Cel puţin aşa se anunţă:

https://www.broadbandtvnews.com/2019...-in-8k-format/

Cupa mondială din Japonia de Rugby va fi transmisă prima dată in format 8k
AUGUST 20, 2019 18.43 EUROPE/LONDON BY JULIAN CLOVER

Organizatorii Cupei Mondiale de Rugby 2019 aşteaptă audienţe record pentru turneul care va începe în 20 septembrie.

Se estimează că Japonia 2019 va ajunge la cea mai largă audienţă până în prezent, acţiunea fiind văzută în 800 de milioane de gospodării din 217 de teritorii, depăşind recordul de 683 de milioane de locuinţe în 2015.

Acoperirea este oferită radiodifuzorilor prin feed-uri multiple în mai multe formate, ceea ce înseamnă că emiţătorii vor avea ocazia să adapteze conţinutul şi să transmită turneul în format UHD / 4K.

Între timp, radiodifuzorul public inovator NHK va aduce acoperire în 8K pe piaţa internă japoneză.

„Am identificat domeniile în care am putea îmbunătăţi experienţa şi ne-am uitat la modalităţile prin care am putea livra mai mult conţinut şi în moduri în care spectatorii de rugby nu au mai văzut până acum”, a declarat directorul co-proiectului International Games Broadcast Services (IGBS), Dan Miodownik. „Potrivind ambiţia World Rugby cu experienţa noastră, cred că am atins acest obiectiv. Va fi un proiect interesant. ”

Un total de 34 de camere vor acoperi toate unghiurile pentru semifinale şi finală, ridicându-se de la planurile de 28 şi 23 de camere utilizate pentru alte categorii de meciuri în timpul turneului de şase săptămâni.

Graficele cu Realitate Augmentată vor fi încorporate în acoperire, în 34 din cele 48 de meciuri pentru elemente precum linii de echipă, comparaţii de jucători, statistici şi tabele. IGBS va furniza, de asemenea, o serie de conţinut, inclusiv infografice pentru platforme sociale şi digitale..