #43
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Fiecare în funcție de doleanțele și cunoștințe, bani își alege ce receptor dorește
    Sa tragi o concluzie gresita/generalizezi ca din cauza ca un propietar nu sa descurcat/nu a fost mulțumit de achiziția făcută, NU SE POATE GENERALIZA PENTRU TOTI CEILALTI POSESORI AI MODELULUI IN CAUZA
    Sunt convins ca și acest chinezism are MINUSURILE/NEMULTUMITI DE RIGOARE....

  14. #44
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Din cate stiu, @mario08 nu a spus ca a mai detinut si alte aparate 4k deci clar nu poate face comparatii
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  15. #45
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Fiecare în funcție de doleanțele și cunoștințe, bani își alege ce receptor dorește
    Sa tragi o concluzie gresita/generalizezi ca din cauza ca un propietar nu sa descurcat/nu a fost mulțumit de achiziția făcută, NU SE POATE GENERALIZA PENTRU TOTI CEILALTI POSESORI AI MODELULUI IN CAUZA
    Sunt convins ca și acest chinezism are MINUSURILE/NEMULTUMITI DE RIGOARE....
    @mario08, ai mai spus acelasi lucru de nu stiu cate ori, treaba cu "chinezismele", 7 camuri, etc, dar nu ai argumentat cu nimic, doar "dislike" si nimic mai mult.
    Spui ca esti convins de nu stiu ce...., te rog argumenteaza si apoi discutam.
    Dar tu nu ai argumente ferme in afara de un "dislike" ce starneste mai multa ilaritate.
    Fii convins ca Edision mio 4k, octagon sf8008, zgemma h7c, amiko 4k viper, qviart dual, etc ofera mai multe satisfactii decat acel dm920 depasit astazi. Stiu ce spun pentru ca le-am experimentat pe toate!

    LE: ignor gramatica ta precara, cum poti sa exprimi clar o idee daca nu poti sa scrii corect?

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •