Thanks Thanks:  25
Likes Likes:  62
Dislikes Dislikes:  1
Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 31 to 45 of 196

Thread: https://concurs-dedataastavotez.eu/

  1. #31
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Tu daca nu votezi, nu mai contezi!
    Pentru ca P$D are un bazin electoral bazat pe avantaje si pomeni de la stat, care le da din start cateva milioane de votanti.
    Nu sunt pregatit sa dau cifre da caut pe net daca e cazul.
    Ei asta si doresc, sa nu voteze altii !
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #32
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    De ce as conta?
    Daca opozitia nu e in stare sa faca ceva practic, nu va mai convinge niciodata pe nimeni sa le dea votul.
    Trebuie sa se treaca la alt nivel, opozitia nu a facut nimic pentru voturi din 90 incoace.
    Logic, daca opozitia stie ca OSD are un avans, cum bine ai remarcat, sa vina opozitia la mine si sa imi faca strada.
    Cum?
    Daca un partid care vrea puterea nu e in stare sa faca nimic cat e in opozitie nu merita sa ajunga la putere.
    Iar daca in astia 4 ani PSD nu mi-a facut strada, adio vot. Nu mai merg si la fel trebuie sa faca toti, atunci nu ar mai avea avantaj.

  3. #33
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Mi-ai ridicat-o la fileu acum.
    Asa s-a intamplat in Grecia, PXD-ul lor marea salariile scadea taxele si castiga alegerile, apoi la urmatoarele alegeri PXL-ul lor le dubla!
    S-au rotit de 2 ori si au bagat tzara in faliment.
    Abia acum au inceput usor, usor sa dea inainte.
    Si ei se bat cu Sorosh, curand descopera Oracolul din Delphi Statul Paralel din Grecia.


    Noi trebuie sa votam seriozitatea nu pomana, nu astepta sa dea altii ca nu dau de la ei, dau de la tine sau de la mine !
    Dau din taxe pe salarii, proprietate, combustibili, profit sau din TVA.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #34
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    De ce as conta.
    Logica ta nu e bună.
    Èši-am explicat dar nu ai fost atent.
    Dacă tu nu te duci la vot , oricum se duce un pensionar care decide pentru tine ( el e din acel bazin electoral de care a amintit zildan) şi care crede că mărirea pensiei vine de la PSD pe baza creşterii economice, dar defapt vine din împrumuturi masive la banca mondială şi o să plătească generaţiile viitoare.

    Pe lângă toate acestea acele voturi rămase pot fi fraudate pe sate, comune mai ales foarte simplu: când mai sunt 30 de minute şi când s-a instalat plictiseala , că la sat se votează după biserică şi nu că la oraş după ora 18-20 duce văd sondajele la tv, îi trimit pe cei care supraveghează activitatea după o ladă de bere, mâncare după caz şi votează ei la 4 mâini rapid in 10 minute câte voturi pot, din cei că tine care nu s-au dus la vot, dar dacă mergeau şi votau altceva sau chiar îşi anulau votul procentul PSD ului nu mai era aşa mare.

    Să zicem că nu se întâmplă fraudări ( dar din păcate nu este aşa ), iar atunci dacă tu mergeai la vot procentul mare al PSD ului scădea. Ei au 48-50 la sută din 35-40 la sută prezenta la vot, adică în mod real vreo 18-20 la sută din masa totală a votantilor, adică cu alte cuvinte 20 la sută decid pentru toţi ce se întâmplă în următorii 4 ani sau mai mulţi că e greu să îi schimbi pe cei din PSD că au deja o maşină de vot şi de fraudat foarte bine pusă la punct.

    Sistemul electoral este făcut în aşa fel încât ei câştigă şi din redistribuirea voturilor rămase neexprimate sau din cele nule , în funcţie de procentul mare din alegeri.
    Dacă tu şi alţii merg la vot contează foarte mult că în acele consilii locale şi judeţene nu mai au majoritate absolută PSD , ci sunt mai multe partide politice care trebuie să decidă dacă asfaltează strada ta.
    Logica ta este total greşită pentru că nu vezi sau nu vrei sa vezi ce gravitate are absenţa ta la vot.

    ---------- Post added at 04:17 ---------- Previous post was at 03:59 ----------

    Situaţia din România în care preşedintele ţării este stingher, fără putere executivă, pentru că nu are un partid cu el la putere este din cauza lui Băsescu , care dorind să mai câştige un an la putere a schimbat legea electorală să se aleagă preşedintele în alt tur de scrutin decât parlamentul, schimbând numărul de ani ai mandatului preşedintelui de la 4 la 5, iar parlamentul a rămas la 4 ani.
    In felul acesta base a câştigat 1 an pe mandat în plus, în total 2 ani , dar cu nişte consecinţe grave în viitor.
    Vezi situaţia actuală: preşedintele este pur decorativ, iar PSD face ce vrea.
    Altă era situaţia politică dacă preşedintele avea un partid care să susţină activ gândirea lui, să susţină proiectele sale că de aia e preşedinte.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #35
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Am fost atent, dar nu a fost buna explicatia, bazata pe niste template-uri repetate la nesfarsit...
    Sa imi explici cum decide un pensionar pentru mine si de ce nu decide pentru el...
    Cu drept de vot sunt conform BEP (Numărul total de cetăţeni cu drept de vot înscrişi în Registrul electoral la data de 31 mai 2018 este de 18.902.684, cu 2.226 mai puţini faţă de ultima informare publică realizată de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) pe această temă, potrivit căreia, la data de 30 aprilie 2018 figurau în Registrul electoral 18.904.910 de alegători români.)
    De unde minciuna asta ca unii decid pentru altii?
    Fiecare are un singur vot si decide pentru el.
    Daca vin doar aia de la PSD si voteaza, au decis pentru ei si sufar si eu. Daca mergeam la vot, tot suferinta se numea, pentru ca sunt in inferioritate.
    Acelasi principiu se aplica si pentru PNL sau cine e opozitia. Cand au fost ei in majoritate, pensionarii nu au decis pentru mine, ca nu am fost sa votez.
    Dar nu am observat nimic bun cand au castigat opozitia PSD nici cand au condus PSD.
    Asa ca, pana cand opozitia nu gaseste o modalitate sa motiveze pe cei 50% ca mine, care stau acasa, nu va fi bine. Lumea nu mai e proasta, nu mai vrea sa fie pacalita, "Hai la vot ca tu contezi..."
    Lumea vrea sa vada ca cei care au beneiciat de votul lor au facut ceva palpabil si benefic pentru tara.
    Deocamdata, toti care s-au perindat la conducere au facut zero.

    PS
    calculul tau de mai sus cu prezenta la vot e inutil.
    Cine spune ca cei care stau acasa ar vota cu opozitia PSD? Asa din vorbe nu merge, repet.
    In plus, la oricare sectie de votare sunt reprezentanti ai opozitiei care au rolul sa semnaleze daca se intampla votarea cu 4 maini, cum gresit spui tu...
    Daca nu sunt reprezentanti, e vina opozitiei ca nu stie sa se organizeze si eu nu as vrea sa votez pe unii care nici macar un vot nu sunt in stare sa organizeze.
    Pe PSD oricum nu ii votez si nu i-as vota vreodata...
    Asa ca, repet, pana nu face cineva ceva concret din postura de opozant, nu pupa vot din partea mea.
    Si pentru ca tot va place sa dati exemple din alte tari, hai sa vedem ce face opozitia in alte tari pentru a castiga voturi...
    Alt exemplu: cat de greu ar fi pentru Statul Roman sa faca o pagina ca asta?
    Orice initiativa e aprobata sau nu de cei care voteaza.

  6. #36
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Fără cuvinte. Cred că e mai bine să nu mai pierd timpul să îţi explic.
    Logica ta a dus PSD unde este, adică o mafie bine înfiptă care aproape că nu mai poate fi schimbătă.
    Fără voturile tale şi ale altora care staţi acasă nu există opoziţie.
    Trebuie să mergi la vot să votezi cu un independent, dacă un partid nu te-a convins sau să îţi anulezi votul şi atunci procentul PSD nu este mare şi se pot vota şi iniţiative diferite decât cele ale PSD.
    Acest independent sau mai multi pot ajunge în consiliul local sau judeţean şi pot avea o altă părere. Adică o opoziţie.
    Fără voturile celor care stau acasă, PSD are o majoritate absolută şi îi doare la " patină " dacă fac opoziţie alte partide, că şi unite partidele din opoziţie cu independenţi cu tot nu realizează 51 la suta că să nu se voteze ce vrea PSD.
    Astfel poţi sta acasă o mie de ani că nu poate apărea opoziţia aia care să îţi facă ţie trotuarul măcar , nu asfaltul.
    Dormi liniştit şi nu mai cere altora să facă.
    Probabil că locuieşti la bloc şi nu ai măturat in faţa blocului niciodată că aştepţi să vină de la primărie să cureţe zăpada sau mizeria.
    Comoditatea duce la puterea lor, a mafioţilor psd
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #37
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Te intreb eu ceva:
    Daca timpul tau e prea pretios sa imi explici, de unde sa stiu eu ca e mai bine sa merg la vot?
    Vezi ce mentalitate pierzatoare ai? La fel si partidul pe care il reprezinti...
    Eu macar nu ma laud ca reprezint vreun partid, dar daca cineva, de la PSD sau de la PNL sau cine o mai fi in tara asta imi demonstreaza cu fapte (pentru ca de vorbe, planuri sunt satul), eu pe ala il votez.
    Si daca peste 4 ani vine altcineva si iar imi demonstreaza ca el merita votat, il schimb fara probleme.
    Si in felul asta, avanseaza si tara...
    PS
    Te rog sa incerci sa nu mai implici persoana mea cand discutam. Stiu ca ma repet, te-am mai rugat asta, dar cand ai o discutie cu mine, as vrea sa nu argumentezi in genul "... tu ai aia, faci aia, etc,).
    Sper sa intelegi.
    Nu conteaza unde locuiesc eu in discutia despre cum actioneaza partidele pentru a convinge oamenii sa mearga la vot.
    Eu mi-am spus punctul de vedere : sa faca ceva concret si acum.
    Nu fac, si vin cu promisiuni si scenarii eronate, adio vot.
    Clar.

  8. #38
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default https://concurs-dedataastavotez.eu/

    Exagerezi intenţionat, e clar că la ultimele alegeri s-a demonstrat că politica statului acasă în semn de protest e falimentară pentru ţară.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  9. #39
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Nu reprezint nici un partid , nu sunt , nu am fost şi probabil nici nu o să fiu în nici un partid vreodată.
    Dar am observat cum se face că PSD a ajuns o mafie enormă in toate structurile.
    Èši-am dat exemplul cu cei care locuiesc la bloc că pe acolo a dispărut spiritul civic şi comoditatea statului în casă e la mare artă şi vor să facă alţii ce ar trebui să facâ ei.
    Se cam leagă acest stat acasă şi comoditatea cu mersul ţării.
    "La vot nu mă duc că şi aşa nu se schimbă nimic! "
    e la fel cu " nu mă spăl pe dinţi că şi aşa nu mă pupă nimeni", dar poate de aia nu te pupă că îţi pute gura.
    Tu vrei să îţi demonstreze cineva ceva cum? Dacă nu intra in consiliu local, parlament etc , nu are cum să demonstreze, dacă sunt ajutaţi să intre în consilii sau parlament atunci pot să facă începutul demonstraţiei.
    Ca la fotbal, să stai la tv să comentezi , dar atunci când intri in teren, atunci dai exemplu că ştii şi poţi sau nu juca.
    Teorie ştiu toţi, practica e mai rară.

    Dacă vrei să nu îţi răspund ţie , atunci nu comenta.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #40
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    Exagerezi intenţionat, e clar că la ultimele alegeri s-a demonstrat că politica statului acasă în semn de protest e falimentară pentru ţară.
    Ai semnalat bine, dar nu e deloc un semnal. S-a intamplat o data, data viitoare poate fi benefic pentru tara statul acasa.

    Exemplu: au fost prezenti la vot 90% din populatie, dar nu a fost deloc benefic pentru tara.
    In legatura cu mersul la vot sau statul acasa, eu mi-am exprimat opinia, bazata pe ani buni de tras invataminte.
    Acum e simplu, vrea cineva votul meu, sa imi demonstreze ca merita.
    Nu vrea, nu e problema.
    Dar ce te faci cand, cu vremea vor gandi si mai multi ca mine? este ca va trebui sa miste cel care vrea votul?
    Daca e destept, sa inceapa de pe acum sa convinga oamenii, practic, palpabil.
    Apoi, va avea sustinere in campanie, uite ce am facut noi si nici nu eram la putere, votati-ne si vom face si mai mult...
    Cam asa merge treaba la mine, nu stiu la altii si nu ma intereseaza, fiecare e liber sa gandeasca.

  11. #41
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Fabulaţii fără frontiere:

    Acum, la digi 24:
    Tăriceanu: În SUA statul de drept este făcut KO de statul paralel!

    Tăriceanu Superman ar vrea să salveze SUA de odiosul Lex Luthor ascuns în pielea lui Soros. Pentru asta a vizitat în mod neoficial SUA, deşi ambasadorul George Maior (unealtă soroistă) nu l-a sprijinit oficial.


    Iar odiosul Klemm este trimisul lui Soros în Romania. Nimeni nu vede asta, toata lumea se fereşte de MCV-ul bruzelez.




    Caricaturile astea trebuie eliminate din viaţa publică.

    Pănă la votul de la senat pentru ridicarea imunităţii ăstuia, vot ce nu va veni niciodata:

    HAI LA VOT pe 26 MAI!

  12. #42
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Tăriceanu este cel mai mare trădător de ţară.
    Nu merită nici o atenţie. A schimbat partidele după cum bate vântul.
    Împreună cu Ungureanu a renunţat la averea Emanuel Gojdu in favoarea statului maghiar, deşi Gojdu şi-a lăsat prin testament averea Bisericii ortodoxe din Transilvania, nu României, ca din ea să se dea burse studenţilor români din Transilvania, cum a lăsat şi Nobel averea să se dea premiu pentru pace din averea lui.
    Tot el a dat drept de folosinţă canadienilor , teritoriile maritime-petroliere nou intrate in proprietatea României din jurul Insulei Șerpilor , iar acum mai nou el cu Dragnea a dat ungurilor gazul din Marea Neagră, că noi ca stat poate suntem handicapaţi, oligofreni şi nu putem să exploatam noi aceste teritorii din Marea Neagră. La fel a făcut Năstase A, când a vândut pe nimic Petrom şi petrolul Românie, de parcă ar fi fost al lui şi tatălui său, nu a consultat pe nimeni. Poporul român poate se va trezi şi îi vor trage la răspundere vreodată.
    Nu are nimic sfânt, cred că ar putea să îşi vândă şi membrii familiei dacă ar fi cazul.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  13. #43
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Am citit postul tau si observ mari influente de gandire comunista...
    Chestii ca "poporul roman", "petrolul Romaniei", "a dat ungurilor gazul..." etc le puteam citi in ziarele vremii comuniste...
    In vremurile noastre, situatia e mult mai simpla.
    Ca sa exploatezi bine si in avantaj resursele tarii, ai nevoie de o cheltuiala imensa (oameni, infrastructura, combinate, rafinarii, etc).
    Din motive usor d einteles (lipsa de mana de lucru calificata, pierderi imense la buget) s-a renuntat la activitatea marilor colosi.
    Asa ca, Tariceanu sau Nastase sau cine a mai avut decizii din astea, au judecat corect.
    De ce sa stea petrolul sau gazul degeaba fara sa profitam de el? Ca sa faci uzine, sa angajezi mii de oameni, sa ai structuri de transport costa mai mult decat poti sa obtii profit, asa ca mai bine ii pun pe altii sa lucreze, si eu obtin gaz, petrol, ce o ami fi, la preturi mult mai mici daca le-as exploata eu. Si nici nu ma doare capul cu salarii, drepturi sociale sau ce mai apare...
    Simplu.
    A obtinut ceva din nimic, bravo.
    PS
    Nu doresc sa incepem discutia cu cine a distrus industria... nu e obiectul aici...

  14. #44
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Mergeţi la vot şi alegeţi oamenii care îşi iubesc ţara nu trădători.
    Tăriceanu este om schimbător ,cum bate vântul este în alt partid şi probabil trădarea de ţară vine tot din fel lui de a fi oportunist, se uită după câştigul lui imediat.
    Se vede că nu este stabil că a avut până în prezent 5 neveste.

    Sunt patriot, naţionalist , nu comunist.
    Donald Trump a ajuns acolo unde este acum, tot pe un discurs patriotic . Nu este nepotrivit să îţi iubeşti ţara. Poate tu nu o faci, poate ţie îţi vine greu şi să mături in faţa blocului , ce să mai vorbim de explorare şi exploatare a ţiţeiului in Marea Neagră.
    Este manipulare ieftină cu mari coloşi industriali sun energiofagi , consumă mai mult decât produc.
    Avem dovada clară că indianul care a cumpărat Otelul Galaţi şi-a scos investiţia Într-o Singură Lună, aşa mare energofag era acel combinat.
    Tu mai bine stai in casă şi vezi că se duce ţara de râpă.
    Ce prostia e asta. Că trebuie cheltuiala imensă.
    Trebuie ,dar apoi se scoate de o mie de ori mai mult sau poate chiar mai mult, dar din comoditate le dăm altora resursele pe nimic că suntem neam slab, de slugi, nu urmaşi ai dacilor .
    Lipsă de mână calificată: e plin de specialişti români în petrol în ţările arabe, Norvegia, Kazahstan că la noi nu au unde să muncească. Eram odată în top la specialişti în petrol şi tu vii să spui că nu avem oameni calificaţi. Informează-te sau mai bine taci.

    PS: În toată lumea, doar ţările bananiere îşi dau resursele minerale spre exploatare străinilor..
    După părerea ta suntem probabil asemenea cu aceste ţări.
    Arabii din petrol o duc bine mersi, noi suntem terchea berchea de nu putem face o autostradă mai lunga de 100km în 30 de ani.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  15. #45
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Sa o luam pe rand, pentru ca tu sustii niste lucruri neverificate si incomplete:
    Profit Arcelor Galati?
    Da, 1,5 miliarde de dolari, dar uiti sa specifici ca investitia a fost de 2 miliarde de dolari, detalii aici, in raportul oficial.

    " e plin de specialişti români în petrol în ţările arabe, Norvegia, Kazahstan "
    Da, normal ca e plin, ca aia ii platesc cu 5-10000 dolari pe luna.
    Vrei sa-i tii in tara? nicio problema, da-le salariul ala si ei vor sta aici, ca nu sunt nebuni sa plece aiurea.

    "În toată lumea, doar ţările bananiere îşi dau resursele minerale spre exploatare străinilor"
    In Romania, OMV detine 51% din actiunile Petrom.
    Asta inseamna ca Petrom are posibilitatea, in egala masura ca OMV sa faca acelasi lucru.
    De ce nu o face?
    Intreaba-i pe cei care conduc.
    Iar OMV exploateaza resursele de petrol si gaze in toate tarile central-est europene... nu prea cred ca ar fi bananiere tarile astea...

    Cat despre mine, e treaba mea unde stau si acum e a treia oara cand te invit sa nu mai implici in discutii.
    Daca o mai faci, va trebui sa iti ceri scuze, altfel te voi acuza de nesimtire si lipsa de educatie.
    De tine depinde.





Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •