Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: Instalare octagon sf8008! Orice sfat este bine venit!

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    28 Feb 2019
    Location
    uk
    Posts
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Unhappy Instalare octagon sf8008! Orice sfat este bine venit!

    Salutare prieteni! Inainte de a va adresa o intrebare vreau sa imi cer scuze pentru lipsa de cunostinte in domeniu si sa recunosc ca unii termeni folositi de voi sunt de domeniul SF-ului pentru mine.
    In urma cu 2 luni am fost la fini in vizita, unde am constatat existenta unui dispozitiv (Octagon SX88 sau ceva de genul asta) care reda extrem de multe canale doar prin intermediului retelei de wifi, fara nici un fel de antena parabolica. De atunci tot incerc sa ma documentez despre subiect si chiar am si cumparat un Octagon SF8008 saptamana asta. Toate astea fiin spuse, intrebarea mea este:
    ESTE POSIBIL SA FOLOSESC RECEIVERUL-UL MENTIONAT MAI SUS DOAR PRIN INTERMEDIUL INTERNETULUI, FARA PARABOLICA?

    Va multumesc anticipat!!!

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Doar pentru IPTV il poti folosi fara antena, da e pacat
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Exista receptoare doar pt IPTV , conditia de baza pt astfel de receptoare fiind sa ai o conexiune la net destul de buna si eventual un abonament la un provider IPTV
    Exista si liste de prg IPTV free , insa acestea nu sunt durabile in timp si astfel esti nevoit sa tot cauti/schimbi respectivele liste in functie de disponibilitatile de moment
    Totusi asa cum ti-a raspuns si Zildan e pacat sa folosesti noul receptor achizitionat doar pt IPTV
    Mai ales ca impreuna cu :
    - o antena offset de 90/100cm
    - montura h-h
    - un lnb
    si daca esti cu fata spre sud , neavand obstacole mari pana intr-o suta de metri ai sanse de a receptiona/vizualiza mult mai multe prg tv hd/4k de pe diversi satelit ( fata de IPTV ) , in functie de ''deschiderea'' stanga-dreapta pe care o ai in locatia ta

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Dacă vrei tot fără antenă satelit, îl mai poţi folosi pe cablu Digi, dacă ai abonament la ei.(unde mai ai şi ceva facilităţi în plus, datorită receptorului la abonament ul de bază.)
    Pentru IpTv trebuie să ştii că e pe bani ceva stabil - ori la un provider gen Telekom sau alti băieţi isteţi care se ocupă cu aşa ceva, dar cei din urmă nu fac chiar ceva legal, cum s -a spus şi mai sus, dar sunt şi liste care merg de la câteva minute la 2-3 zile, dar trebuie să ai răbdare să tot schimbi lista.
    Pe satelit cele mai bune canale sunt codate cele HD sau UHD, dar cu putinţă perseverenţă poţi face lumină la unele pachete , dar e mult de discutat.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    28 Feb 2019
    Location
    uk
    Posts
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Salut si multumesc pentru timpul alocat pentru a raspunde. Locuiesc in UK si am deja o antena fixata pentru un receptor Digi pe care l-am folosit pana recent.
    Este posibil sa il leg la setarea deja existenta, isi va putea lua ceva canale de la satelitul folosit de Digi?
    PS: nu am antena motorizata.

    ---------- Post added at 12:29 ---------- Previous post was at 12:24 ----------

    Salut! Am postat replica pentru mesajul tau, mai sus, din gresala.
    Ziceam ca locuiesc in UK si am o antena setata setata pentru Digi. Am avut si receiverul de la ei pana mai zilele trecute, atunci cand a incetat sa functioneze.
    Tin sa mentionez ca antena nu este motorizata si este fixata pe satelitul Digi (cred ca Hellas sau ceva de genul asta).

  6. #6
    Member Visitor
    Join Date
    28 Feb 2019
    Location
    uk
    Posts
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    UPDATE:

    Am conectat receiver-ul la cablul deja existent al parabolicei setata pe satelitul Helsat 3, necesar functionarii cutiei Digi in UK.
    Am dat un scan la SF8008 care a gasit aproximativ 500 de canale din diferite tari.
    Imi arata ce se difuseaza si ce va urma pe canalul respectiv, dar ca imagine, nimic. Doar Logo-ul OpenAtv 6.3.
    Ceva sugestii, va rog din suflet?!?!?!

    Multumesc anticipat!

  7. #7
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Dacă ai avut Digi satelit înseamnă că eşti pe satelitul Thor 1 grad west, defapt mai exact 0,8W , nu pe helas 39 est.
    Eu îţi spuneam că poţi vedea pe "Digi cablu", fără prea multe setări, nu pe Digi satelit. Pe satelit situaţia e următoarea.
    Pentru a vedea canale codate, trebuie să ai cartelă oficială de la providerul respectiv.
    De cele mai multe ori ei împerechează cartela cu receptorul lor şi nu poţi vedea canalele numai pe receptorul lor , însă sunt uneori soluţii viabile pentru a vedea prin efortul şi setarile unor tipi mai isteţi.
    Pentru a vedea trebuie să instalezi pe receptorul tău un emulator ( o aplicaţie ) care setată corespunzător te ajuta sa vezi.
    Mulţi folosesc emulatorul "oscam" şi în el trebuie să îţi faci(setezi ) o conexiune la un server care decodează canalele respective. In acel server sunt cartele oficiale care sunt puse in share (împărţite şi cu tine ) şi astfel vezi imagine.

    Pe site www.flysat.com poţi vedea informaţii despre sateliţii tv şi canalele şi normele de codare care le au respectivele canale TV pe aceşti sateliţi.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  8. #8
    Member Visitor
    Join Date
    17 Jul 2023
    Location
    München
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Exista receptoare doar pt IPTV , conditia de baza pt astfel de receptoare fiind sa ai o conexiune la net destul de buna si eventual un abonament la un provider IPTV
    Exista si liste de prg IPTV free , insa acestea nu sunt durabile in timp si astfel esti nevoit sa tot cauti/schimbi respectivele liste in functie de disponibilitatile de moment
    Totusi asa cum ti-a raspuns si Zildan e pacat sa folosesti noul receptor achizitionat doar pt IPTV
    Mai ales ca impreuna cu :
    - o antena offset de 90/100cm
    - montura h-h
    - un lnb
    si daca esti cu fata spre sud , neavand obstacole mari pana intr-o suta de metri ai sanse de a receptiona/vizualiza mult mai multe prg tv hd/4k de pe diversi satelit ( fata de IPTV ) , in functie de ''deschiderea'' stanga-dreapta pe care o ai in locatia ta
    Merge si pe Digi Satelit am si eu un receptor din asta

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •