Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: Cablu RCA bun pentru 1080i

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    22 Jun 2016
    Posts
    38
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    29

    Default Cablu RCA bun pentru 1080i

    Am o problema de care banuiesc ca s-au mai lovit si altii: tembelizorul are PiP (o functie utila cand sunt doua meciuri interesante in acelasi timp, de pilda) dar stie treaba asta doar pe intrarile AV, nu pe HDMI. Problema fiind ca orice cablu RCA (galben+rosu+alb) pe care l-am incercat produce o imagine absolut mizerabila in 1080i. Stie cineva de unde se pot cumpara asemenea cabluri care sa transmita semnalul OK pentru a obtine o imagine buna in HD? Nu ma refer la cele profi audio care costa sute de lei bucata, doar unele de calitate decenta pentru TV.

  2. #2
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    1080 pe scart sau rca... Asta da noutate! Pe composit amiko scoate 576p și nu numai amiko.

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    05 Oct 2016
    Location
    Petrosani
    Posts
    90
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    28

    Default

    Pe rca doar 720 pe 576 sd [standard digital] calitate DVD...

  4. #4
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @bungabunga
    imagine hd poti obtine daca folosesti toate iesirile coaxiale ,alea notate pe aparat composite(verde+albastru+rosu) + cele 3 RCA-uri. Dar trebuie si televizorul sa accepte semnal hd pe composite.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    22 Jun 2016
    Posts
    38
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    29

    Default

    Multumesc pentru sugestii. Aparatul (Amiko 8240) nu are iesirile coaxiale, are doar galben+rosu+alb. Cand il conectez prin ele pot selecta ce rezolutie vreau din meniu dar se vede la fel de prost, mai mult ca sigur Konstantine are dreptate si prin RCA aparatul scoate doar 576p.

    Fondul intrebarii insa ramane: stie cineva unde se poate umpara un cablu RCA scurt (1m) si dublu ecranat, cu mufe aurite, 75 ohm impedanta samd? Am facut ieri diverse teste, cu cabluri RCA obisnuite (alea care vin cu boxuri Digi, Telekom samd) se vede puscarie, cam cum se prindeau bulgarii pe vremuri intr-o zi buna cu antena colectiva de pe bloc. Am sapat prin sertare si am gasit un cablu RCA mai gros venit cu o placa video, l-am folosit pe canalul de imagine (galben), imbunatatirea a fost substantiala dar tot e loc de MULT mai bine, chiar si la rezolutia 576p.

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    poti sa incerci pe maica domnului si la vreunu din magazine ar trebui sa gasesti un cablu rca lucrat mai atent .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #7
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Chiar azi, am pus un amiko pe un tv. crt și se vedea execrabil.Era cat pe ce să desfac televizoru' să-i ajustez focalizarea de pe trafu' de linii.Rezolvarea fu' simplă: am comutat de pe cvbs pe rgb.Acu' se vede "decent".

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    22 Jun 2016
    Posts
    38
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    29

    Default

    Am incercat pe amandoua, era jale pe ambele. Probabil ca si cablul "bun" pe care-l aveam eu era in realitate mult prea prost. Cand gasesc unul decent va zic rezultatul, in mod normal n-ar trebui sa se vada mai prost decat se vede cand setezi 576p pe iesirea HDMI.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •