Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  17
Dislikes Dislikes:  1
Results 1 to 15 of 15

Thread: Receptor Qviart Lunix3 4k

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Receptor Qviart Lunix3 4k

    Am de ieri acest receptor.
    Un tuner satelit-B- conectat individual la o antena fixa(opusa vizual antenei mobile).
    Un tuner satelit-A- conectat la antena mobila cu H-H.
    Un tuner cablu-I- conectat la cablu.
    Intrebare : cum se pot folosi tunerele C,D,E,F,G,H ?
    Fiecare tuner are optiune : FBC automatic si FBC SCR(Unicable/JESS).
    Antena mobila pot sa o las in test si fixa pe un satelit.
    Nu stiu cum sa le configurez/folosesc aceste tunere.

    https://wiki.openpli.org/Unicable_/_Jess Am cautat pe net,nu ma prea"luminai"la ce si cum trebuie sa fac.
    Poate careva stiti si vreti sa ma ajutati.
    Va multumesc.

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    E mult de explicat , tehnologia avansează, din ce am înţeles citind link-ul dat e o tehnologie când ai un sistem mai complex de antene pe mai mulţi sateliţi şi vrei să ai doar un singur cablu prin casă până la televizor.

    Cu google translate acum este o traducere bună şi poţi înţelege exact ce au explicat pe Wiki:

    https://translate.googleusercontent....FUSTG7atgkHMqw
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    @horatyu Traducerea mi-a facut-o din start(am Google Chrome ca implicit),problema-i intelegerea ei.

  4. #4
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Pune si tu poze sa ne fie si noua drag de receptorul ala !
    Pare nava spatiala
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default
















    Facea unul reclama la receptor,reclama pe care nu o pricep toata :

    Qviart LUNIX3 4K este unul dintre cei mai buni receptori din lume, conceput pentru experţi Linux care, pe lângă un receptor 4K, necesită un tuner satelit dual pentru a capta banda completă (FBC) şi astfel primi 8 programe cu 8 frecvenţe diferite simultan. (ceva pe care foarte puţini destinatari îl pot face). Pe lângă această caracteristică extraordinară, acest fantastic decodificator oferă funcţii de înaltă calitate, cum ar fi 2 GB RAM DDR4, LAN Gigabit, USB 3.0, HbbTV, afişaj cu 12 cifre, conexiune internă SATA3 pentru a adăuga un hard disk intern, etc. Pe scurt , funcţii nelimitate care deschid noi posibilităţi pentru nevoile viitoare.

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Sa il stăpâneşte sănătos şi nu vreau sa fiu gică contra , dar căutând pe net după el , am gasit niste contradicţii fata de ce ai scris tu
    - Memoria ram sistem - 1gb in loc de 2gb , asa cum ai scris tu
    - Reţeaua- 100M in loc de 1000M , asa cum ai scris tu
    - Porturi - USB2.0 in loc de USB3.0 , asa cum ai scris tu
    Macar daca tot il descrii , pe viitor încearcă să găseşti mai multe site-uri care îl descriu la fel
    Indicat ar un site de producător, dar in lipsa acestuia......
    As fi curios cum se comporta cu cam-ul/cartela de la rds cablu/portocală pe satelit , având în vedere că ambii operatori folosesc CI+
    In rest........pretul reflectă calitatea/dotarile , gandeste-te la potenţiali cumpărători care ar fi interesati după ce l-ai descris

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    19 Feb 2009
    Posts
    77
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Nu esti atent la model. Cel de care zici tu nu are si cifra 3. Modelul descris mai sus este aceasta: https://www.kosmos24.com/qviart-Luni...2160p-Receiver
    Last edited by konstantine; 20-01-20 at 13:07.

  8. #8
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Omul are dreptate ! asa este configuratia cum spune el ... eu
    m-am uitat pe la vrea 4-5 vanzatori seriosi ... si nimeni nu-l
    contrazice !!! 2Gb RAM , USB 3.0 , Gigabit LAN ... stie chipsetul
    toate astea !


  9. #9
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    @horatyu Traducerea mi-a facut-o din start(am Google Chrome ca implicit),problema-i intelegerea ei.
    Aici explică mai concis ce este şi ce poate face receptorul:

    "Ce este un DVB-S2 FBC Twin Tuner?
    Un DVB-S2 FBC Twin Tuner are 8 demodulatoare.
    Cu două linii de alimentare prin satelit convenţionale (de exemplu, LNB twin), tunerul este comparabil cu 2 tunere convenţionale şi 6 tunere suplimentare care funcţionează în modul loop-through.
    Astfel, puteţi urmări, transmite sau înregistra emiţătoare de la 8 transpondere diferite de la 2 niveluri de satelit diferite în acelaşi timp.
    În modul SCR (Unicable) cu 8 frecvenţe, aceasta corespunde la 8 tunere convenţionale"

    Deci poţi înregistra/retransmite/sau urmării de pe 2 sateliţi în acelaşi timp de pe 8 frecvenţe diferite.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Mea culpa pt informatiile ronate si as face o adaugare mai pt novici in fraza asta :

    - Astfel, puteţi urmări, transmite sau înregistra emiţătoare de la 8 transpondere diferite de la 2 niveluri de satelit diferite în acelaşi timp

    De fapt este vorba de comutarea in frecventa - 0/22Khz - cea ce reprezinta comutarea celor doua domenii de frecventa - 10.7 - 11.75Ghz si 11.7 - 12.75Ghz
    E cam impropiu sa zici ''nivele'' in domeniu satelitar , fiindca aici discutii doar despre :

    - tensiunea de 13 sau 18V care comuta polaritatea pe verticala ( V ) sau orizontala ( H )
    - frecventa de 22Khz - cand se aplica se comuta intr-un domeniu dintre cele doua de frecventa si cand nu este aplicata va fi celalalt domeniu de frecventa

  11. #11
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Mario08 tu nu citeşti nimic atent. Prima data faptul că nu are RAM şi placă gigabyte, iar acum că nu face ce spune.
    Dacă te uiţi atent la spatele receptorului vezi că are 2 mufe de intrare de la LNB, adică poţi aduce semnal in receptor şi de la frecvente "joase" şi "superioare" in acelaşi timp.
    Se spune în exemplu de LNB Twin( adică dublu ), deci poţi fi cu o ieşire din LNB pe o frecvenţă "joasă" şi pe ieşirea a doua pe o frecvenţă " superioară".

    Sau pe un LNB de pe un satelit cu frecvenţă "joasă" şi pe alt satelit pe frecvenţa "superioară".

    Oricât te chinui să scoţi în evidenţă nişte minusuri nu prea îţi iese mario08, sper că următorul argument la "minusuri" să nu fie că nu are 2 cam-uri
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Aveam pretentii la tine mai ales ca faci parte din team-ul rsp
    E chestie de interpretare pana la urma si nu trebuie sa faci atac la persoana
    Noţiunea de "nivel" se foloseste in electronică digitala/construcţie, în acest domeniu avem frecvenţe sau benzi de frecvenţe
    Chiar si acum asa cum interpretezi , e eronat - frecventa joasa/superioară - e cumva vreun amplificator audio acest lnb twin?
    Dacă îmi răspundeau ca pe cele două iesiri a unui lnb twin se poate recepţiona:
    - pe o iesire a lnb-ului twin prg tv din banda 10.7 - 11.75Ghz
    - pe cealaltă iesire a aceluiaşi lnb twain, prg tv din banda 11.7 - 12.75Ghz
    Hai sa scriem/vorbim in termeni satelitari , nu.......mai ales ca faci parte din team si am pretentii la tine si nu te consider un novice

  13. #13
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Exact pentru ce spui tu am pus ghilimele, dar la cat eşti de neatent nu ai observat.
    Te rog să o laşi mai moale cu sfaturile despre cum să scriem.
    Aici în Thread-ul acesta ai vrut doar să arăţi minusuri şi nimic pozitiv.
    Receptorul este de generaţie nouă şi poate multe, dar încă nu putem să ne dăm seama de minusuri că nu îl avem.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Ca sa stricam topicul asta de tot, cat e copy-paste din ce scrie mario ? 99%. Aparatul ma incanta ! Azi mi-a venit Edision Mio Plus 4k. Tot generatie noua. DM 920 ramane mic, cat mai mic.

  15. #15
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Asteptam cu interes rezultatele dupa primele teste la ambele receivere, atat Edision 4K cat şi Qviart Lunix3.

    Receptia pe semnale la limită?
    Cum se descurca pe KODI?
    Ce pluginuri utile sunt, merge netflix?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •