Thanks Thanks:  10
Likes Likes:  14
Dislikes Dislikes:  0
Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 46 to 59 of 59

Thread: Ce Motor este acesta de antena de 3m?

  1. #46
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Se poate roti parabola cu şurub cu tot 180 grade fără sa umbli la partea fixa, asta dacă e pusă pe dos cumva.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #47
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default


    unghiul de declinatie trebuie reglat, nu cred ca ai posibilitatea sa-l reglezi cu surubul jos.

  3. #48
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Quote Originally Posted by marcghi View Post
    Nu inteleg de ce zici ca nu se poate monta invers, singura problema ar fi sa-i faci prinderea pentru tija actuatorului.
    O poza spune mai mult decat 1000 de cuvinte.
    Te invit sa faci un semn sau altceva la locul unde spui ca se poate monta invers.



  4. #49
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    daca te referi la urechea din partea de jos , e pusa corect pentru latitudinea noastra; pe schema de montaj data de fabricant de la latitudini de 55grade recomanda intoarcerea ei invers.
    Pe undeva prin hirtiile cu documentatii am schema cu indicatiile fabricantului ,daca dau de ea o scanez si o atasez intr-un post. Sa vad mai intii antena.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #50
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Repet, ca tot nu inteleg.
    Ce anume intorci la antena?
    POate in poza nu se vede bine, dar urechea din partea de jos este prinsa intr-un surub sudat pe montura. In partea de sus nu e niciun surub, este o brida sudata pe montura.
    Asta in prima faza, in al doilea rand, ce anume intorci?
    Antena? fiind rotunda, nu vad rostul sa o intorci...
    Montura? nu se poate.

  6. #51
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    prima poza pentru latitudini pina la 55grade , pentru latitudini peste 55grade poza 2



    Asta recomanda fabricantul si de obicei in punga cu suruburi exista si acea foie cu indicatiile de montare , distanta focala si ce piulite se pun si pe unde se pun .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #52
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Se poate intoarce si cu 180 grade, adica cu piesa in "L " la partea superioara.
    Pentru asta se extrage axul central, daca nu este deformat se extrage usor. La celalalt capăt este o piuliţa speciala fixată intr-o bucşa, se extrage si se fixeaza la celălalt capat iar apoi axul se re-introduce din partea opusă. In final se fixează oglinda pe suport, va fi rotita cu 180 de grade.



    @claudiu, sper că nu am greşit operaţiile? Nu am fixat antena pe stâlp ca să verific şi reultatele. Astept soarele

    Antena rotită arată cam aşa:






    ---------- Post added at 13:10 ---------- Previous post was at 12:59 ----------

    Revin cu o completare.

    Nu sunt sigur că fixarea piesei L in partea superioara este solutia, eu m-am jucat si am vrut sa verific doar daca se poate. Cu ce rezultate, nu ştiu.

    Cred ca solutia oferita de @claudiu, bazata pe instructiunile fabricantului este cea corecta, adica piesa L rămâne la partea inferioara şi se roteşte dupa caz, spre interior sau spre exterior (adica mai clar este rotită pe direcţia sud-nord cu 180 grade)

  8. #53
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Super, multumesc mult, acum am inteles. Zilele astea revin cu detalii. @claudiu, mai ai cumva instructiunile de montare?

  9. #54
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    pe undeva am schema de montaj a fabricantului si cum am dat de ea o scanez si o postez .
    @dingo
    daca vrei sa o reglezi cu axul intors si nu te grabesti cred ca ma reped de 1 mai pina la Constanta. Interesant ar fi daca cunosti pe cineva cu acelsi model de antena sa comparam performantele la receptie intre o antena cu axul asa cum vine de la fabricant si una cu axul intors .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  10. #55
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Revin cu ceva poze, am profitat de vremea buna...








  11. #56
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Acum se vede mai bine , cred ca nu se poate monta invers.
    Dar cred ca trebuie intors cornierul de la surubul de reglaj invers si atunci vei putea regla declinatia.
    Si vei putea folosi urechile de prindere a actuatorului, cei ce au construit montura cred ca asa au gandit-o.
    In loc sa maresti unghiul de sus-in caz ca intorci cadrul, intorci doar acel cornier si micsorezi unghiul si ar trebui sa obtii unghiul de declinatie corect.

  12. #57
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Ma bucur ca faptul de a dezmembra antena a adus lumina la ideea de a monta invers montura.
    Sunt curios, daca vine cineva care insista sa imi intoarca montura, ca ar fi semnal mai bun, sa il las?
    Cat de mult sa mai creasca semnalul la o antena de 2 m?
    Eu am demontat-o pentru ca nu exista schema, din care s-ar fi putut observa asta si scapam de deranj...
    Chiar ma gandeam sa fac o schema, sa aiba si alti doritori dar sa pun rulmenti in loc de bucse... @marcghi, la mine declinatia se poate regla, daca vremea e buna zilele urmatoare, revin cu masuratori de unghiuri...

  13. #58
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Daca vrei sa intorci suportul , probabil surubul de pe ax nu va avea loc de surubul pentru reglarea declinatiei, posibil sa nu se potriveasca nici boltul din capatul axului in partea cealalta si vei avea nevoie sa sudezi o noua prindere pentru actuator.

  14. #59
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Dupa cum spunea @claudiu in postul 51 daca intorc cornierul de la declinatie, posibil sa aiba loc surubul ala. @dingo31 in postul 52 a pus poza cu axul intors.
    Dar, nu vad de ce sa intorc surubul? Eu stau pe paralela 44 si conform manualului, pana la paralela 55 se monteaza jos, surubul de declinatie.
    E adevarat, nu am gasit manual si nici alta documentatie pe net care sa spuna asta...

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •