Thanks Thanks:  27
Likes Likes:  124
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 17 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 245

Thread: Jandarmeria a gazat si batut poporul . Cine raspunde?

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Jandarmeria a gazat si batut poporul . Cine raspunde?

    Un articol interesant :


    Seara care ar putea schimba totul

    Violenţele din seara de vineri, 10 august 2018, readuc in atenţie brutalitatea şi imaginile specifice mineriadelor din anii '90, semn că, in ciuda paşilor mari făcuţi de societatea romanească in ultimele două decenii, la varful politicii lucrurile se judecă tot in termenii cu care era obişnuit eşalonul doi din PCR. Dar odată cu risipirea gazului aruncat spre demonstranţii paşnici, nu e exclus ca vălul să se ridice de pe ochii tot mai multor cetăţeni.

    Lucrurile inexplicabile care s-au petrecut vineri seară in Piaţa Victoriei şi succesiunea lor sugerează că, in cel mai bun caz, a existat o lipsă crasă de profesionalism la nivelul MAI şi Jandarmeriei, inclusiv deficienţe majore in materie de pregătire psihologică a trupelor pentru executarea misiunilor de menţinere a ordinii publice. In cel mai rău caz, ele sugerează că violenţele ar fi putut fi planificate și executate de Guvern și Jandarmerie, căci, dată fiind situaţia de fapt, o a treia variantă e dificil de acreditat pană la ora asta. In acest ultim context, huliganii ar fi putut fi mai degrabă tirbușonul cu care s-a deschis nebunia, lucru nu neapărat nou - au mai fost folosiţi și cu altă ocazie.

    In Piaţa Victoriei, in ciuda poveştilor de adormit copiii incă rostite de reprezentanţi ai Jandarmeriei şi ai puterii, zeci de mii de oameni aflaţi la sute de metri distanţă de grupurile, infime comparativ, de huligani au fost gazaţi constant, ore intregi, de trupele speciale aflate in dispozitiv. Să nu plecăm, așadar, pe fentă.

    Mai mult, este interesant cum degenerarea situaţiei din faţa Guvernului a fost punctul culminant al unor zile in care, pe diverse canale, inclusiv politice şi ale forţelor de ordine, a fost alimentată isteria "protestelor violente de vineri".

    Cu puţin timp inainte, chiar Liviu Dragnea anticipa o asemenea traiectorie. "Nu violența este calea. Imi exprim speranța că vor fi proteste pașnice. Fiecare decide ce vrea să facă. Eu cred că sunt pregătite forțele de ordine, jandarmii", spunea liderul PSD.

    Să acceptăm pentru o clipă că Dragnea ştia lucruri pe care restul populaţiei nu le cunoştea, caz in care e esenţial să spună public, măcar acum, ce ştia, de unde şi in ce calitate a avut acces la asemenea informaţii... sau, mai bine, să-l intrebe procurorii. Dacă nu ştia nimic, atunci este la fel de important de lămurit de ce a jucat partitura asta, mai ales că nimic din protestele anterioare, numeroase pe parcursul ultimului an şi jumătate, nu justifica formularea unor asemenea temeri. Lucru, confirmat chiar şi de modul in care a decurs protestul de vineri seară, cand, cu excepţia unor huligani, nimeni, dar absolut nimeni nu a provocat forţele de ordine. In schimb au devenit toţi, la grămadă, victimele unei agresivităţi demne de ciomăgarii lui Iliescu.
    Iar aici ajungem la al doilea lucru evident - faptul că tocmai caracterul paşnic a fost cel care le-a dat o forţă colosală protestelor de stradă pe care le-am văzut in ultimul an şi jumătate.
    Caracter care este şi singurul in măsură să intărească, in continuare, acţiunile unei societăţi care se simte tot mai minţită şi umilită.
    Caracter care are darul de a pune magistral in lumină cronicizarea lipsei de legitimitate a puterii.
    Caracter care, nu in ultimul rand, este mai necesar ca oricand să rămană nota dominantă a acţiunilor viitoare.
    Represiunea indreptată impotriva populaţiei civile, atacarea la scenă deschisă a manifestanţilor paşnici, in general violenţa fără discernămant pusă in scenă de forţele de ordine sunt, oriunde in lumea asta, nu doar in Romania lui august 2018, simptome fără echivoc in acest sens. Ele reprezintă ultima formă de "dialog" de care un politic in prag de atomizare mai este in stare şi pe care şi-o mai poate imagina cu o societate care, din contră, fie pe fond de frustrare care a atins masa critică, fie in virtutea apărării unor valori fundamentale ori percepute ca atare, intră sau reintră in proces de coagulare.
    sursa

    Confirm ce se scrie in articol, am fost impreuna cu prieteni si familiile lor, cu copii, desi eram la SUTE de metrii de jandarmi aveau grija sa dea cu gaze care afectau ZECI DE MII DE OAMENI sub pretextul ca un manifestant ii stropea cu apa sau ii injura.
    Am fost participant activ la revolutia din decembrie 89, am stat in ploaie de gloante la Craiova dar nu am crezut ca dupa 28 de ani voi trai asa ceva.
    Fraierii de serviciu pun botu la sloganurile penalilor, cel mai nou e lovitura de stat, cel vechi era cu destabilizarea tzarii, veneau romanii din dispora sa o fure .
    Exact asta a spus Ceausescu la revolutie si Iliescu in 1990. Asta spun dictatorii !

    Au atacat in Piata Victoriei dinspre Gara de Nord la 500 de metrii de presupusele lupte cu protestatarii, au batut oameni nevinovati, tot ce spun e minciuna si dezinformare.
    Daca aveti afaceri si avantaje e treaba voastra dar nu va dura, daca sunteti cetateni onesti ai scumpei noastre Romanii, trebuie sa intelegeti ca astia ne bat ne mint si ne fura!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    53
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Exact in aceste momente, pe Realitatea TV, da o declaratie la parchet un martor (participant la miting) pe nume R..... Poate asa intelegi.

  3. #3
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Cand se strange latul

    Oamenii din piata au fost pasnici, jandarmii i-au provocat continuu, mutau gardurile cand aparea linistea!
    Au venit de la mii si zeci de mii de kilometrii romanii sa le arate doamna secretara de scoala ca partidul e mai sus decat ei.
    Ne conduc unii votati de dependentii sociali si profitorii partidelor de la guvernare.
    La alegeri multi romani au preferat sa mearga la club si la munte, fiind nemultumiti de reprezentantii partidelor, acum fiecare din ei trage concluzia.
    Credeti ca ne vor mai da sansa alegerilor libere de care s-au bucurat ei sub guvernarea Ciolos ?
    Daca vor schimba toate legile electorale, cum fac acum cu cele ale justitiei, si va fi imposibil "legal "sa piarda alegerile?
    La asta trebuie sa va ganditi.
    Multi romani sunt fericiti ca au primit potop de bani de la stat, lor le spun doar ca Isus Hristos a fost unul, doar el a reusit sa inmulteasca painile si pestele !
    E usor sa te minti si sa speri ca partidul stat,ti-a triplat salariul sau itzi povesteste triplarea pensiei, dar asta nu poate sa dureze.
    Va mintiti pe voi crezand ca va continua.

    Multi ma cauta sa ma intrebe daca sunt asa de naiv sa cred ca astia mai pot pierde pasnic guvernarea,
    Voi ce credeti?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #4
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default Jandarmeria a gazat si batut poporul. Cine raspunde?

    Mai lasati naibii politica ca suntem doar niste pioni. Niste marionete care isi dau cu parerea despre ceva ce nu inteleg, dar sunt convinse de justetea gandirii lor.
    Hai sa recapitulam;
    - Cine a venit prima data cu ideea de miting al diasporei? Cumva niste ongeuri? Crezi ca aia de afara alta treaba n-au decat sa vina sa piarda timpul in piata? S-au dus afara sa faca bani si nu sa joate tzintar.
    - Unii au facut o cerere de autorizare a mitingului "diasporei"....si bineinteles nu au primit aprobare. Motive puerile sau solide....nu stiu. Cert e ca n-au vrut sa isi asume organizarea mitingului. hmmmm
    - deja o anumita televiziune a inceput sa latre la luna si la stele
    - apare si unu la granita - mue psd. Hop si televiziunea la granita. Simpla coincidenta.
    - televiziunea se victimizeaza ca nu este lasata sa fie retransmisa pe teritoriul italiei - pai dati banu......aaaaa....sunteti in insolventa si nu aveti. dar nu se spune ca televiziunea se receptioneaza in toata europa cu o simpla farfurie si un receptor de 2 lei. Dar e bine sa te victimizezi. Creste ratingul; iei mai multi bani.
    - vine si ziua mitingului - de dimineata transmisiuni de la aeroport - reporterul ne tot prosteste ca aterizeaza avion dupa avion plin cu romani dornici sa isi petreaca sfarsitul de saptamana pe plaja din fata guvernului
    - seara sunt adusi" niste baieti pricepuri in luptele cu jandarmi. Gurile rele spun ca au fost adusi din "prazilia" ca pe astia din stefan cel mare (vajnici luptatori si veterani) ii recunoaste pana si jandarmul pifan cu 3 zile de instructie. Si fac ei ce stiu sa faca; se iau la hartza cu jandarmii. Nici aia nu raman mai prejos si folosesc pulanul din dotare fara discernamant ca ala nu gandeste. Doar loveste! Si-au dat cu gaze intre ei.... au uitat 2 colegi la o sarba/batuta/olteneasca cu protestatarii si chipurile la sfarsit nu le-a iesit inventarul la armament. Ca si faza de a 2a zi cu "colega" care nu va mai putea merge desi a plecat pe picioare din multime (scoasa dintre batausi de protestatari).
    Si intreb si eu; cui foloseste cel mai bine reprimarea violenta a protestului; pesedeului sau opozitiei? Ce ar avea de castigat pesedeu si ce ar avea de castigat opozitia? Ati incercat sa va ganditi? Nu stiu cine i-a adus pe batausi; cica de fapt ar fi de la steaua. O fi o fumigena. Nu stiu. Da' ce pi7da masi cauta a 2a zi marele sef al peneleului in piata? El impotriva cui manifesta? Cumva locuieste in strainatate? Vineri de ce nu a fost? O fi stiut ceva? Protestatarii de buna credinta/ manipulati de ce nu au stiut?
    Si sa presupunem ca pica guvernul; isi recunoaste incompetenta si demisioneaza. Normal ca tot pesedeul va propune un premier. Si sunt convins ca va gasi dragnea unul si mai prost decat dancila. Ar fi culmea sa o regrete lumea pe dancila. hahaha! Si daca ar fi alegeri anticipate cine credeti ca va castiga alegerile? Tot pesedeul. voi ii uitati pe aia multi. Care voteaza pentru pesede ca le-a marit pensia si basescu le-a taiat-o. Logic, nu? Si ei au drept de vot si sunt cetateni ai Romaniei.

    P.S.: 2-4 august 2018. WACKEN OPEN AIR. Evenimentul a trecut neobservat pe aici; ca deh e mai importanta politica. Viata noastra e peste toate kkturile astea! Bucurati-va de muzica!


    P.S.S.: - de petrica stie cineva ceva? A scapat?

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Eu vorbeam de experianta personala, nu propagam mesaje manipulatoare !
    Tu de ex de ce nu iesi la meeting, esti cumva unul din beneficiarii acestui regim?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Eu nu sunt ra1es bo&dan. Nu manipulez pe nimeni. Doar cugetam si eu pe forum. Nu va luati dupa unu si altu' Treceti prin filtrul gandirii un pic. Nu lasati pe altii sa gandeasca in locul vostru. Nu mai puneti botul la orice se propaga oricand si oriunde. CITITI! Si nu mai ascultati manele ca alea prostesc.

    Si nu merg la meetinguri, ci ma duc la vot. Si cu pesede n-am votat decat de 2 ori. Daca intelegi ce vreau sa spun. Asa a fost odata; aveai de ales intre un comunist si un nebun.
    Voi chiar credeti ca guvernele se schimba la presiunea strazii? Anarhia nu face bine nimanui. Doar un idiot s-ar bucura sa vada palatul victoria in flacari si cu geamurile sparte.

  7. #7
    www.sateliti.info felix73's Avatar
    Join Date
    17 Jul 2008
    Location
    In Tara
    Posts
    5,570
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    suntem mult prea timizi pentru a putea schimba ceva..
    si totusi am avea o sansa dar nu o pot spune aici,
    ca s ar putea sa aruncati cu benzina pa mine si sa mi dati foc.





    si huliganu ala care i a sarit in spinare si i a luat pantofii..) militianului aluia..
    a facut o pentru ca si el vrea sa traiasca mai bine in tara lui.
    nu doar pentru ca i huligan.


    io te ca asta n o spune romania tv.
    Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal
    All Advice given Is for experimental and educational purpose only

  8. #8
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Violenta nu aduce nimic bun. Intr-o democratie, violenta nu e acceptata. Uluitor si socant romania tv chiar a prezentat ok evenimentul. Neasteptat as spune. Iar manifestari violente au existat si in Franta, Germania, SUA, etc.
    Dar ce e mai surprinzator e faptul ca doar Israelul (oare ce cautau acei turisti intr-un taxi intr-un perimetru inchis) si Austria au protestat vis a vis de violentele jandarmilor. Hmmm!

  9. #9
    www.sateliti.info felix73's Avatar
    Join Date
    17 Jul 2008
    Location
    In Tara
    Posts
    5,570
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    da o naibii,io vorbeam de altceva nu de violenta.
    Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal
    All Advice given Is for experimental and educational purpose only

  10. #10
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Cand se strange latul

    PSD-istii sunt pacifiști declarați, am vazut vineri seara, au primit cu flori poporul in piatza.
    In rest au cozi de topor care se dau virgini pe net si alte mijloace media, vin si propovăduiesc suav pacea.
    Sa stam calmi ca fura bine si repede .
    Si alt mesaj e ca toți fura, ce sens are sa te opui lor cand vin alții si fura.
    Cu mesaju asta pervers au caștigat alegerile.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  11. #11
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    hmm..ma uit pe aici..ma uit la tv...la A3 ma tavalesc pe jos....Romania TV acolo doar zambesc…..Realitatea TV..spune bine de jandarmi..restu si acolo sant interese dar o prefer,se exageareaza foarte mult cu diaspora acolo..in fine.....zambesc dar ma si enervez..deh psihicul meu nu mai e tanar

    deci...sant un fost jandarm..instruit la U.S.L.A ...si imi vine sa zambesc….voi aveti impresia ca acolo erau jandarmi?pfff cata amagire...jandarmi au fost pustani de pana al 25 de ani...slab instruiti…..ascultatori...si slab pregatiti psihic,de unde si excesu de zel al unora referitor la administrarea de bulane…

    restu de jandarmi au fost cei lasati la vatra...dornici si cu nostalgie...lingaii de pe vremea securitati...iar restu erau lupi imbracati in scufita….

    tot ce spune realitatea despre...coordonatorii echipelor ….semen...culoare hainelor….etc....ESTE ADEVARAT..

    apropo am vazut doi asa zisi testoase….avea o burta in gura...vreo 120 de kile….rosii in fata de gaze si de greutatea misiuni..de abea rasuflau aia da testoase...e de ras rau de tot

    cat despre organizarea lor...echipament din dotare...dispozitiv…..nu intru in detalii ca supar psd si oameni pasnici…

    nu am chef sa intru in detalii si sa comentez….ma uit la o tragedie ce sa intamplat in Ialia…..mi se rupe de RO si de romanii de acolo...slabi...lasi...fricosi….

    au reusit sa bage frica in voi…..a doua zi nu mai erau nici jumatate….iar in continuare se vede….un alt FAAAAAASS

    un mic ex de cum ar trebui…...in fiecare zi 100.000 de oameni….PASNICI...timp de o luna de zile…..si va asigur ca ceva se va schimba…

    protestele in RO sant ca nunta….3 zile….si booom gataaa...lucur pe care se bazeaza orice govern....e dovedit ...UNITATE ca in 89 nu va mai fi..NICIODATA...atunci toti romani erau egali in suferinta….acum….eheee….iar prostimea..naivitatea parca nu se mai sfarseste in RO..

    in fine e doar un eveniment ce umple grila TV
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  12. #12
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by zappa View Post
    Uluitor si socant romania tv chiar a prezentat ok evenimentul. Neasteptat as spune. Iar manifestari violente au existat si in Franta, Germania, SUA, etc.
    Dar ce e mai surprinzator e faptul ca doar Israelul (oare ce cautau acei turisti intr-un taxi intr-un perimetru inchis) si Austria au protestat vis a vis de violentele jandarmilor. Hmmm!
    E clar! Ai fost in primele rinduri! Te-au gazat rau aia!

  13. #13
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Voi ma confundati cu petrica. Serios!

    P.S.: astia adusi de la tiliorman in guvern nici macar sa minta nu sunt in stare. Da' sper sa o schimbe pe dancila si sa puna un prim ministru competent; danutz andrusca. Eu pe ala il vad succesorul veoricai. Merita?


    https://www.cotidianul.ro/wp-content...ca_Danut-1.jpg

  14. #14
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Daca iti luai vineri niste bulane pe spinare nu mai vorbeai asa!

  15. #15
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Păi ăla e singurul "cantidat" competent. Funcșia aia i-ar umple existența.
    Dar dacă mă gandesc mai bine de ce nu aș merita io să fiu ca PM ?
    Ce, sunt cam gras și chel?

Page 1 of 17 1234511 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •