Thanks Thanks:  25
Likes Likes:  62
Dislikes Dislikes:  1
Page 8 of 14 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 106 to 120 of 196

Thread: https://concurs-dedataastavotez.eu/

  1. #106
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    Vin cu o completare,pentru cei interesati:
    Populatia care are drept de vot, conform BEC era la 2/oct/2018 :18951721
    Iar populatia in varsta de 15+ conform INSSE era la 1/ian/2019 :18931049

    Intrebarea este: de unde a gasit BEC populatie mai multa chiar si decat cei peste 15 ani?









  2. #107
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,431
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by Mercator View Post
    Intrebarea este: de unde a gasit BEC populatie mai multa chiar si decat cei peste 15 ani?
    De ce esti asa interesat de subiect? Asa meritati, astia care nu mergeti la vot, sa latrati ca va fura voturile! Ca sa nu mai fi obsedat de furt, mergi la vot!

  3. #108
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    Si daca merg la vot, aflu raspuns la intrebare?
    Chestia asta cu "scapam de hoti" s-a vehiculat deja pana acum, nici macar nu e noua...
    Cand Iliescu a inceput sa isi piarda din cele 89 de procente, au inceput aia ai lui Constantinescu sa ne spuna ca scapam de hoti daca il votam pe el...
    Si am ramas cu "spusul"...
    Apoi iar au venit ai lui Iliescu, furiosi ca cei care au venit n-au facut nimic...
    Dupa inca 4 ani, am inghitit pe aia cu "sa traiti bine" si asa de bine am trait ca s-au scumpit toate... si au scazut si salariile, mai ales la bugetari.
    Iohannis si ai lui, la fel, preocupati mai mult sa ai aresteze pe oponenti decat sa se ocupe de starea tarii si a populatiei.

    Deci, pentru mine, orice slogan electoral ar fi, nu ma mai duc la vot.
    E suficient de cate ori am fost mintit. Vrea cineva votul meu?
    E simplu, sa puna mana sa sadeasca copaci, sa faca un spital, o scoala si il votez in secunda 2.
    Nu sa vina cu mici in parcuri si cu concerte de rock...

    Si ca sa ii raspund si lui @mondo, nu sunt obsedat de furt, stiu ca sunt furat.
    Pe listele electorale sunt si acum oameni plecati in strainatate, nu toti, doar aia care nu au votat la ei in agora.
    Sa nu mai spun de cei decedati...
    In plus, crezi tu @mondo ca daca merg acum sa votez, se va schimba in bine ceva anume pentru Romania?
    Daca tu imi garantezi cu argumente reale, nu cu vorbe si promisiuni, eu merg la vot.

    In legatura cu postul meu de mai sus, probabil nu a fost inteles in totalitate...
    Am pus cifrele pentru ca mi se pare o mare minciuna ca ar exista 18,951,721 de alegatori, adica romani peste 18 ani impliniti, la data de octombrie 2018.
    Pai daca ne uitam ce populatie avea Romania in 2018, tot dupa cifrele oficiale (alea credibile, nu cele ale statului roman) spun ca ar fi 21,457,116.
    Aritmetica ne arata ca cei pana in 18 ani ar fi de 2505395, adica toti elevii si cativa care au terminat mai devreme scoala, plus copiii care nu au inceput-o.
    Foarte bine, dar cand e vorba sa dea alocatie acestora, oficialii spun ca exista 3,647,178 de beneficiari platiti (cei care au drept la alocatie).

    Asta inseamna ca cineva minte, iar pe mine n-a reusit...

  4. #109
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,431
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by Mercator View Post
    Si daca merg la vot, aflu raspuns la intrebare?
    Nu, stai acasa ca afli sigur.

    Quote Originally Posted by Mercator View Post
    Deci, pentru mine, orice slogan electoral ar fi, nu ma mai duc la vot.
    Mai bine. Lasa pe altii sa voteze si pentru tine. Daca nu voteaza cum iti convine, intri pe aici si ne dai lectii cum ar fi trebuit sa fie.

  5. #110
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    Multumesc pentru confirmare.
    Chiar nu stiam ce sa fac, as fi mers la vot, dar acum cand vad cat de serios ma sfatuiesti sa stau acasa, asa o sa fac.
    Si imi doresc sa stea cati mai multi acasa, sa nu mearga sa valideze un referendum mincinos care nu are alt scop decat sa legifereze atacarea Ordonantelor, punand Guvernul, oricare ar fi el, ca astia de acum nu sunt nemuritori, intr-o stare de dolce far niente.

    Atentie @mondo, eu nu dau lectii nimanui, pur si simplu spun ce gandesc...
    Daca ti se pare ca nu coincide cu ce crezi tu, esti liber sa traiesti linistit in continuare, eu nu vreau sa te conving de nimic, nica ca e mai bine cu astia, nici cu altii, nici ca trebuie sa mergi, nici ca pierzi ceva...
    Eu asa gandesc, asa scriu, nu sfatuiesc si nu oblig pe nimeni sa faca cum spun eu.
    Tu, in schimb, iti permiti sa ma persiflezi si sa imi dai sfaturi, de parca as fi obligat sa fac cum spui tu.
    Pe ce baza? Cine crezi ca esti? Pe cine reprezinti? Cine te plateste sa atentezi la integritatea mea morala?

    Cand o sa te simti in stare sa discuti o idee, fara sa ma incluzi in subiect, fara sa faci referire la persoana mea, putem sa discutam, pana atunci, imi cer scuze, dar eu nu accept asa ceva.

  6. #111
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,431
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Sa-ti raspund pe limba ta! Poate vrei sa intelegi asa.

    Cum jonglează PSD cu cvorumul la referendum în funcţie de interes.

    Comparativ, la referendumul pentru familia tradiţională, din toamna anului trecut, prezenţa la vot a fost calculată în funcţie de numărul alegătorilor înscriÅŸi în listele electorale permanente, respectiv 18.278.496 – la acea vreme. Astfel, dacă la referendumul pentru familie era nevoie de un cvorum de prezenţă de 5.483.548, la referendumul convocat de preÅŸedinte cvorumul ar fi de 5.681.177, adică cu aproape două sute de mii mai mare, o cifră importantă, în condiţiile în care atingerea pragului de prezenţă se anunţă pe muchie de cuţit.

    Detalii: http://adev.ro/pquxp6

  7. #112
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    Perfect de acord, PSD sunt niste hoti care nu merita sa fie la putere...

    Din pacate, prezenta la vot, chiar si 100% daca ar fi pe 26 mai, nu ii inlatura de la putere...
    Acum se voteaza pentru cei ce vor reprezenta Romania in Parlamentul European.
    Cu cat mai multi oameni vor fi la vot, cu atat mai multi PSD-isti vor fi alesi, pentru ca Partidul de guvernamant are cele mai multe locuri in Parlamentul European din partea Romaniei...
    Si daca nu ar fi alesi in majoritate cei de la PSD, ci cei de la ALDE sau PNL sau PMP, tot nu ajuta pe nimeni votul asta, stim cu totii ca pana acum, reprezentatii Romaniei la Parlamentul Europei nu au avut nicio actiune notabila si nu au adus niciodata vreun avantaj sau dezavantaj Romaniei.

  8. #113
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    AU inceput sa apara in presa puncte de vedere cu privire la Referendum...
    Tariceanu sfatuieste pe simpatizantii ALDE sa nu voteze.




    Sursa: https://evz.ro/tariceanu-referendum-votare.html
    Last edited by konstantine; 08-05-19 at 02:19.

  9. #114
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    Au mai ramas 2 saptamani pana la Alegerile pentru Parlamentul European.
    Pentru cei care vor dori sa isi exprime optiunile europarlamentare, cel mai bine ar fi sa o faca in deplina cunostinta de cauza.
    E normal, zic eu, sa stie bine cei care voteaza, pentru ce voteaza...
    In 26 mai, vor fi alesi 32 de reprezentanti, provenind din diferite partide.
    Istoricul ne arata rezultatele din 2009 si 2014, partidele de unde au provenit cei alesi.

    In 2009, in Romania, cei alesi pentru Europa au provenit din urmatoarele partide:


    Iar in Europa in 2009, rezultatele au aratat asa:




    Peste 5 ani, in 2014, in Romania au fost alesi europarlamentarii in felul urmator:




    In timp ce in Europa, alegerile au avut urmatorul rezultat:




    Va las placerea sa ganditi singuri, fara sa va spun eu ce trebuie sa faceti.
    In caz ca se intreaba cineva, optiunea mea cu privire la orice fel de vot am exprimat-o deja.
    Am constatat ca oricand as merge la vot, cu orice ocazie, votul meu nu aduce nicio schimbare in sensul in care gandesc eu, asa ca, am ales sa nu mai votez.
    E optiunea mea personala, nu sfatuiesc pe nimeni sa faca ca mine, dar eu personal, m-am saturat sa aduc voturi iar altii sa se foloseasca de ele in interesul propriu...
    De exemplu, PSD. Astia au beneficii extrem de mari, cu cat mai multi oameni se prezinta la vot.
    Deci, in 2019, locurile in Parlamentul European vor fi mai multe pentru PSD, daca vor veni mai multi la vot.
    Nu o spun eu, o spune istoria.

  10. #115
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    Pentru ca a venit vorba de alegeri, cine e intersat, poate vedea aici cum au decurs alegerile, rezultatele si comunicatele oficiale...
    In primul rand, sa explice cineva cum a crescut numarul celor inscrisi cu 1,2 milioane, intre 1990 si 1994?




    Aceste date sunt centralizate de mine in urma comunicatelor oficiale ale BEC, pe care le puteti consulta pe pagina oficiala de aici:
    Sau le puteti vedea in pozele urmatoare:













  11. #116
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,557
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Vorbe multe , idei putine.
    Mircea Diaconu mai trăieşte?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #117
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    Despre ce idei vorbesti?
    Astea sunt cifrele oficiale asa cum au fost ele consemnate in buletine.

    Mircea Diaconu ce treaba are?

    Cine nu stie sa observe singur, poate vedea ca 18 milioane de oameni au fost inscrisi la vot din 1994 incoace...
    Asta inseamna ca persoanele pana in 18 ani sunt doar 1,5 milioane, mai mult sau mai putin... Dar autoritatile platesc alocatii pentru 3.7 milioane de copii, asa ca, aritmetica ne arata clar ca cineva minte...
    Retineti, e vorba de copiii care primesc alocatie, mai sunt destui si mai mici...



  13. #118
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,557
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Mircea Diaconu, cel mai mare independent la ultimele europarlamentare a făcut fix nimic!
    Votaţi partide, evident nu ale hoţilor!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  14. #119
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    Pai cand sunt alegerile astea unde sa votam partide?
    Probabil in 2021...

  15. #120
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Alegerile sunt peste doua săptamâni..., vorbim de prezent, nu de 2021 şi mai apoi !
    Maşinaria PSD-iştilor încearca cu disperare să convingă lumea să nu participe la vot pe 26 Mai.

    Ei nu mai au de unde să scoate voturi, acum trollii pesedeilor se dau peste cap să descurajeze prezenţa la vot...
    Probabil unii sunt infiltraţi şi pe aici, de postează în neştire pe subiectul ăsta

Page 8 of 14 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •