Salutare

in primul rand imi cer scuze administratorilor ca nu am stiut in ce sectiune sa postez acest anunt , de aceea rog sa fie mutat unde se crede de cuviinta , multumesc!

despre ce vreau sa scriu, este putin nisat sa zic asa, mai pentru "cunoscatori"

In primul rand am vrut sa am acces la filme cu sunet DOLBY ATMOS pe Netflix. Cum pe TV ul meu Samsung, pot scoate doar sunet Dolby Digital 5.1 am cautat pe net sa vad ce dispozitive permit sa "trag" sunetul Dolby Atmos din Netflix. Sunt TV-uri OLED de la LG si probabil si alte marci care permit si au in configuratia lor din fabrica DOLBY ATMOS si DOLBY VISION , deci il cumperi si atunci TV iti permite sa scoti sunet Dolby Atmos din el si sa-l treci printr-un amplituner 5.1 / 7.1 si sa ai sunet sourround in Dolby Atmos.

O alta varianta este sa-ti cumperi un XBOX ONE S/X si sa instalezi din Microsoft Store aplicatia Dolby si apoi sa instalezi si Netflix pe XBOX ONE si asa cand intri in Netflix iti apar filme cu DOLBY ATMOS, evident cele care au.

Toate bune si frumoase pana aici......Am descarcat Dolby si Netflix pe XBOX si am inceput sa caut printre filme cele care aratau Atmos, am dat "Play" pe ele si Atmos in sistemul audio. OK am zis, merge. Acum surpriza, cand am ales FILMELE care la titlu prezinta doar 5.1 , deci fara ATMOS, cand am dat "play" ce sa vezi Amplitunerul imi arata tot Dolby Atmos atat pe intrare, cat si pe iesire!!! ......Acum eu zic mersi, ca am Atmos "pe toate filmele" , dar oare o fi Atmos adevarat si pe filmele ce au in titlu doar 5.1 ?.......Si de ce scoate Atmos, pe filmele care au doar 5.1. ......Asta nu inteleg !!!!!

In plus, jocurile XBOX ONE au de asemenea sunet, fie normal in Dolby Digital (nespecificat pe coperta jocului, dar asa banuiesc eu ca este) , fie scris foarte clar pe coperta in Dolby Atmos........Si aici la fel, am 2 jocuri cumparate cu consola, unul Forza Horizon 4 care scrie clar ca e in Dolby Atmos, si Forza Horizon 7 care nu mentioneaza ca ar avea Dolby Atmos .........si ce sa vezi , la fel ca si pe Netflix la ambele variante de jocuri , consola XBOX imi da sunet Dolby Atmos pe amplituner!

Chiar nu inteleg care e treaba , ma asteptam sa fie diferentiat , unde nu e scris Dolby Atmos sa-mi dea Dolby Digital (sau ce o mai avea el) si unde scrie Dolby Atmos sa-mi dea Dolby Atmos.

Ceva pareri pentru impatimitii de sunet ?

Mersi frumos

Romeo