Thanks Thanks:  8
Likes Likes:  18
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20

Thread: Tecsun 990

  1. #16
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Astazi am aflat ca marca Tecsun's merge cel mai bine cu marca alb-demisec de Liuta, din zona Babadag

  2. #17
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Tecsun Radio si RRI (Radio Romania International) au devenit puncte de referinta pentru pasionatii SW. RRI se receptioneaza in estul Asiei, in vestul Atlanticului. Orice HAM, din orice parte a globului isi testeaza antena sau radioul pe RRI

    https://www.facebook.com/groups/4275...ghts&ref=notif

  3. #18
    Standard RSP member armandino's Avatar
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Netherland
    Posts
    475
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Tecsun ca Tecsun / dar Elad-ul merita toata atentia

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    110
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Elad ca Elad dar pretul???

  5. #20
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    ELAD este un SDR, cu avantajele respective sistemului. Poti receptiona si inregistra simultan pe patru spectre, practic patru receivere independente, pe AM-USB-LSB-DRM, CW, RTTY, etc, dar Tecsun 880 are un tuner si filtre superioare pe SW, dar evident doar pe AM, mai greoaie pe USB si LSB, pentru ca acolo nu poti ajusta din butonul de acord la fel de fin cum o faci cu mouse-ul, la nivel de Hz. Fiecare cu plusuri si minusuri specifice. Evident, un receiver SDR este un aparat performant, vizualizezi direct pe screen spectrul si mergi direct unde vrei, inregistrezi alt spectru, modifici cum vrei tu largimea de banda, dar astea la face calculatorul. Pentru receptii simple pe SW-AM, Tecsun 880 este superior. Nu ai nevoie de calculator. Nu e mult, dar este un avantaj pentru cei ce vor receptii directe si portabilitate.

    ---------- Post added at 20:15 ---------- Previous post was at 19:37 ----------

    Quote Originally Posted by Schmith View Post
    Elad ca Elad dar pretul???
    ELAD este putin mai scump, dar celebrul RTL 2832u nu costa mai mult de 20-30 de euro, cu foarte multe aplicatii, inclusiv rtl1090 aero. Vezi pe forum! Apoi ai alte variante, Air-Spy mai performant sau SDR play. Nu recomand FunCub Dongle, scump, prost si insensibil.
    Dar am deviat de la subiect, despre sdr este un topic deschis




Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •