Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: Cum sa ignori un anumit caid de la un partener de sharing

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    30 Dec 2008
    Posts
    71
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default Cum sa ignori un anumit caid de la un partener de sharing

    Daca intereseaza pe cineva...
    Daca cineva iti da hop 1, 2, 3, etc. sau pur si simplu nu vrei un anumit caid de la el (pt ca, de ex iti deschide de la el, dar ai ecran negru) si nu vrei sa pierzi restul cardurilor de la el, ei bine, am gasit o solutie (nu stiu daca s-a mai discutat sau a postat cineva anterior, eu n-am gasit nicaieri, doar nevoia m-a invatat):

    Sa zicem ca nu vrem sa luam de la partener cardul polsat 1803

    In oscam.services punem liniile
    Code:
    [polsat1803]
    caid       = 1803
    provid     = 000000
    Restart oscam, dupa care editam readerul cu pricina, de unde nu vrem sa luam polsat 1803 si bifam casuta de la "services", din coloana "not services" unde scrie "polsat1803"
    Dupa care dam "save" si restartam readerul.

    Sau adugam in oscam.server la readerul respectiv linia
    services = !polsau1803
    Dupa care dam save si restart oscam

    In felul acesta va fi ignorat tot caid 1803 de la acel reader. In cazul ca vrem sa ignoram doar 1 sau 2 sau 3 canale de la ac reader, mai adugam in oscam. services linia "srvid = 123b,123c" etc (serviciile aferente canalelor respective)

    Bafta

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Mulțumim. Este util acest tutorial.

    PS: doar un amănunt... in oscam știu că nu trebuie neapărat dat restart după ce dăm save, e suficientă salvarea modificărilor.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #3
    Golden Member piccolo08's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2010
    Location
    Earth
    Posts
    449
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    Păi nu e chiar așa.
    Dacă folosești dvb-api in fila de dvb apoi pui toate caid+identificat in ordinea priorităților și inchei linia cu un frumos i:0 adică ignora totul in afara de prio.
    Sau se crează un whitelist cu caid +identificat pentru ce dorim sa avem.
    Cand vrem sa blocăm la un peer. Sau dorim să adăugăm o excepție o introducem in lista de cadouri pe readerul care ne interesează.

    Inviato dal mio TA-1012 utilizzando Tapatalk
    DM 800se sim 2.10 , Ibox-cloud, raspberry pi si alte rahaturi

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    30 Dec 2008
    Posts
    71
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Cum adica nu e chiar asa? Eu am facut asa si merge, chiar daca vad caid-ul acela in hopurile readerului, nu mai deschide pe acel caid. Testat doar cu readerul acela intr-un grup pe NTV cu care aveam eu probleme. In acest moment pe readerul respectiv e ignorat NTV (pe care-l iau din alte readere), dar pot folosi restul cardurilor. Acum daca ai alta metoda mai buna ..........

  5. #5
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,187
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Da, asa am facut si eu mai demult. Alta solutie mai buna si mai simpla ca sa blochezi ceva anume de la un partener nu cred ca exista.
    Poate nu trebuie sa blochezi decat cateva sid-uri pe un Caid si asa e cel mai sfant.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  6. #6
    Golden Member piccolo08's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2010
    Location
    Earth
    Posts
    449
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    Popi și lao nu zic că nu e bine dar daca nu vreau un anume caid/identificat/sid de ce să il aduc in config ?
    Cand mă apuc de oscam imi fixez un targhet la ce vreau să mă uit, imi creez un whitelist sau in API list iar apoi daca mă răzgandesc sau vreau sa vad canale urdu și să mă masturbez pe tricolor 36 le adaug in lista. In zece ani de oscam chiar nu ai invățat cum stă treaba cu oscam ?

    Inviato dal mio TA-1012 utilizzando Tapatalk

    ---------- Post added at 20:04 ---------- Previous post was at 20:01 ----------

    Se numește optimizare. Iar dacă chiar vrei sa faci ceva bun sau mai bun decat e versiunea de baza pui mana pe utilitarul făcut de bust3d și tragi maxim din oscam. Deci Optimizare.

    Inviato dal mio TA-1012 utilizzando Tapatalk
    DM 800se sim 2.10 , Ibox-cloud, raspberry pi si alte rahaturi

  7. #7
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,187
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    O fi si asta o metoda, dar discutia a plecat de la motivul:
    (pt ca, de ex iti deschide de la el, dar ai ecran negru)
    Oricum, metoda ta are cel putin 2 probleme:
    - eu vreau sa ma uit la sid-ul respectiv, dar nu de la persoana X ca vine cu galme (freez, ecran negru etc)
    - nu vad de ce sa dau mai departe problemele de la punctul anterior chiar daca eu scap de ele
    Mai blochez tot ce vine caid 2600 ca imi incurca mie un eventual feed biss
    Altfel n-am niciun motiv sa blochez ceva.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  8. #8
    Golden Member piccolo08's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2010
    Location
    Earth
    Posts
    449
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    Cu block pe 2600 mi se pare normal dacă folosești emu/biss. Folosiți tool de la Bust3d și va garantez că va deschide frumos fara probleme. Ajuta foarte mult.

    Inviato dal mio TA-1012 utilizzando Tapatalk
    DM 800se sim 2.10 , Ibox-cloud, raspberry pi si alte rahaturi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •