Utilizatorii Digi Mobil vor beneficia de servicii de comunicaţii mobile optimizate, odată cu finalizarea unui proiect privind extinderea standardului 4G în banda de frecvenţe de 900 MHz. Proiectul, derulat cu rezultate optime în judeţul Argeş, se va extinde gradual în lunile următoare şi în alte zone ale ţării. În paralel cu adoptarea standardului 4G în banda de frecvenţe de 900 MHz, operatorul va utiliza şi tehnologia 2G, astfel încât să permită o acoperire superioară în interiorul clădirilor şi în mediul rural, pentru serviciul de voce, chiar şi pentru terminale din generaţiile anterioare.




În prezent, reţeaua Digi Mobil 3G acoperă 99,5%⃰ din populaţia României, iar reţeaua 4G, dezvoltată până acum în benzile de 2100 şi 2600 Mhz, a ajuns la o acoperire de 75% a populaţiei. Din iunie 2019, Digi Mobil a dobândit noi capabilităţi, prin punerea în funcţiune a primelor staţii de emisie 5G, cea mai avansată tehnologie din domeniul comunicaţiilor electronice mobile, în banda 3500 Mhz. Odată cu extinderea standardului 4G în bandă de 900 Mhz, operatorul face un salt pentru a aduce acoperirea de date 4G la nivelul acoperirii de voce.

”Încă de la prezentarea ofertei de telefonie mobilă, în 2007, a Grupului Digi | RCS & RDS ne-am propus să aducem pe piaţa locală cele mai bune servicii de telefonie mobilă şi date mobile la cele mai competitive preţuri. Pentru a ne atinge acest obiectiv, am investit continuu în dezvoltarea reţelelor 3G şi 4G, în reţeaua de fibră optică, am achiziţionat cele mai performante echipamente şi am adoptat cele mai inovatoare soluţii disponibile în domeniu, am recrutat şi pregătit unii dintre cei mai buni specialişti în domeniu, am redesenat şi reinventat constant ofertele comerciale”, a declarat Vicepreşedintele CA al Digi | RCS & RDS, Valentin Popoviciu.

SURSA: www.digi24.ro