Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  6
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Homatics Box R Plus 4K

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Homatics Box R Plus 4K

    Va prezint un media player cu android 11 care este in voga si pe partea de streaming se lupta de la egal cu nvidia shield tv
    E voba de Homatics Box R Plus 4K si este ''fratele mai mare'' avand 4gb ram de system si 32gb de stocare
    'Fratele mai mic'' avand doar 2gb ram de system si doar 16gb de stocare
    Ma costat in primavara 160 de euro cu transport inclus de la ABCom/Homatics eu , de fapt o sa gasiti mai multe variante de branduri cu aceeasi configuratie ( de ex. Nokia 8010 , dar s.a )
    Pe net exista destule review-uri si de asemenea pe YT diferite videoclipuri cu acest model
    El vine ''echipat'' cu SoC-ul de la AMLogic S905X4 care e destul de folosit pe diferite modele de media playere cu android si in diferite configuratii
    Pana la sfarsitul acestui an , daca testele ies bine , s-ar putea sa ii fac un upgrade la android 12
    Insa acest model este unul ''licentiat'' ca sa ma exprim astfel , asa ca nu va fi nici un fel de problema in a vizualiza filmele Dolby Vision/Dolby Atmos de pe diferite surse , gen Netflix sau altele
    Cum o poza = 1000 de cuvinte , mai jos aveti cateva poze facute cu telefonul per general
    Vin cu o mentiune in plus - La acest media player se poate conecta un tv tuner extern pe usb c , el avand deja implementata aplicatia - DTVKit 2/Live TV - la mufa usb c de pe spate
    Pe partea inferioara/sub el mai exista un port usb c si din cate am inteles acesta ar fi pentru service
    Cu tv tunerul extern dvb-s/s2 pe usb c de mai jos , pot de exemplu receptiona/vizualiza prg tv de pe Hellas 2/39 E , asta fiindca nu am reusit sa imi refac sistemul mobil avut la vechea adresa si folosesc doar ''tava de mici'' de la portocala
    In aplicatie exista o lista destul de mare cu diferiti sateliti ( parca 42 ) si in plus ai posibilitataea de a roti o monture prin Diseq 1.2 , la mine inca nu e cazul
    Astept saptamana viitoare si tv tunerul usb c pentru cablu si sa vad atunci ce si cum , in aplicatie avand deja standardele dvb-c/dvb-t/dvb-t2/dvb-t+t2
















































  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Intrebari:
    - are drivere native tunerul in Android?
    - cu ce aplicatie ai scanat?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Da , asa cum am scris in descriere
    La alegerea sursei din aplicatia - Live channels - a androidului , apare si - DTVKit2 - banuiesc ca aceasta are deja driverele incluse
    Exista si aplicatia - Live TV - si pe telecomanda exista un buton dedicat , care cand e apasat deschide aceasta aplicatie
    Mai detin un tv tuner pe usb c cu insemnele/sigla Homatics , dar neavand antena exterioara nu pot receptiona/vizualiza nici un prg tv din dvb-t/t2
    La fel si pe dvb-c nu pot receptiona/vizualiza nici un prg tv , indiferent de tara sau alti parametri pe care ii poti seta
    Astept miercuri un tv tuner usb c , care se lauda pe emag ca ar fi dvb-c/t/t2
    Eu i-am intrebat pe cei de la ABCom si mi-au raspuns ca tv tunerul usb c al lor e doar dvb-t/t2
    Ramane sa vad daca il pot folosi sau il returnez inapoi

  4. #4
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Mda, pretul box-ului e aberant, mai pui 700 ron si iei un TV Qled TCL de 43" cu ANDROID TV certificat.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Da , zildan și pe shield când a apărut am dat 1400 lei și chiar și acum după 7 ani tot se învârte în jur de 200 de euro
    În plus știi bine ca mp-urile licențiate DV/DA sunt mai scumpe din cauza licențelor
    Asta e , fiecare după doleante , vrei sa stai în fata .....plătești
    Dacă NU e plina piața autohtona de mp-uri chinezești la preț de chilipir
    Insa cât dai atâta face , mai ales pentru novici în linux....
    Pentru mine a fost/este un moft , fiind 'plictisit' de shield tv de peste 7 ani de folosință și în plus mi-se pare mai complicat cu recepția dvb-xxx și un tv tuner extern pe usb
    O sa încerc și TBS-ul 5520SE sa vad dacă îl recunoaște și sa caut si sa caut și dvbsky-ul s960 sa vad ce și cum.....

    ---------- Post added at 14:48 ---------- Previous post was at 14:45 ----------

    Am uitat sa mai scriu ca în curând poate va ieși și varianta cu noul SoC AMLogic S928x....

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Nov 2008
    Posts
    163
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    astept si eu un dune hd homatics box r 4k plus,trebuie sa ajunga maine.sunt interesat de un tuner de cablu ,daca merge la tine o sa iau si eu,mufa usb c de dedesubt merge si ssd si adaptor usb c- av pe ea

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Am testat Apple TV 4K de cand a aparut, multe ROKU 4k (toate astea certificate), Box-uri S912 cu tuner de cablu abandonate de producator pe care le-am facut sa "deschida" cu Libreelec Kodi etc, si sa nu mai vorbim de cate receptoare cu E2 am cumparat.
    Nu e OK sa scriu pe forum ce am, scriu ce am testat, fiecare intelege ce vrea, nu spun ca aparatu asta nu e bun, spun ca e scump!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Nov 2008
    Posts
    163
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    cica merge perfect CoreELEC pe el, kodi cu toate formatele video audio,asta ma intereseaza mai am un shield pro e beton ,dar ceva nou nu strica,pentru ce face, 765ron parca nu e mult

  9. #9
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ai testat Apple TV 4K?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  10. #10
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Vbox 4k 4144 are cineva? Tot android box.
    ..::EGAMI TEAM::..

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Fery21 - părerea mea este ca e un SoC perimat/învechit, fiind apărut de vreo 4 ani și în plus pentru mine domeniul dvb-t/t2 e neinteresant
    Dacă locuiești la tara și nu ai cablu , atunci poate......insa și atunci vezi prin vecini ce se poate receptiona terestru digital și cu ce fel de antene
    Asta ca să nu dai un ban și apoi....în plus nu știu ce suport software mai exista în prezent pentru SoC-ul - Hi3798C V200
    Sunt diferite granduri/modele care folosesc SoC-ul Hi3798M V200 , insa funcționează cu android 9 și nu știu dacă poți face upgrade la o versiune superioara de android
    Homatics-ul cel puțin vine cu android 11 și poate pana la sfârșitul anului cu android 12 , totuși e Deva fata de modelele cu android 9

    Insa pana la urma fiecare face ce vrea cu banii lui

    Noul SoC de la AMLogic S928X vine echipat cu 4gb de ram si 64gb stocare
    Practic se simte diferența între un readmi tv ști k 4k cu 2gb ram si 8gb stocare , fata de 3gb ram si 32gb stocare în cazul Homatics-ului sau noului SoC S928X cu 4gb de ram si 64gb stocare
    Dacă vor funcționa tv tunerele usb c și pe viitorul Homatics cu S928X , atunci nici nu îți mai faci probleme cu înregistrări de emisiuni/prg tv la ce spațiu de stocare va fi
    Ma repet în prezent pe Homatics din 27/26gb de stocare cât are practic și după instalarea aplicatiilor/jocurilor favorite mai dispun de vreo 9gb de stocare
    Cam puțin pentru 8nregistrari de emisiuni/prg tv de pe satelit/cablu....., cel puțin asa ma gândesc eu.....

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Nov 2008
    Posts
    163
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    am primit dune Homatics,nu este stabil pe CoreELEC ,prin lan nu merge,wireless sacadeaza ,mai e de lucru si pe android ,kodi e praf se blocheza la greu la filme peste 60gb online ,pe shield merg si de 90 ,in schimb youtube si celelalte f bine

  13. #13
    Standard RSP member imeDB's Avatar
    Join Date
    21 Aug 2007
    Posts
    77
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    salut!
    am avut atv 4K din prima generatie si acum am 3rd gen
    este un foarte bun streamer, probabil cel mai bun, si in acelasi timp un player acceptabil - cu marele minus ca filmele iTunes sau appletv+ nu sunt disponibile in RO
    din pacate si-au batut joc la tvOS 11 (parca) atunci cind au introdus Atmos (EAC3, nu si TrueHD) si au eliminat bitstreaming
    legat de TV pare ca e compatibil HLG, dar nu am gasit aplicatia potrivita
    Homatics Box R 4K Plus pare o solutie pentru cei care vor un player A/V la o calitate cat de cat ridicata
    ca un mare minus, pare ca nu e compatibil cu Harmony Remote, pentru care a incetat suportul de device-uri noi de un an sau doi
    inca il pun in balanta cu Zidoo Z9X Pro, al carui suport lasa de dorit
    idealul ar fi M9702, ajuns intre timp pare-se la v3, dar e dificil de procurat

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Fiecare mp are -/+ de rigoare în funcție de doleanțele fiecăruia
    Ca posesor de shield tv de peste 7 ani , am dorit ceva mai nou și cu posibilitate de upgrade la android
    Homatics-ul per general ma mulțumește având licențele ca atare ( DV/DA ) , insa pe partea de gaming nu se ridica la nivelul SoC-ului de la shield tv ( Tegra X1+ )
    În schimb s-ar putea sa primească un upgrade la android 12
    Ca fost posesor de mp-uri cu s.o propietar ( Egreat , Himedia ) am vrut sa scap de ele fiindcă suportul software de la producător lasă de dorit după 2/3 ani
    Logic ca apar modele noi și trebuiesc vândute și dacă nu exista vreun împătimit cum a fost Cristi Stoica pentru Egreat , mari șanse la upgrade-uri nu vor aveea , valabil și pentru Zidoo , fiindcă sigur nu vor oferi suport software mai mult de 2/3 ani
    MP- urile cu android în genere au șanse mult mai mari de upgrade , dacă bine înțeles vor veni cu android 10 cel puțin
    Am văzut ca mp-urile cu SoC ARM RK3XXX vin chiar și cu android 13 , dar nu prea au licențe pentru DV/DA , deci......
    Homatics-ul mai are o bila alba ( după mine ) , fiindcă se poate rula/conecta un tv tuner usb , având deja driverele/aplicația deja instalate/implementate în android 11
    Din păcate nu pot scrie acelas lucru despre shield tv sau alt mp , unde trebuie sa ai niște cunoștințe mai solide de linux/android pentru plex/tvheadend
    CoreElec știu ca mai are de lucru la Homatics , insa exista un început practic
    Totuși după mine nu se pot încadra în aceeași categorie mp-urile cu android/android tv și cele cu soft propietar de fabricant , chiar dacă androidul celor din urma are variante mai vechi de android ( a9/a10 )
    Pana la urma în funcție de ce te interesează cel mai mult îți alegi mp-ul în cauza
    Uneori trebuind sa ai doua mp-uri complementare dacă vrei de exemplu și 3D , shield-ul nu știe 3D , în schimb RK3588 știe 3D/8K......

  15. #15
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Nov 2008
    Posts
    163
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    pana la urma am reusit cu CoreElec,totul este din vina draiverelor pt lan,wireless,am pus un adaptor pe usb 3.0 cu lan,si merge perfect kodi ,la fel si pe android,plex merge beton

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •