Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: Probleme citire card SD-DM 920

  1. #1
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Probleme citire card SD-DM 920

    De la o vreme DMul 920 nu mai vrea sa citeasca cardul de memorie SD de pe panoul frontal, indiferent de imaginea folosita. Am re-instalat diverse imagini curate, fara backup, atat oficiale, stable ori unstable, dar degeaba.

    Am semnalat problema dealer-ului galatean iar aparatul a fost schimbat. Pentru o scurta perioada totul a fost in regula, dar apoi problema a reaparut. Pluginul eParted vede cardul atunci cand este introdus in slot dar nu-l poate initializa. Orice incercare de initializare a cardului se termina prin eroarea afisata mai jos

    Atat prima data, cat si dupa ce aparatul a fost schimbat eroarea a aparut de fiecare data la cateva zile dupa folosirea intensa a pluginului de multiboot Barry Allen. Nu stiu daca BA este cel vinovat sau doar simpla coincidenta?

    Ce ar trebui sa fac? Nu mai vreau sa ma adresez iarasi dealerului pentru ca ar fi a treia oara. (prima data mi-a schimbat placa de baza din alt motiv, apoi receiverul)



  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Cred ca ar trebui sa studiezi mai aprofundat daca pluginul BA folosit e compatibil cu imaginea folosita
    In plus situatia actuala se repeta pe aceasi imagine sau e alta , fata de prima oara
    Eu unul am renuntat la idea de multi-boot , e mai diversificat ca multi-boot , dar si cauzatoare de mai multe prb din varii prb
    Cum nici o imagine ( chiar si originale/oficiale ) NU sunt perfecte/multumii pe toata lumea.......
    Pana la urma incearca si fa un compromis cu ce te-ar interesa/folosesti mai mult in folosirea zilnica , ca imagine + pluginuri

  3. #3
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    BA-ul este chiar de pe serverul dream-elite. (v12.80)
    Vorba unui respectabil user de pe forum, nu ar trebui sa se intample asa la conserva asta ce ar trebui pusa langa pubela.

    Multiboot-ul zbarnaie pe Ocatgon sf8008 sau pe zgemma h7c, dar la dmul de doi bani are probleme. Nu vad de ce trebuie sa renunt la o functie, daca exista trebuie sa mearga.
    Totusi nu sunt chiar sigut daca BA este de vina, dar am patit-o de doua ori succesiv in acelasi fel.
    Am incercat o gramada de modele de SD-uri dar degeaba.

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Cel mai probabil este o problemă hard, adică după un timp de funcţionare DM cred că nu mai alimentează cu cei 5 Volţi necesari pentru citirea SD ului( nu produce corect cei 5 Volţi )
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Tensiunea standard este de 3.3 volti, la 5 se arde sigur. Eu as instalat imagine fara BA si as proba sd cardul intr-o aplicatie media (as lasa un film sa ruleze cap coada).
    Pe receptorul cu pricina alt plugin multiboot nu ruleaza?
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  6. #6
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Nu am masurat tensiunea pe cititor, nici inainte nici dupa defectiune.

    Am reinstalat imaginea oficiala dreambox, fara nici un plugin aditional, fara BA, nici tunerul nu l-am mai configurat dar tot degeaba.
    Cardul SD nu este vazut, nici chiar pozele jpg nu sunt redate.

    Cu alte media ca hdd, stick usb nu sunt probleme.
    Singurul plugin multiboot pentru DM 920 este doar BA, din ceea ce stiu eu. Doar unul, si acela cu probleme... !

  7. #7
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Astazi am primit inapoi DM-ul 920 de la service, dupa 30 de zile.

    Cum spuneam, l-am trimis de trei ori la service, de doua ori din cauza ca nu citea cardul SD.
    Prin amabilitatea dealerului, caruia vreau sa-i multumesc pentru solicitudine, mi-a fost schimbata placa de baza prima data, apoi aparatul a fost inlocuit de catre DMM iar acum a fost reparat tot la DMM.

    Nu au depistat cauza dar asa cum banuiesc este vorba de pluginul Barry Allen 12.80.

    Pun si raspunsul dealarului in acest sens :

    -------------------------
    "
    > cel mai probabil este de la acel plugin. In mod cert este o problema de utilizare.
    > Am discutat cu tehnicienii de la Dream Multimedia si ne-au indicat ca s-au mai lovit de aceeasi problema la un alt client o singura data cu acelasi plugin. "

    ------------------------------------------------

    La instalarea pluginului totul pare in regula, functioneaza OK multibootul dar la o folosire intensiva cu teste mai multe zile, se observa o incalzire usoara a cardului iar dupa o perioada de 7-10 zile poate sa apara problema de care m-am lovit de doua ori.

    Desi nu sunt certitudini, eu recomand celor care folosesc intens Barry Allen sa fie atenti la acest aspect.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •