Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: OSCAM interfata CI+

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    18 Dec 2018
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default OSCAM interfata CI+

    Salut.

    In primul rand precizez ca intrebarile mele se refera la un server arhitectura x86 cu OSCAM si alte tipuri de procesoare care se gasesc in receivere.
    Care sunt modalitatile de conectare hardware a unei interfete CI+ prin USB la OSCAM ?
    Produsul de mai jos poate fi folosit (si) la asa ceva ?
    https://www.duolabs.com/products/casinterface3.html
    Va rog sa recomandati si alte produse hardware compatibile cu OSCAM pentru acest lucru.
    Scopul final este posibilitatea de a conecta in OSCAM combinatia CAM+card pe care multi dintre furnizorii de astfel de servicii le dau in general pentru conectarea televizoarelor doatate cu astfel de interfete.

    Multumesc.

  2. #2
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    In link este un programator pentru update de firmware pentru CAM -urile Diablo. De fapt nici nu sunt sigur că există interfaţă usb pentru CI+ la care sa foloseşti oscam.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  3. #3
    Member Visitor
    Join Date
    18 Dec 2018
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Produsul din link inteleg ca suporta protocol smartmouse ca si OSCAM.... de asta am intrebat.
    Din ce alte informatii am vazut cei care au nevoie de asa ceva se folosesc de diversele box-uri (stb cu linux) care sunt dotate cu asa ceva din fabricatie.
    Dezavantajul unei astfel de solutii (cel putin pentru mine) este ca as adauga latenta inutila (+1hop) in plus un server poate sa aiba un uptime mai mare (sau macar redundanta impreuna cu alt server).
    Pana la urma interfata CI+ este de fapt o interfata PCMCIA... cel putin la nivel hardware... stie cineva sa existe posibilitatea tehnica (adica drivere) de a conecta o interfata PCMCIA la OSCAM ?
    Ma gandesc ca interfete hardware PCMCIA se gasesc la o multime de laptop-uri mai vechi...
    Mersi.

  4. #4
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Nu mai pierde vremea.
    Intergata CI, cu atat mai mult CI+ nu poate fi folosita in oscam.
    Ea nu furnizeaza CW (control word), decodeaza efectiv stream-ul !
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    18 Dec 2018
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Atunci cum se poate face share la combinatia CAM+card ?

  6. #6
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Se extrag informatii private din cam, apoi se folosesc pentru citirea cardului in os..cam sau alt soft.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #7
    Member Visitor
    Join Date
    18 Dec 2018
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Adica se extrage box key (BK) + RSA key prin JTAG asa cum am citit despre receivere... sau poarta alte denumiri ? Da nu cunosc nici denumirile ca sa stiu dupa de keyword sa caut pe Google...
    Cu echipamentul prezentat (CAS3) se poate realiza asa ceva ? sau numai update de firmware al CAM-ului ? Am vazut initial configuri de reader in OSCAM care aveau diverse key-uri si acum inteleg la ce folosesc si cel putin unele dintre ele cum se pot obtine.
    Te rog precizeaza un link unde pot gasi info despre subiect... eventual in P.M. daca este considerata reclama.
    Mersi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •