Thanks Thanks:  19
Likes Likes:  111
Dislikes Dislikes:  0
Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678
Results 106 to 107 of 107

Thread: Teste receptie spoturi slabe Nilesat, Amos Mena , Thor nordic s.a.

RSP Enigma Team & GM
    Mentioned
    11 Post(s)

@clau
    da , se poate "stoarce " ceva din lungimea cablului . Pentru lamurire uite aici atenuarile la 10m " https://www.electronics-notes.com/ar...g-ur-types.php " mai in josul paginii la coax cable data summary sint trecute pentru diferite modele de cabluri. Ar fi de adaugat ca pentru fiecare cablu sint date 2 masuratori la 100 si la 1000mhz iar frecventa intermediara pe coaxial in cazul receptiei satelit este intre 950 si 2150mhz. Cablul rg6 mai demult avea trecut pe el spectru de frecvente pentru care era destinat dar s-a renuntat,eu mi-aduc aminte ca pe el scria ca pe unele splitere 5-950mhz ;pentru satelit era recomandat rg11 care avea marcat pe el 1000-2500mhz.
    Da, un lnb model mai vechi cu factor de zgomot mai mare e posibil sa te ajute fiind mai stabil; ca o paranteza lnburile profesionale nu au coborit sub 0,7 factor de zgomot. Inverto este un brand care isi face multa reclama lnburile lor sint bune dar pentru receptii sensibile nu prea te ajuta si aici ma refer ca au amplificare mare dar nu separa prea bine polarizarile , e din cauza amplificarii sau o problema constructiva la ghidul de unda nu am o explicatie; daca cumva prin cautarile tale dai de un lnb mti carcasa metalica si sa aiba factor de zgomot 0,5- 0,6 e bun de rezerva -vezi ca Mti a avut si lnburi pentru parabola cu carcasa metalica si chiar au fost apreciate.
    Ca o concluzie cablu scurt ,de calitate si adaptat frecventelor care te intereseaza se traduce printr-un semnal curat la intrarea tunerului.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Standard RSP member
    Mentioned
    9 Post(s)

Am receptionat aseara pachetul BBC de la 27.5w . Nivelul de semnal e foarte slab iar semnalul vine in valuri. Am reusit sa scanez frecventa si mi-au aparut denumirile canalelor dar semnalul variaza de la 0 la o valoare prestabilita a tunerului sub limita de receptie. N-am reusit sa deschid vreun canal pentru ca imi lipsesc anumite date ( SID , PMT ) care nu apar dar nici nu sunt convins ca as putea deschide ceva din cauza semnalului foarte scazut prezent doar seara.

In comparatie, semnalul receptionat de pe Astra 28.2E spot UK e prezent toata ziua chiar daca doar licare dar cel putin e prin zona in timp ce la 27.5w dispare cu totul. Cu o antena de 2,4-2,6 metri s-ar putea receptiona aceste semnale. Mai bun semnalul pe 28.2E UK.

Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678