Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  4
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 12 of 12

Thread: AltDVB 2.2 TBS-6590 Windows 10 64 bit

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default AltDVB 2.2 TBS-6590 Windows 10 64 bit

    Am placa TBS-6590 conectata la tuner satelit si cablu.
    Nu stiu :
    -unde si cum sa instalez fisierul .ini pt. cablu in playerul AltDVB.
    -tunerul satelit l-am scanat,nu am video si audio
    Aici am mesaj:
    ALTDVB
    Loading resources
    Checking source filter
    AvbAvSrc:Missing/Not registered
    Please re-register[DvbAvSrc.ax]
    Multe multumiri

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Cei care aveti placi noi (eu mai am servere linux dedicate, laptopuri si receptoare cu linux), explicatii ce si cum .... daca are sanse.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Standard RSP member imeDB's Avatar
    Join Date
    21 Aug 2007
    Posts
    77
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    daca are sanse nu stiu, n-am mai testat AltDVB de niste ani buni, inca nu se lansase Win 10 si probabil ca nici nu rulam windows 64bit la acea vreme
    dar inregistrarea filtrelor se face asa:
    - deschizi o sesiune de command prompt (CMD) cu drepturi de administrator
    - navighezi pina in folderul de instalare AltDVB sau unde se afla 'DvbAvSrc.ax'
    - executi comanda 'regsvr32.exe DvbAvSrc.ax' - mesajul de confirmare ar trebui sa fie ceva de forma "DllRegisterServer in DvbAvSrc.ax succeeded."

  4. #4
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @ghita_49

    AltDVB este astăzi un program depaşit, dupa părerea mea.

    Foloseam aplicaţia pe vremea când rulam XP, cu peste 10 ani în urma, cu o placa Skystar

    Recomand tot un program parţial romanesc, este SmartDVB 0.5.1.1 cu varianta pe x64, deşi demo lucrează stabil dar ar mai fi de lucru la interfaţă.
    Driverul pentru placa ta merge stabil dacă setezi prin Florian BDA DVB.
    Foloseşte resurse calculatorului mai puţin decît DVB Dream, deschide programele MIS PLS sau cu t2-mi, ceea ce nu reuşeşti cu unele aplicaţii mai titrate.

    In plus are unele facilităţi utile, cum ar fi RF Scan ( un fel de crazy scan, afişează graficele de semnal pe satelitul dorit) iar Semnal Analyzer oferă informaţii utile pe transponderul dorit.

    In plus este gratuit, în timp ce dvb dream, dvb viewer sau progdvb sunt cu licenţa.

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Eu am player DVB Dream(cu licenta) si SmartDVB.In timpul liber,de asta am destul,incerc si alte playere.Am vazut pe acest forum o lista,poate or mai fi si altele,am sa incerc cat mai multe.

    Am citit pe un forum nemtesc,nu sunt logat la ei,ca AltDVB sa functioneze trebuie sistemul de operare sa fie pe 32 bit.Sa fie sanatosi,eu n-am sa fac aceasta modificare.

  6. #6
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    DVB dream foloseşte cel mai mult resursele şi nu are subtitrare. Nu am putut sa deschid cu el programele ucrainiene t2-mi de pe 5E.
    DVB Viewer e ok, dar cam incomod daca vrei să scanezi o frecventa în mod manual, in schimb nu admite introducere date PLS

    Pentru analiză semnale şi rulare ts recomand TSReader, dar versiunea 2.8.53c care conţine si driverele de la placa ta.
    Tot pentru analiză incearcă IQmonitor

    ---------- Post added at 14:29 ---------- Previous post was at 13:58 ----------

    IQmonitor este după mine cel mai complet program de scanare si monitorizare a semnalului.

    Pentru exemplificare, ataşat o scanare pe orizontala cu toţi transponderii de date sau video găsiţi astăzi cu TBS 5925




  7. #7
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Am luat recent si eu un TBS 5590 Multistandard.
    Mai dureaza pana invat toate functiile, si la ce interfata sa ma opresc.
    Acest IQ Monitor de unde se poate downloada, s-au face parte din ceva interfata da scanare.
    Mersi.

    ---------- Post added at 12:57 ---------- Previous post was at 12:33 ----------

    Am gasit programul a vazut placa, dar se pare ca nu suporta blind scan, s-au poate nu am setat eu bine. Logul spune cam ce a executat.

    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  8. #8
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Nu cunosc TBS 5590, posibil să nu ştie blindscan, din specificaţie se pare că nu ştie. Eu am testat TBS 5580 si 5520, ambele multistandard dar nici una nu ştie blindscan.

    Din plăcile pe USB, aşa cum ai şi tu, cred că doar TBS 5925 şi 5927 ştiu blind scan.

    Incercă şi cu crazyscan sau ebspro! Oricare din cele doua aplicaţii te vor edifica clar dacă placa ta ştie blindscan!

    Pentru analiză semnal, placa ta are suport TSReader, chiar pe site-ul oficial este exemplificat acest lucru. Il recomand.

  9. #9
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    [QUOTE=dingo31;269088]

    Mersi de informare. Cred ca am sarit cu capul inaite si m-am lovit putin, asa cred, dar o sa trimit un mail la Chineji de unde am luato sa ma edifice clar si la subiect. Ca berbeci nu spun exact.
    Am luat versiunea standard la TSReader. Probabil ca fiind multistandard nu poate blind scan. Ok. Mai vad cum e, s-au o bag sub un baros, care cade pe ea cu 100 kg pe secunda.

    Mersi si o zi buna.
    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  10. #10
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @iosif
    Dintre TBS-urile pe USB doar cele doua precizate de mine mai sus ştiu blindscan.
    5590 are şi CI sau CI+?
    Dacă da, cum funcţionează? La 5580, CI este un eşec deocamdată, merge stabil doar cu utilitarul lor. Mai trebuie lucrat la drivere.

  11. #11
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    [QUOTE=dingo31;269112]

    Nu are CI. Am trimis la TBS din Germania sa intreb despre blind scan si am primit urmatorul mail.
    Nu au explicat daca si pe PCI au si ce au sa stie blind scan. O sa mai intreb odata.
    Ca functionare depinde de interfata DVB, unele sunt foarte vechi si nu stiu multistream, altele am vazut ca scaneaza corect. Mai trebuie sa vad la ce interfata ma opresc si care merge bine.

    Hello,

    None of our multi standard devices have a hardware blind scan.

    If you want a product with a hardware blind scan then we suggest the TBS-5927 but it’s a Satellite -TV-Box and is only DVB-S2/-S.

    You can buy the product here: https://www.tbs-technology.de/shop/D...V-Box-TBS-5927

    Best Regards
    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  12. #12
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Raspunsul lor e clar, placa ta nu stie blindscan, aşa cum ţi-am spus şi eu.

    Dintre cele pe USB, cele doua menţionate de mine ştiu blind scan iar dintre cele PCI este modelul mai vechi 6983 şi cele noi 6903 & 6903X.
    Pe astea PCI nu le-am testat personal, dar din info de pe alte forumuri utilizatorii au confirmat şi sunt mulţumiţi de ele.
    Modelul 6903X are şi ventilator inclus, dar cam zgomotos. La fel e şi ventilatorul de pe USB 5927, se aude de la 4-5 metri.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •