Thanks Thanks:  8
Likes Likes:  17
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 113

Thread: Retea &setare DM500-S

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Banned
    Join Date
    15 Jun 2019
    Location
    Baia Mare
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Retea &setare DM500-S

    Bună . Am o căsuţă de vacanţă . Am un echipament Focus Sat cu un receptor Kaon 100 (cred). Periodic activez cartela pentru a vedea programele din pachetul Familia . Am mai cumparat si doua Dm500-S , care mi s-a spus ca erau intr-o retea la o pensiune tot cu card Focus . Receptoarele au montată o imagine Gemini si cccam . Am incercat sa fac o retea pentru a vedea programele pe doua tv-uri , dar nu reusesc . Poate cineva sa imi spuna exact ca unui necunoscator ( fara termeni alambicati ) cum se face ? Sincer am cautat pe forum dar dupa ce am citit o gramada de posturi , nu am inteles mai nimic . Am reusit doar să fac unu dintre receptoare sa functioneze cu cardul focus ( doar ca nu avea toate posturile tv pe care reuseam sa le am cu Kaonul ) si am legat cu un cablu coaxial al doilea receptor de la iesirea OUT si au mers cateva posturi dar de pe un alt satelit din listă . De te Thor nu am receptionat nimic .
    1. Nu am internet . Cum leg cele doua receptoare Dm ? Cu cablu coaxial sau alt fel de cablu ? Trebuie si ceva switch sau nu ?
    2.Trebuie sa intru in ceva meniu secret sa activez de acolo care e master si care e slave ? Daca da , cum se face ?
    Va rog insistent , cine poate sa imi dea raspunsuri sa mi le dea , cine are chef de başcă sa se abţină . Mulţumesc .

  2. #2
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    ar fii simplu daca ai cunoaste cîtusi de putin cu ce se maninca sharingul....
    daca ai pune cardul intr-un dm cu cccam pe el, ca si server, pe celalalt l-ai face client, si le poti lega printr-un switch , fara a avea nevoie de internet. Pui amindoua dm-uri in aceeasi subnet, le dai ip diferite, unul server unul client...
    in legatura cu receptia, trebuie sa faci o cautare noua pe thor, avînd fisierle la zii, sateltes.xml...
    ^^^^
    bafta

  3. #3
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Al doilea receptor trebuie să aibă cablu separat de la lnb, dacă ai lnb cu 2 ieşiri, sau să legi prin loop adică lnb out la primul receptor îl poţi lega la al doilea receptor la sat in(lnb in).

    Setează din nou ip ul şi nu mai pune DHCP activ.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Să o luăm metodic, pe rand:
    Nu ai amintit nimic de internet. Sau cel puţin de o reţea de internet locală, adică să pui cablurile de reţea legate la un router şi de acolo în mufa receptorului , că să poată merge protocolul cccam de la unul la altul şi a putea împărţii cartela focus la cele două receptoare.
    Dacă tu nu ai schimbat nimic la receptoare , probabil că toate setările sunt la locul lor, dar poate diferă clasa de IP. De tipul 192.168.1.1 sau 192.168.0.1, ăsta ar fi server şi slave 192.168.1.2 sau 192.168.0.2
    Vezi , fă probe la fiecare receptor , schimbi cardul in fiecare receptor.
    Dacă nu ai canalele , dai o rescanare , dacă pe receptorul lor intră toate canalele.
    Poate e satelitul 0.8W intelsat şi nu Thor , dar cred că dacă dai scanare şi pui la scanare tip de scanare reţea o să găsească canalele de pe focus pe satelitul Thor.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    Banned
    Join Date
    15 Jun 2019
    Location
    Baia Mare
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Deci am nevoie de un switch ? Conectarea switchului se face cu cablu ethernet banuiesc . Sa integ că conectarea cu cablu coaxial nu e ok ?
    Intr-adevăr nu am mentionat internetul din cauză ca am uitat . Dar am uitat deoarece nu am conexiune la net şi probabil ca nici nu voi avea ...
    Simpla schimbare a ip-urilor rezolva problema identificării dreamboxurilor ca server si slave ?
    Mulţumesc..

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Nu îţi trebuie internet dar ai nevoie de router sau chiar un switch cum spunea şi @mirel , care să transfere datele prin cablu de reţea intre Ip-ul server-ului şi ip ul receptorului 2.

    Da, prin ip-uri se recunosc intre ele receptoarele,
    setari se fac şi in fişierul config de la cccam pentru card şi portul pe care se transmit datele de la card .

    Prin cablu coaxial se poate da in loop (adică lnb out ) ( e mufa de sub mufa unde e semnalul de intrare de la satelit " lnb In" ) semnalul de la satelit de la un receptor la altu se face aşa: la primul receptor se pune semnal de la antenă in "lnb în", din mufa de loop se pune un cablu coaxial care merge in lnb în la receptorul doi.
    Acum prin această metodă este şi un alt inconvenient că doar primul receptor comută tensiunea către lnb pentru schimbarea polarităţii verticale sau orizontale a recepţionării transponderilor(frecventelor), aşa că pe receptorul doi poţi vedea doar canale cu aceiaşi polaritate de pe primul receptor .
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #7
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Salut, parerea mea este ca nu ai nevoie de switch, un cablu lan crossover este suficient. Cccam parca nu face update cardului de focus, sbox sau oscam; unul din receptoare poti sa-l lasi cu emu Cccam, acela va fi client. Poate cineva din zona te ajuta daca nu te descurci, in mod sigur ai nevoie de cleste de sertizat pentru mufele lan sau cumpara-ti doua prize lan de aplicat pe perete, cablu utp si doua cabluri lan cu mufe deja aplicate. Schita de legare a cablului crossover o gasesti pe net; succes!

    PS: penultima propozitie din primul post nu era necesara.
    Last edited by val; 17-06-19 at 10:25.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  8. #8
    Banned
    Join Date
    15 Jun 2019
    Location
    Baia Mare
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Mulţumesc mult celor care incearca să mă ajute . Poate penultima propoziţie nu era necesară , dar din proprie experienţă , de pe alte forumuri , am vazut ca sunt mulţi avansaţi ( nu şi la capitolul neuronal)care in loc sa ajute , fac pe deştepţii şi dau răspunsuri cel putin băşcăloase , dacă nu jignitoare .
    Varianta cu cablul crossover are ceva avantaje faţă de cea cu switchul ? Sincer , varianta cu switchul mi se pare mai uşoară , dar daca cealaltă are ceva avantaje de ex. la capitolul stabilitate semnal sau calitate semnal transmis spre al doilea receiver , sunt dispus sa o abordez pe aceea .
    Oricum , pe viitor am în plan sa inlocuiesc antena asta cu circumferinta mica de la focus cu una mai mare . Apropo , daca inlocuiesc pe viitor şi LNB-ul cu unul cu iesire dublă , cum se fac conexiunile de la a doua iesire a lnb-ului ? Adica unde o conecctez ?
    Mulţumesc .

  9. #9
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Hai să le luăm pe rând.Tehnic semnalul video îl iei de pe satelit , de la lnb, iar decodarea unui canal o face de la cartela din primul receptor , emulatorul cccam prin reţea pentru receptorul doi, dacă e conectat la switch şi primul şi al doilea receptor.
    Trebuie să fie conectat receptorul la antenă şi la reţea ( sau net )
    Nu am înţeles exact dacă tu ai făcut conectările respective.
    Din cate am înţeles ai o cartelă focus şi vrei să vezi şi pe al doilea receptor.
    Dacă nu setezi DHCP nu se schimbă adresele de IP, asta a vrut să spună zildan.
    Dacă nu găseşte nimic la scanare şi receptorul este legat la lnb( antenă) cred că nu e setat satelitul bun, cu transponderi( frecvente) actualizaţi.
    Cel mai bine ar fi să descarci din de pe net, la adonuri o listă gata scanată, Cu pachetele făcute.
    Poţi lua receptorul în oraş unde ai net pentru asta, nu trebuie semnal de satelit, iar apoi mergi în locaţia dorită.

    PS: poate poţi pune nişte imagini cum ai făcut setările ca să ne edificăm că e in regulă conectica şi apoi să mergem mai departe.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #10
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Cross-over este bun pentru transmiterea datelor de la un receptor la altu in mod direct, switchul şi router ul alocă ip diferit în reţea pentru a nu apărea conflicte( când în reţea sunt doua sau mai multe aparate cu placi de reţea şi au acelaşi ip, dar trebuie să pui setarea DHCP, adică alocarea ip la fiecare conectare la reţea, la cross-over se transmit datele în mod direct de la unul la altul.

    Dacă ai lnb cu doua ieşiri , ele sunt independente şi receptoarele se leagă în mod normal la " lnb în", că şi când ai avea două Lnb-uri
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  11. #11
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Varianta cu cross-over nu are niciun avantaj faţă de switch, zic sa te apuci de treabă şi pe măsură ce te loveşti de probleme postează şi sigur vei primi ajutor. Antena nu e nevoie sa o schimbi, LNB-ul in mod sigur, ai nevoie de unul twin.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  12. #12
    Banned
    Join Date
    15 Jun 2019
    Location
    Baia Mare
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Dacă vă rog , aveţi vreo recomandare ? Vreo firmă de calitate pentru asa ceva ? .

  13. #13
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Să tragă cabluri?
    Cumpără tu cablu de reţea şi mufe de insertizat şi poţi să pui şi tu mufele cu un cleşte de insertizat mufe de internet.
    Pe net găseşti ordinea culorilor.
    Dacă spui din ce zonă eşti poate e un coleg de forum din zonă să te ajute.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  14. #14
    Banned
    Join Date
    15 Jun 2019
    Location
    Baia Mare
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Căsuţa e la Săpânţa . Am comandat un switch Tp Link 10/100/1000 , si două cabluri Utp , unu de 2m şi unu de 15m . Sper sa fie ok şi sa îşi facă treaba . După ce le primesc , o sa incerc sa fac conexiunile şi dacă mă poticnesc , vă dau amanunte . Am citit mai sus ca va trebui să fac ceva setări la un moment dat . Cel mai probabil ca acolo voi cere ajutor . Deocamdată mulţumesc mult .

  15. #15
    Banned
    Join Date
    15 Jun 2019
    Location
    Baia Mare
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Bună . Revin cu intrebarea despre Lnb twin . Ma poate cineva sfatui in legătură cu vreo marca sau un produs pe care sa ma pot baza ? Mulţumesc .

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •