Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 15

Thread: Recomandare telefon

  1. #1
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Recomandare telefon

    Salutare
    va rog sa imi dati un sfat ce telefon sa aleg pana in 1000 lei plus sau minus ceva, an 2017

    vreau sa mearga bine pe 4G de la digi ( fecventa 4G: 1800 / 1900 / 2100 / 2300 / 2500 / 2600 )
    semnal ok , navigare ok pe net
    sa aiba 3 Gb ram , baterie ok ( 3000mA)
    ma gandesc poate si la un model samsung A5 (2017) sau ceva Huawei P10 lite
    cu senzori asemanatori : Senzor de proximitate Senzor geomagnetic RGB Hall Sensor Senzor amprenta Barometer Giroscop Accelerometru

    astept pareri, multumesc
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jun 2008
    Posts
    320
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Eu am avut in teste cateva zile un P10 lite dual sim si am fost foarte multumit de el. Nu mi-au placut pozele pe care le facea in lowlight comparativ cu iPhone 7 pe care il detin. Poate A5 e mai bun la acest capitol. Daca nu te intereseaza pozele in mod special, P10 ar fi de luat in calcul. Mi-a placut in mod special interfata grafica care este peste cea de la samsung.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  3. #3
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Huawei P10 lite se incalzeste? merge ok in aplicatii? cat tine bateria?
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #4
    Member Beginner
    Join Date
    21 Apr 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    Xiaomi redmi note 4 mi-am luat eu de o luna.Intruneste toate conditiile tale.E oferta la pcgarage.

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jun 2008
    Posts
    320
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Nu am remarcat sa se incalzeasca iar in ceea ce priveste bateria, l-am avut doar 3 zile, timp in care l-an frecat destul de mult si ma tinea in jur de o zi. Mergea fluid in aplicatii. Nu stiu ce aplicatii folosesti tu, dar eu nu am avut niciun fel de probleme. Daca pozele s-ar fi ridicat la nivelul celor de pe iphone, l-as fi pastrat si scapam de iphone.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  6. #6
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Salutare
    va rog sa imi dati un sfat ce telefon sa aleg pana in 1000 lei plus sau minus ceva, an 2017

    vreau sa mearga bine pe 4G de la digi ( fecventa 4G: 1800 / 1900 / 2100 / 2300 / 2500 / 2600 )
    semnal ok , navigare ok pe net
    sa aiba 3 Gb ram , baterie ok ( 3000mA)
    ma gandesc poate si la un model samsung A5 (2017) sau ceva Huawei P10 lite
    cu senzori asemanatori : Senzor de proximitate Senzor geomagnetic RGB Hall Sensor Senzor amprenta Barometer Giroscop Accelerometru

    astept pareri, multumesc



    Este superb, il am de 10 zile si pot spune ca, merita fiecare cent, functioneaza perfect pe Digi 4G iar cartela a doua merge default pe 3G
    https://www.pcgarage.ro/smartphone/xiaomi/mi-a1-octa-core-64gb-4gb-ram-dual-sim-tri-camera-4g-black/


    Gaesti pe Softpedia o gramada de review-uri pro,sunt fff multumit de el,pe mine ma tine bateria aproape 3 zile.

  7. #7
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Mulțumesc mult pentru opiniile voastre.
    Am alta intrebare : pentru aplicații gen sat finder telefonul trebuie să aibă senzori giroscop sau compass ?
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  8. #8
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Nici una nici alta, se folosesc de GPS-ul din telefon.
    " (Satellite Finder) este un instrument care vă va ajuta să configurați antena de satelit. Acesta vă va da azimut, elevație si LNB preluate pentru locația dvs. (bazat pe GPS) și prin satelitul ales din listă. "
    https://play.google.com/store/apps/d...atfinder&hl=ro

  9. #9
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Fara suparare, asta crezi tu. Am instalat aplicații sat finder pe telefonul pe care il folosesc și spunea ca nu
    sunt compatibile deși telefonul are gps si l-am folosit pană in Grecia și retur.( samsung galaxy core 2 și programul de gps era IGO )
    Experiență in domeniul acesta in găsirea sateliților și reglarea antenelor am suficientă. Pot găsi și fără sat finder un satelit de exemplu dar vroiam să folosesc și o aplicație de telefon pt așa ceva.
    Elevatie si azimut pot gasi pe net rapid sunt site-uri dedicate ,vroiam aplicatii speciale, banuiesc ca trebuie sa ai giroscop in principiu , dar se poate si compass(busola)

    ---------- Post added at 07:20 ---------- Previous post was at 06:17 ----------

    uite am gasit pe net raspunsul =====> trebuie senzor de busola ( compass si GPS ) , dar banuiesc ca sunt si aplicatii care pe langa busola au nevoie si de giroscop

    http://www.esys.com.pl/satfinder/?lang=en
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #10
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

  11. #11
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Fara suparare, asta crezi tu. Am instalat aplicații sat finder pe telefonul pe care il folosesc și spunea ca nu
    sunt compatibile deși telefonul are gps si l-am folosit pană in Grecia și retur.( samsung galaxy core 2 și programul de gps era IGO )
    Experiență in domeniul acesta in găsirea sateliților și reglarea antenelor am suficientă. Pot găsi și fără sat finder un satelit de exemplu dar vroiam să folosesc și o aplicație de telefon pt așa ceva.
    Elevatie si azimut pot gasi pe net rapid sunt site-uri dedicate ,vroiam aplicatii speciale, banuiesc ca trebuie sa ai giroscop in principiu , dar se poate si compass(busola)

    ---------- Post added at 07:20 ---------- Previous post was at 06:17 ----------

    uite am gasit pe net raspunsul =====> trebuie senzor de busola ( compass si GPS ) , dar banuiesc ca sunt si aplicatii care pe langa busola au nevoie si de giroscop

    http://www.esys.com.pl/satfinder/?lang=en

    Horatyu,eu folosesc 3 aplicatii mari si late,care functioneaza perfect pe modelul de telefon de mai sus pe care ti l-am recomandat,signal meter merge si pe enigma 1/2 conectare prin wireless si nu a dat gres niciodata semnalul prins cu el fiind identic cu cel de la receiver!


  12. #12
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    telefonul de care ai ( Xiaomi Mi A1, Octa Core, 64GB ) spus are senzor de giroscop , care probabil e necesar pentru astfel de aplicatii, la fel ca si pentru aplicatia skyview care daca o instalezi poti vedea cum se numeste o stea cand te uiti prin camera telefonului la cer sau poate vrei sa descoperi o planeta anume pozitionata pe cer la ora respectiva.
    Senzori
    Accelerometru Da
    Proximitate Da
    Amprenta Da
    Giroscop Da
    Lumina Da
    Infrarosu Da
    Hall Da
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  13. #13
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0
    Last edited by Alin99; 15-03-18 at 19:10.

  14. #14
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Mi-am luat un xiaomi redmi note 4 cu 64 gb 4 gb RAM 4100 mAh
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  15. #15
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Este bunicel, dar ai grija la ecran, nu are protectie de nici un fel,fata de xiaomi A1 care are gorilla glass3,una peste alta..ai si minusuri si plusuri,sa te tina cat mai mult!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •