Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 5 of 5

Thread: Recomandare antena terestra DVB-T2

  1. #1
    Banned Beginner
    Join Date
    10 Dec 2018
    Location
    Romania
    Posts
    26
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Recomandare antena terestra DVB-T2

    Rog colegii recomandare antena terestra pentru receptionarea programelor terestriale atat DVB-T2 cat si analogice dupa caz.Pentru DVB-T2 distanta pana la emitator este de aproximativ 35-40 km si cu obstacol(deal/padure) in directia releului.Totusi unda nu se propaga/reflecta cumva?
    Am gasit modelul acesta,ce parere aveti? https://www.okazii.ro/antena-tv-prof...cla-a200554863 este doar o parere,astept sfaturile dvs. colegi.

  2. #2
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Slabe sperante sa prinzi ceva de dupa deal/padure.

  3. #3
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Poti incerca, dar nu iti fa mari iluzii daca nu e vedere libera.
    Undele Tv nu prea merg ca cele radio in toate directiile.

    Incearca!
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Imi place jucaria aceea de antena. Adica la 55 lei primesc o antena + amplificator + motor care comanda antena din telecomanda ? M-ar tenta si pe mine un model asemanator daca se roteste asa usor. Daca ar avea si memorarea anumitor pozitii ar fi mai bine sau sa indice cumva pozitia in care se afla ( gen pozitioner satelit ).

    40km nu este distanta imposibila. Locuiesc la peste 100km departe de releu si se receptioneaza in zona foarte bine dvb-t2. Releul pentru dvb-t2 al meu cred ca emite cu semnal foarte puternic de pe Bucegi ( Costila parca ). Se receptioneaza cu antena exterioara fara amplificator. Pana in sudul Argesului sunt peste 100km in linie dreapta.
    Am cunostinte care receptioneaza din Bucuresti dvb-t2 la aproximativ 90-100km distanta in linie dreapta dar pentru receptie are antena yagi acordata pe canal la vreo 20m inaltime + amplificator bun. Chiar si asa mai are probleme cu receptia. Acum 10 ani aveam un releu amarat la vreo 10km in linie dreapta de mine care emitea Prima tv. Abia intra acel canal cu antena exterioara + amplificator. Concluzia ar fi ca puterea releului care emite are foarte mare importanta.

  5. #5
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    @Sinnan: Despre ce releu este vorba, cel de la Topolog?
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •