Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 4 of 4

Thread: Jurnal TV in HD

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    35
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Jurnal TV in HD

    Ca să mai animăm un pic forumul, o ştire pentru cei interesaţi de canalele de peste Prut. De la începutul lunii august, Jurnal TV şi RTR Moldova au trecut în format HD pe Astra 4A ( 4.8 ° E ), 12.734 GHz, H, SR 3600, FEC 5/6, DVB-S2 / 8PSK. Dacă în primele zile a fost semnal ok, de 2 zile nu mai intră nimic pe această frecvenţă. Se pare că au preluat şi ei obiceiurile canalelor româneşti gen National TV sau fostul TVH, care sunt pe economie maximă. Deşi nu ştiu la ce ar putea face economie în afară de energie electrică, întrucât pe satelit banuiesc că au cumpărat lăţime de bandă, nu putere de emisie.
    Din păcate, deşi au emisiuni şi filme bune, cea mare parte a programelor mi s-au părut a fi upscalate (inclusiv promouri sau reclame) şi nu în rezoluţie nativă HD.

  2. #2
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Am testat si eu astazi. Observ ca ca intra foarte bine cele 4 servicii, doua tv si doua radio.



  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    35
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Merge acum şi la mine. Au schimbat între timp FEC-ul de la 5/6 la 3/4. Bineînţeles că pe siteul lor nu au modificat datele de recepţie, iar eu căutam tot cu valorile ”oficiale”. Cum am schimbat FEC-ul în 3/4 a apărut şi imaginea.

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    35
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Dacă aţi rămas fără semnal pe frecvenţa Jurnalului este din cauză că au modificat din nou FEC-ul în 2/3.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •