Thanks Thanks:  56
Likes Likes:  132
Dislikes Dislikes:  8
Page 18 of 20 FirstFirst ... 814151617181920 LastLast
Results 256 to 270 of 300

Thread: Dream Box 920 UHD

  1. #256
    Standard RSP member gelu_dh's Avatar
    Join Date
    16 Sep 2007
    Posts
    359
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Am facut modificarea, am pus coolerul nu pe radiator ca sa produca vibratii la procesor ci pe suruburile ce trec prin radiator care vin prinse de sasiul dm-ului cum au recomandat cei de laa Newnigma ...iar de acu daca am suportul e usor sa adaptez coolerul.


    ---------- Post added at 17:34 ---------- Previous post was at 16:41 ----------

    Ma gandesc sa cumpar asta sa-l pun pe suportii din poza...oare e pe rulmenti cum scrie ???

    https://www.vexio.ro/coolere-si-vent...-pentru-intel/

  2. #257
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Asta cu vibratia care omoara procesorul e gluma, nu?
    Iti dai seama ca procesorul nu are parti in miscare in interior, sper...
    Ventilatorul nu are rulmenti, dar are un ax stabilizat de magneti, cel putin asa spun astia.
    Aici e datasheet.

  3. #258
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Quote Originally Posted by Mercator View Post
    vibratia care omoara procesorul e gluma, nu?
    Din pacare nu e o glumă. Dacă cauţi în istoria sateliţilor ai să găseşti un user care a taiat o carcasa de dream cu flexul ca să îi facă răcire eficientă. I se spune de atunci gelu-flex.

    Ptr @gelu - vibraţiile ale se transmit si prin suruburile puse de tine. Caută nişte suruburi de cauciuc daca vrei sa nu mai stresezi procesorul cu vibratii. Eventual pune-i nişte pernutze ca să stai liniştit.

  4. #259
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Am citit acum pe IHAD o stire cum ca dmm a recunoscut ca faptul ca nu a echipat receptorul cu ventilator tocmai pentru a reduce costurile. Incercand sa repare aceasta neplacere toti cei care au receptoare dm9xx cumparate in ultimul an vor primi gratis un cooler+accesorii si instructiuni de montare a acestuia plus o reducere de 10 % la o viitoare achizitie a unui dreambox. Pentru asta va trebui sa dovediti cu factura si sa completati formularul aflat pe site.

  5. #260
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    119
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Si e valabil doar astazi, 1 aprilie!

  6. #261
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    @zappa,
    Vibratiile nu fac rau procesorului, asta e un fapt care nu accepta alte discutii.
    Ma gandesc cum fac aia care folosesc calculatoare in medii unde exista vibratii, masini, avioane, trenuri, concerte cu boxe la maximum, etc.

  7. #262
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    @mercador - da' tu compari procesorul dmips (care nu e arm) cu procesoarele profesionale? Alea sunt montate pe soclu cu perna de aer.
    Si de cand mocanitza si o boxa are procesor inclus? Pune o poza in limba ceha sa o traducem cu google din poloneza.

  8. #263
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Procesorul din DM UHD e ARM ! In rest ai dreptate .
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  9. #264
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Si eu ce-am zis?

    Quote Originally Posted by zappa View Post
    Oricum procesoarele ARM lucreaza la temperaturi mai mari decat altele.

  10. #265
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Jan 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    22 Post(s)
    Rep Power
    20

    Default

    Quote Originally Posted by zappa View Post
    ...
    Si de cand mocanitza si o boxa are procesor inclus? Pune o poza in limba ceha sa o traducem cu google din poloneza.
    Dar tu ai vazut pana acum doar mocanite?
    Tot ce as incerca eu sa argumentez dar ar fi impotriva spuselor tale (gresite) nu are valoare pentru tine si mereu vei gasi o alternativa pentru a demonstra ca nu ai gresit.
    Asa ca ma limitez la a-ti ura succes in eliminarea vibratiilor care omoara procesoare.
    Mai ales alea ARM, care sunt facute cu fir de diamant, nu de aur...
    Promit sa scriu la DM si sa ii rog sa afiseze si nivelul vibratiilor, asa cum e afisat nivelul temperaturii...
    La urma urmei, ar avea numai de castigat, ca se gasesc clienti destui, mai ales in Romania...

  11. #266
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Din pacate acest thread ajunge sa fie de bascalie cu ''ajutorul'' chiar a unor moderatori ( din pacate ) , decat sa ajute detinatori acestui model
    Domnilor moderatori , decat sa ii da-ti ''apa la moara'' lui...... , mai bine a-ti scrie ceva concret si la subiect , ajutandu-ne si nu glumind sau....
    Stiu......tot eu sunt ''ala rau'' ca am avut curajul sa scriu un adevar aici

  12. #267
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Adevărul cred că este în faptul că nu prea mai interesează pe nimeni la ora actuală.

    Sunt destule subiecte mai interesante decât aparatul acela prăfuit, dar cu pretenţii de....
    Este un receiver nici bun, nici prost, dar se fac prea multe valuri din cauza numelui... Eu l-am pus la colecţie, nu mă mai interesează pe moment.
    Nu-l vând pentru că nu cere de mâncare.

    Dacă vrei să verifici autenticitatea şi seriozitatea firmei, intră pe pluginul genuine dreambox şi compară s/n de pe aparatul tău cu cel de pe WWW.DREAMBOX.DE

    Pe aparat vei găsi s/n cu formatul: DM920HDxxxxxxxxx
    Pe site, dupa ce introduci codul de acces vei afla că s/n are formatul : xAxxxx-xxxxxxxx

    Deşi receiver-ul este original, testul de autenticitate este aiurea.
    Sau poate nu....?

  13. #268
    www.sateliti.info felix73's Avatar
    Join Date
    17 Jul 2008
    Location
    In Tara
    Posts
    5,570
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    si tu contribui la bascalia asta rizind de ala ca si a pus caramida aia pa ..cap.
    fara sa ti dai seama,i ai dat apa la moara direct lui zappa..



    ar trebui sa i zici si tu macar o data sa inceteze cu glumele alea la adresa ta.
    daca doresti..

    Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal
    All Advice given Is for experimental and educational purpose only

  14. #269
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Felix chestia cu caramida nu eu am inceput-o , ci altcineva.......eu doar am scris ca ma apuca rasul cand am citit vis-a-vis de caramida pe ....... mutantul lui
    Oricum sunt diferente mari intre ce am scris eu si misto-ul de ''2 lei'' a lui....

    Dingo , sincer nu ma mai mira nici un fel de logica din RO fiindca........traim in RO si asta spune tot
    Cat despre ''valurile'' facute acestei firme stai linistit ca in prezent sunt linistite , sa fi vazut ''valuri ucigatoare'' acum 12/14 ani
    Totusi ma surprinde la tine ca dai un sac de bani ca apoi sa il pui la ''pastrare'' , e pacat fiindca in timp leul se devalorizeaza si o sa trezesti ca daca vrei sa il vinzi poate o sa mai iei pe el ''o suta de lei pt seminte''
    Da fiecare face cum crede de cuviinta cu banii/receptoarele lui
    Idea este ca atata timp cat inca mai are suport software destul de bun comparativ cu alte branduri si chiar daca nu se va mai fabrica suportul va exista in continuare
    Cred ca sunt 15 de cand am cumparat clona de DM 500S , foarte in voga atunci , fiindca aparuse si un ''razboi al clonelor'' adevarat ( nu film ) si inca exista suport pt E1
    - Oare cate branduri/modele de receptoare se pot lauda ca dupa 10 ani pot oferi suport software si in prezent pt modelele lor ?
    Stiu ca vor ''sari'' ca arsi unii pe aici , dar asta este o realitate si nu o teorie

  15. #270
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    ala...lui.....etc...are un nume in p...a mea....@laleauaneagra....sau Florin....cam atat la discutia voastra fizolofica sau fiziologice despre suruburi...rulmenti..ventilatoare...busce si amortizoare...

    caramdia aia am pus o eu ca asa mi sa sculat mie....mutantu are lacasu lui de hdd normal.....ete sula nu am vrut sa dau bani pe un hdd dedicat....si ce i cu asta?e mutantu vinovat?

    in rest pace voua..spor la treaba si mutati dracu topicu la sectiunea masini si imbunatatiri..
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

Page 18 of 20 FirstFirst ... 814151617181920 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •