Thanks Thanks:  56
Likes Likes:  132
Dislikes Dislikes:  8
Page 2 of 20 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 16 to 30 of 300

Thread: Dream Box 920 UHD

  1. #16
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    MULTIBOOT....cred ca e la general nu ceva special DM..e ptr 4k
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  2. #17
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Poate si la general , insa din cate am citit pe net , pt MULTIBOOT trebuie sa instezi BA-ul
    Si acest BA nu stiu daca e ''compatibil'' cu toate imaginiile existe in prezent pt DM 900/920
    Mai mult ca si sigur , ca si in cazul CI+ Manager/Auto Pin , unele imaginii il au inclus deja ca add-on
    Nu stiu care ar fi acelea si cum se procedeaza mai departe
    I-am conecta si un Samsung 840 EVO de 120Gb , asa ca.......
    Poate e cineva care ar dori sa faca un HOW TO pt MULTIBOOT sau care ar fi pasi de facut in cazul imaginiilor cu add-onul BA inclus
    Care ar fi acele imagini , in primul rand

  3. #18
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    nu inteleg despre care MULTIBOOT vb...poate e vreun plugin aparte ptr DM asa cum e barry allen ptr VU..

    pe mutant si nu numai nu e nevoie de nimic....

    de obicei multiboot e pe ATV...care de fapt a si creat acest plugin ptr mutant....

    de ex pe PLI nu merge mai nimic ce tine de multiboot....cu PLI in flash...

    repet,poate vb de lucruri diferite...fa ceva foto sa inteleg mai bine

    maine dim cand ajung acasa....iti fac foto cu multiboot din ATV

    ---------- Post added at 22:37 ---------- Previous post was at 22:24 ----------

    cat despre CI+...eu am mai spus intr un post.....suport oficial ptr asa ceva in OE ALLINACE ....NU EXISTA...sau nu mai exista...

    orice imagine care vrea ea sa iasa in evidenta o face pe barba ei...si este in ilegalitate asa ca si tine ca il folosesti

    vezi sa nu intri in blacklist.... ..ptr ca nici receptoru si nici imaginea nu sant autorizate de a folosi asa ceva..

    ti am specificat sa folosesti ATV 6.1 nu asa ca sa ma bag in seama ..e singura imagine ce a ramas autorizata ptr asa ceva....mesajul lui @captain fiind....nu mai pot reface 6.1 de la la 0.....ce e acolo ramane acolo....posibil ca se pot lua modulele si folosi si pe 6.2
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Nu vreau sa lungesc discuti cu cine are sau nu dreptate legat de folosirea CI+ legal sau ilegal
    Personal sunt convins ca nu sunt singurul in aceasta situatie si mai ales cand cele doua add-on-uri se gasesc in imaginea respectiva
    Pana la urma chestia cu ilegalitate sau nu este de datoria echipei de programatori care pune pe net respectiva imagine si nu a utilizatorului final

    Legat de multiboot , vreau sa reiau ''istoria'' pionieratului meu cu Kathrein UFS910 si care cu ajutorul BA-ului , puteam instala/folosi chiar si 8 imagini pe un stick de 4Gb ( cred ca se poate cauta/citi pe acest forum in sectiunea dedicata receptorului in cauza , ce ''putea'' la vremea respectiva acel receptor , e vorba de vreo 10 ani in urma )
    Ar fi culmea ( insa nu imposibil ) ca pe un receptor mult mai puternic si sofisticat ( decat acel ''pionier'' in imagini E2 - Kathrein UFS910 ) sa nu pot sa instalez cel putin 2/3 imagini
    Mai ales ca la noul receptor e vorba de 8Gb de depozitare ( nu un stick de 4Gb ) si de 2Gb de ram si cu care ar trebui practic sa se simta o diferenta in practica de zi cu zi , folosind multiboot-ul/ba-ul
    Oricum mai studiez in continuare in limita timpului disponibil
    Insa observ din pacate ca in loc sa ne ''ajutam'' mai mult...... , parca ar fi niste ''secrete de stat'' astfel de situati

  5. #20
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    eu te pot ajuta ...daca e vb de acelasi multiboot....te am rugat sa pui foto sa inteleg.....

    multe nu merg in 4k....

    iar in multiboot doar 4 imagini se pot pune....se pot pune mai multe in openmultiboot.....dar acest plugin o da in balarii pe multe receptoare 4k si pe anumite imagini...

    fa ma sa inteleg despre ce vb.....nu tot o da cu BA......BA a fost o data....

    in fine..studiezi tu
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pt noul receptor nici eu nu stiu ce ar trebui instalat si cu/pe ce imagini , de acea am intrebat/deschis acest subiect
    Ceva de genul cum este in foto atasat , in foto e un multiboot pt VU+ dupa cum se poate observa
    Insa iar nu stiu daca se potriveste multiboot-ul pt VU+ cu cel pt DM 900/920


    multe nu merg in 4k.... - Poti fi mai explicit , te referi la imagini sau prg tv



  7. #22
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    Vu are propriul multiboot....iar cu limba asta pricep un caxxo

    imaginile si programele merg in 4k....la pluginuri ma refer...media files etc

    uita te in MENU...STANDBY/RESTART...nu ai MULTIBOOT ?








    ---------- Post added at 13:17 ---------- Previous post was at 13:05 ----------

    cand ajungi la ultima imagine.....tasta galbena..STARTUP 2....LOCAL.....locatia unde e imaginea in format zip....FLASH.....astepti 2 min pana se instaleaza si gata.....bootezi cand vrei din MULTIBOOT SELECTOR

    asta e multiboot ptr 4k din OE ALLIANCE.....mai exista openmultiboot dar cam da cu virgula....

    VU are propriu multiboot...DM nu stiu
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  8. #23
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    In MENIU la sectiunea indicata nu exista facilitatea de MULTIBOOT
    In schimb am instalat add-on-ul BA v12.70 aparut luna asta ( 06.04.2018 ) , care se gasea la add-on-urile imaginii
    Am schimbat ssd-ul cu vechiul stick Cruzeir de 4Gb pe care instalam BA-ul pe vremea Kathrerin-ului
    Mai departe.........
    La Kathrein imi aduc aminte ca trebuia sa instalez si un prg BA pe pc si cu care puteam instala diferitele imaginii E2 pe stick-ul de mai sus
    Acum la DM...... nu stiu ce pasi mai trebuie urmati
    Stii un How To mai departe cu pasi care ar trebui urmati ?


    Prin DCC in fisierul ''media'' imi apar 5 subfisiere , toate cu 755 :

    1 - BA
    2 - CruzerPart1 - e stick-ul d 4Gb
    3 - Hdd
    4 - Net
    5 - USB

    A - in nici un meniu din imagine nu imi apare ceva legat de BA

    B - am copiat o imagine in subfisierul BA , in speranta ca la un restart , va recunoaste/sesiza imaginea in cauza si imi cere sa o instalez - Nimic insa

    Astept pareri/raspunsuri/sfaturi de la cei care stiu si folosesc BA-ul
    Last edited by mario08; 13-04-18 at 17:24.

  9. #24
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    si toata nebunia asta pe ditamai brandu si receptoru de o gramada de bani???.....asta ca sa te necajesc ...glumesc..

    openmultiboot nu il ai la addons uri sa l incerci???
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  10. #25
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    NU , BA-ul e singurul add-on legat de multiboot

  11. #26
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Acu vin si eu si te intreb, draga lupule; de ce naiba tii sa instalezi zeci de imagini? Nu te mai complica inutil. Eu mai degraba as instala zeci de sateliti si o singura imagine. Stai si dai reboot in loc sa te bucuri de receptor? Doar pe dm7020 am avut asa ceva. Dar si atunci mai mult din curiozitate, ca tot o imagine foloseam. Da' mai aveam vreo 5 instalate. Testeaza toate imaginile aparute si ramai la una care-ti place. Ce atatea floricele? Receptorul sigur nu face cartofi prajiti. In rest, e un receptor superb. Nu are comparatie cu amiko, vu sau alte receptoare.

    ---------- Post added at 08:04 ---------- Previous post was at 07:45 ----------

    Ai hdd instalat? Da o comapda df -h si posteaza rezultatul aici.

    P.S. - nu sunt subfisiere! Nu exista asa ceva. Exista doar foldere sau directoare.

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Dar si atunci mai mult din curiozitate ....... - vezi ca ti-ai dat singur raspunsul

    Pana una alta sunt ''in pom'' , vorba acea ''La pomul laudat.......'' , cred ca mi-a ''murit'' telecomanda sau receptorul IR
    Sub nici o forma numai interactioneaza cu receptorul , cu toate ca se aprinde indicatorul de baterie si ''reclama'' dreambox de pe telecomanda
    Noroc ca functioneaza cu cea de la tv , singura comanda/tasta care nu o am pe telecomanda tv-ului e - MENIU
    De vreo doua zile pe Dreamelite 6.0 cam dupa 5/7 minute de incercari se sincroniza cu box-ul , acum nimic
    Pe DE 6.0 am dezactivat HDMI CEC , crezand ca e din cauza lui si nimic
    Am incercat sa instalez OpenATV 6.1 si din cauza ca telec nu raspunde la comenzi a trebuit sa schimb/instalez Gemeni Project 3.3
    Sa vad ce fac luni cu cei de la satmultimedia , daca trimit doar telecomanda sau/si receptorul

  13. #28
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Atunci lasa-l incolo de BA. Gresesti, dar pana nu dai mai multe detalii nu cred ca te pot ajuta. Cat despre telecomanda - banuiesc ca stii cum sa verifici daca o telecomanda functioneaza sau nu. Daca mai ai prin casa un dm800 sau 800se poti folosi telecomanda de la el. Functioneaza perfect.

  14. #29
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    DM 800/800SE nu am , insa am incercat cu telecomanda de la o clona de DM500S si nu functioneaza
    Din pacate prin casa numai am nici un radio functionabil pe AM , parca trebuia sa testezi/verifici telec. langa radio dat pe AM si auzeai impulsurile de la telec
    Mai exista si o alta metoda de verificat telec fara radio AM ?

    In compartimentul bateriilor exista doua dip-switch-uri , care de la magazin erau amndoua configurate ''teoretic'' pe OFF
    Le-am comutat pe ON ( in sus deasupra lor scrie ON ) si nimic
    Am comutat functia telec pe TV , astfel ca orice tasta apasata se aprinde/palpaie tasta pe care scrie TV si la fel nici un rezultat sa comute prg tv/scada/creasca volumul

    Insa privind prin camera telefonului , pot observa ca led-ul ir al telecomenzi lucreaza/se aprinde , cea ce ''complica'' ceva mai mult situatia
    Last edited by mario08; 14-04-18 at 14:48.

  15. #30
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Asa se testeaza o telecomanda (cu aparatul foto/sau camera telefonului). Sigur nu ai prin camera vreun wireless/bluetooth care sa bruieze telecomanda? Incearca o reinstalare de imagine. Vezi ca poti si fara telecomanda sa configurezi receptorul; prin interfata web (deschizi intr-un brower ip-ul receptorului). Aia de dm500 nu merge. Functioneaza doar cea de dm800/800se. Eu pe asta o folosesc ca mi se pare mai ergonomica decat modelul nou. Mai poti incerca cu un cablu usb/miniusb pe portul de service si conectare cu putty pe serial. Asa vezi daca receptorul primeste comenda.

Page 2 of 20 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •