Thanks Thanks:  25
Likes Likes:  62
Dislikes Dislikes:  1
Page 4 of 14 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 46 to 60 of 196

Thread: https://concurs-dedataastavotez.eu/

  1. #46
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Tu citeşti printre rânduri. Înţelegi trunchiat totul, limba română cred că e prea grea pentru tine, cuvintele poate, frazele cu totul nu le poţi înţelege, chiar linkul pus de tine spune de un profit in al 3 trimestru, deci câştigă ăia foarte, foarte mult pe un an şi combinatul e vândut de ani buni, iar noi minţim poporul că e energofag combinatul, că nu scoate cât consumă.
    Aşa a dispărut industria românească şi tu spui faceţi fabrici şi uzine.
    ARO Câmpulung a dispărut cam la fel pe ideea că străinii ştiu să conducă mai bine, dar ăla de a cumpărat a vândut tot la fier vechi şi a câştigat imens , iar apoi a dispărut.

    Èšie îţi face plăcere să nu ai nimic al tău? Să plăteşti pentru ceva ce este al tău ===> păduri, petrol, gaze tot e dat austriecilor şi nemţilor.
    Dacă nu ne trezim avem parte de tot felul de conducători care ne vând tot ce avem şi ne mai iau şi impozite.
    Prostia se plăteşte.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  2. #47
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    Imi pare rau sa constat ca esti tributar educatiei sau indoctrinarii primite oe vremea cand iti dezvoltai personalitatea...
    Altfel nu se explica de ce nu faci macar un gest de a incerca sa privesti si cu alti ochi ceea ce spui.
    Sa te detasezi, sau sa rogi pe altcineva sa aiba o a treia opinie, ca pe mine nu ma crezi indiferent cat as insista...
    In legatura cu profitul, esti tributar surselor care iti cad in mana, le iei de bune pe toate, dar daca te oboseai sa verifici, ai fo observat ca profitul ala de 1.9 miliarde este mult sub pierderi.
    Asa ca, in ansamblu general, Galatiul este inca in pierdere, era si normal, cum altfel sa fie un energofag cu asa multi angajati si care consuma asa multe resurse ca sa faca mai nimic bun de vanzare...
    Chiar la linkul pus de mine, puteai sa citesti si asta :




    Mai departe tine de aritmetica sa efectuezi scaderea...
    Cat despre plata a ceea ce este al meu, observ ca tu nu esti in stare decat sa dai exemplu in care il implici pe interlocutor, asa ca preiau exemplul tau si te intreb:
    Daca padurile sunt ale tale, de ce nu te duci sa muncesti acolo?
    Eu prefer sa calculez costurile de productie si daca ma costa mai mult sa angajez oameni, sa le dau slarii, asigurari sociale, prefer sa platesc pe altii, daca in total ies mai ieftin...
    Au fost 20 de ani in care nici macar o singura comapnie de stat sa aiba profituri reale...
    Atunci, Statul de ce ar continua prostia? Nu e mai bine sa plateasca pe altii si sa obtina acelasi lucru dar cu bani cheltuiti mai putini?

    Sa fie clar : industria romaneasca nu mai poate exista, nu poate concura cu nimeni nici la calitate nici la pret.
    Se poate trai si fara sa faci industrie, exista alte lucruri pe care Romania le poate exploata.

  3. #48
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Sunt bănci în România care de 15 ani nu au plătit impozite că nu au profit, aşa şi companiile astea care au luat totul pe nimic din Romania, aşa prost o duc că nu pleacă de aici.
    Au fost nu 20 de ani ci 30 de ani de jaf organizat de PSD urmaşii comuniştilor.

    Ce se întâmplă în România se întâmplă că nu mai pot fi schimbaţi mafioţii se întâmplă din cauza faptului că nu se duce la vot omul cu bună credinţă.
    De ce nu pleacă OMV şi compania aia austriacă de prelucrarea lemnului din Romania că sunt toate pe pierderi săracele, că şi băncile austriece care nu plătesc un leu impozit.
    Dacă tu nu îţi plăteşti impozitul pe casă vine ANAF şi te papă cu fulgi cu tot.

    E mafie mare să poţi sta atât timp fără să plăteşti impozit , iar asta este după tine economie de piaţă.

    Mergi la vot şi propune pe alţii care pot face mai mult pentru ţară.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  4. #49
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    21

    Default

    "Dacă tu nu îţi plăteşti impozitul pe casă vine ANAF şi te papă cu fulgi cu tot."

    Imi pare rau, dar obsewrv ca nu reusesti sa intelegi ce te-am rugat.
    In conditiile astea consider ca am pierdut timpul inutil cu cineva care repeta la nesfarsit acelasi lucru.
    Ca idee, au mai fost la conducere si altii in afara PSD si nu am remarcat nici cresteri salariale nici preturi mai mici...
    Ba, dimpotriva, Basescu a reusit sa distruga bugetarii, micsorandu-le salariile cu aproape 40%.
    Cu alte cuvinte, degeaba votezi pe altii, ca tot hoti sunt.
    Trebuie instaurata o lege de drept de veto, prin care oricine a fost ales, sa fie demis dupa 6 luni, daca nu isi indeplineste planurile promise.

  5. #50
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,549
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Apropo de nationalism, daca cititi Mein Kampf (în română Lupta mea) va lamuriti cam ce e cu nationalismul, evident coreland cu s-a intamplat cand a ajuns la putere autorul.


    Despre Tariceanu:
    Istoricul Mădălin Hodor, care lucrează la Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (CNSAS), îl acuză pe Călin Popescu Tăriceanu că a a cerut ”peste rând” dosarul tatălui său adoptiv, Amedeo Lăzărescu, unul dintre primii lideri PNL după 1990.

    Hodor susţine că, după consultarea dosarului, Tăriceanu va vedea ”ce însemna să distrugi vieţi şi sa fii o unealta pe bani a Securitatii”, aluzie la informaţiile că Amedeo Lăzărescu ar fi colaborat cu Securitatea comunistă.
    sursa


    Si pentru ca sunt din Craiova, desi nu "fusăi" azi in oras, e musai sa mentionez despre asta:

    EXCEPÈšIONAL textul scris de fosta prezentatoare ProTV Mihaela Gros despre mitingul PSD! Comentariile sunt de prisos...

    Ce a scris Mihaela Gros pe Facebook:

    „Liviule, nu toată lumea e a ta!

    Oltenii nu sunt proşti şi ştiu ce vorbesc!

    Unul dintre ei e barbatu-meu. Baiat super fain, cu mintea iute şi suflet nobil, îndrăgostit lulea de mine, pus pe glume deştepte şi un tată rarisim pentru mogâldeţele noastre.

    De altfel, oltenii sunt cei mai calzi, veseli, isteţi, iubăreţi şi glumeţi români. (Amza, ce lumină ne-a adus umorul tau... multumim!). Au poante faine, la care se prind si ardelenii ca mine.

    Oltenii sunt descurcăreţi, simpatici şi săritori. Iti dau o replică usturătoare când ţi-e lumea mai dragă, dar, la o adică, daca mergi la ei în vizită, nu ştiu ce sa iţi mai pună pe masă şi nu pleci cu mâna goală: ouă, brânză, flori, un bibelou, dacă îţi place...

    Ca ardeleancă educată nemţeşte, reţinut, si politically correct, a fost o eliberare spirituală sa îi am pe olteni pe lângă mine.

    ÎI iubesc pe olteni. Mă simt bine cu ei.

    Azi am revenit cu bucurie şi nerăbdare la Craiova pentru două zile. Soţul meu are întâlnirea de 20 de ani de la terminarea facultăţii. Toţi sunt acum doctori buni pe aici sau pe-afara.

    Am ajuns în Bănie în focul pregătirilor pentru mitingul PSD, pe la prânz.

    Aglomeraţie, circulaţie îngreunată. Grupuri-grupuri de oameni, încolonaţi ca la şcoala plecau spre locul unde avea loc, daţi-mi voie sa folosesc termenul demonstraţie în loc de miting.

    Mă trece un fior. Aşa eram obligaţi să facem pe vremea lui Ceauşescu. În august ne chemau din vacanţa mare să exersăm pe stadion parade ca la nord-coreeni pentru omagiul adus conducătorului. Cu pancarte, liste, cu tot ce trebuie.

    Fix aşa şi astăzi.

    Pe la colturi se adună lumea. Oameni îmbrăcaţi în alb. Din cand în când, participanţii par să fie număraţi. Văd foi, probabil liste cu nume, în mâinile unora.

    Ma scârbesc, întorc capul. Un alt grup de... ma rog, domni, care spărgeau seminţe şi le scuipau pe jos, fluturau pancartele partidului.

    Încerc să îmi reamintesc de ce sunt la Craiova şi de toţi oamenii minunaţi pe care i-am cunoscut aici şi pe care îi voi revedea.

    Ne întâlnim cu primii dintre ei. După îmbrăţişari calde, suntem puşi la curent cu evenimentul politic al zilei. Îi preocupă. Unii râd, alţii fac mişto, unii spun că vor sa plece din ţară, pentru binele copiilor. Mi se strânge inima. Mă gândesc la fetiţele noastre...

    Și acum incepe intriga acestei povestiri. Și fix de aici si speranta mea pentru viitor.

    O dau pe olteneşte, sa ma înţeleagă toata lumea.

    Ce văzui azi mă ului nespus. Prietenii noştri, dar şi oameni pe care abia îi cunoscui astazi, arătară exact contrariul a ceea ce vru Liviu Dragnea să se vadă.

    Oltenii mei dragi sunt complet revoltaţi de maniera în care spun ca s-a organizat demonstraţia PSD. Și toată întâmplarea nu face decât să îi convingă pe nehotărâţi. Nu mai subliniez în ce sens.

    Un bărbat, tânăr om de afaceri, mi-a spus cum a asistat la instruirea, prin limbajul semnelor, a unui grup mare de surdo-muti, adusi astazi să fluture pancartele pro-PSD. Nu crede că au venit de bunăvoie.

    O doamnă, sub protecţia anonimatului, mi-a povestit cum o cunoşinţă de-a dumneaei, bugetară, a fost ameninţată că de mâine va fi data afară daca lipseşte de la miting.

    Iar surpriza cea mare, cea mai mare, vine de la un distins domn taximetrist, trecut bine de a doua tinereţe care ascultă ,,Puşca şi cureaua lată" în maşină. Cumva, mi-am închipuit, ca domnul e pesedist.

    Aş! Nu a fost nevoie decat sa întreb cum se circulă în oraş, iar domnul sofer şi-a dat drumul.

    Citez: ,, Hoţii, mincinoşii, nu le e rusine? Au promis marea cu sarea, litrul de benzină sub un euro, nu au facut nimic... Ne-au minţit! Ameninţă oamenii că îi dau afara daca nu merg la miting". Am inchis citatul.

    Dialog:

    Eu: Dar de unde stiti ca e adevarat?

    Taximetrisul: Doamnă, de unde veniţi, cine nu stie? Toata lumea ştie.

    Eu: Pai si atunci de ce merg la miting?

    Taximetrist: Că sa nu ramana pe drumuri. Da' nu-i dă nimeni afara. Ca n-au altii. Și oricum, cândva o sa se termine. Curând, ca nu mai se poate.

    Am tăcut. Fericită, uimită. Deci, omul acesta, şi cei de mai devreme, şi cei dinainte stiu, simt, vad, inteleg ce se intamplă. Și nu vor să lase lucrurile aşa.

    Nu sunt proşti, Liviule.

    Sunt acei olteni de care povesteam mai sus. Și de care sunt tare mândră.

    Liviule, iarta-mi familiaritatea si lasă-mă să iti spun ca nici macar aici, în inima Băniei, în ziua mitingului, nu e toata lumea a ta.

    Și da, aşa cum spun îngrijoraţi mulţi opozanţi de-ai tăi, istoria se poate repeta. Cu bune şi cu rele.

    Dar să nu uităm că şi Revoluţia face parte din istoria noastră!

    Cu respect,

    O ardeleancă in Oltenia”

    Sursa
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #51
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    treziti-va in p.u..l.a mea! numai cacaturi ati scris; aberatii... nimic concret(imi aduc aminte ca petrica era pus la zid ca facea copy/paste din diverse articole de pe net)
    ati deturnat, redenumit, trunchiat topice intregi!
    Ho!
    https://myip.ms/info/whois/91.220.63...taastavotez.eu
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  7. #52
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,549
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Luminează-ne tu, spune calea sa scăpăm de hoţi, de oportunişti de nostalgici comunişti şi de pomanagii.
    Noi vrem doar un viitor mai bun României.
    Dacă închizi televizorul sau schimbi postul nu înseamnă ca treci in Matrix .
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #53
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    https://www.riseproject.ro/articol/c...rada-vacantei/
    https://www.riseproject.ro/articol/m...laus-iohannis/

    ---------- Post added at 01:05 ---------- Previous post was at 01:01 ----------

    ti-am dat raspunsuri dintr-o sursa credibila...
    asa ca : treziti-va!!!
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  9. #54
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,549
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    In Matrix?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  10. #55
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    citeste si raspunzi dupa... ok?
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  11. #56
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,549
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Daca apuc sa traiesc dupa parintii mei si ai nevestei capat mai multe case ca asta, e drept ca multe la tzara da sunt case.
    Tu si Horatiu aveti ceva comun.
    Sa va fie de bine.

    Hotii sunt la P$D, fura milioane de euro pe zi!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #57
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    te citez "in matrix?"
    tu stii a citi? , ai discernamant?
    pe riseproject "e hoţii", toţi.
    cetisi pana la capat cu dragnea si cu iohanis?
    vazusi hotararile judecatoresti,... ma indoiesc.
    tu cetesti ca la rebus: in diagonala, paralel...
    ati transformat un forum tehnic intr-un mare cacat oftopic politic."succesuri!"
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  13. #58
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,549
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Stiu ma, am vazut la meetingul PXD-ei mamii lor, erau si acolo unele ca tine care erau convinse ca nu au bani ca ii fura Johanix.
    OK, atata poti, ce sa iti fac eu.
    Daca vrei facem cheta sa iti dam partea ta din casele de le-a furat Johanix.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  14. #59
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by konstantine View Post
    https://www.riseproject.ro/articol/c...rada-vacantei/
    https://www.riseproject.ro/articol/m...laus-iohannis/

    ---------- Post added at 01:05 ---------- Previous post was at 01:01 ----------

    ti-am dat raspunsuri dintr-o sursa credibila...
    asa ca : treziti-va!!!
    1. Încearcă să-ţi închidă gura.

    2. Îţi găseşte lipsuri şi defecte.

    3. Pretinde că ştie ce gândeşti.

    4. Răstălmăceşte ce spui.

    5. Face aprecieri aplicabile oriunde.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  15. #60
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,549
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ai tastatura blocata.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Page 4 of 14 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •