Thanks Thanks:  98
Likes Likes:  403
Dislikes Dislikes:  9
Page 9 of 25 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast
Results 121 to 135 of 361

Thread: Teste receptie spoturi slabe Nilesat, Amos Mena , Thor nordic s.a.

  1. #121
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Eu sunt demult pasionat de receptii indepartate. Decodarea si vizionarea n-au fost prioritatea mea ci mai ales receptia. Legat de lnb-uri pot spune ca am testat tot ce mi-a picat in mana si le-am urcat pe antena fara sa am rezultate mai bune decat cu lnb-urile actuale. MTI am testat unele modele, Alps am testat unele modele , GTsat am testat unele modele , chiar si Philips am testat. Dintre cele mentionate parca philips a fost cel mai aproape de lnb-urile actuale. Philips nu sunt sigur ca era modelul SX1019 dar ceva asemanator. Ma concentrez pe lnb sa-l aleg pe cel mai performant pentru ca eu consider ca diferenta intre cel mai bun lnb si unul mediu poate fi de 1db ceea ce ar echivala ca de la antena de 1,8 metri sa receptionez semnale pe care antena de 2,1-2,2m le poate receptiona. Veti zice ca e utopic poate dar compar cu o antena de 2,1 metri din zona care nu are un lnb grozav si obtine performante doar o idee mai bune ca ale mele. SNR 1db in plus dat de un lnb bun e enorm. Pe acela il vreau. Nu sunt sanse prea mari pe viitor sa maresc diametrul antenei pentru ca sunt destul de scumpe pe masura ce marim diametrul si sunt mai greu de folosit. In plus ar trebui sa trec de la offset la parabolica ceea ce nu imi place pe timp de iarna. Nu stiu daca m-as obisnui. Deci prefer sa caut cel mai bun lnb. Atentie...lnb pentru antena offset caut.

    @claudiu
    Ideea unei intalniri nu e deloc rea doar ca se limiteaza la o anumita zona. Nu vom reusi sa ne sincronizam timpul liber decat eventual vara cand suntem toti in concediu.

    Nu ma pricep la parametrii lnb-urilor dar separarea polaritatilor am vazut ca uneori e facuta prost. Lnb-ul actual care spun eu ca este cel mai bun ( Inverto PLL 5445 ) are separare proasta a polaritatilor pentru ca imi intra si semnale cu polarizare circulara dar tot ramane cel mai bun. Eu caut faramele de semnal pe care le culege antena mea si cu acea farama de semnal vreau sa deschida ceva.
    @dingo31
    Intrebam de acea antena pentru ca si la antena mea suspectez montura polara de vina pentru parametrii mai slabi si jocurile datorate miscarii antenei.
    S-ar putea pe viitor sa ma gandesc la conceperea unei noi monturi cu rulmenti pentru reducerea jocurilor in bucsele actuale care s-au mai uzat de-a lungul timpului de la folosire. Nu-mi place nici zgomotul produs de motor in timpul functionarii mai ales ca nu se aude motorul ci mai degraba o rezonanta in tabla de aluminiu care se propaga 30-40 metri. Am antena in gradina destul de departe si zgomotul rotatiei il aud in interiorul camerei cu geamul termopan inchis.
    Legat de receptia satelitului iranian eu cred ca ar fi trebuit sa-l receptionez. Nu stiu de ce nu intra dar voi mai incerca pe viitor receptia. Multumesc pentru confirmarea receptiei.

  2. #122
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Pentru ca tot am ramas pe 62E am incercat si spotul Middle East pe 11009 si 11006, ambele vertical.

    Nici vorba de semnal stabil, doar sporadic nivelul ajunge la 8dB, conform crazyscan2 si TBS 5927.

    9=11009,V,3499,34,2 ;-46 dBm, 8 dB; 11:41 25/8/2020

    Cu placa respectiva se inchide semnalul pentru scurt timp (1-2 secunde) dar cu tunerul Si2166 sau Si2169 de pe receptoare nu se observa nici urma de semnal, nici barem 1 secunda sa vad ceva galben pe satfinder.






    Spuneam anterior ca folosesc lnb IBU, am gresit, este LNB Inverto Black Pro twin pentru antena simetrica.
    Poate un lnb performant ar mai aduce ceva semna in tuner? Dar nu cred, probabil doar o antena mai mare insa nu-mi permite spatiul.

  3. #123
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Am pe cineva in zona mea care a modificat un inverto black ultra taind capatana si l-a pus pe o parabolica de 2,1 metri. Spune ca e mai bun decat black pro. Mi se pare un mare dezavantaj ca lnb-urile pentru parabola sunt mai greu de gasit fata de offset.

    E informatie foarte importanta pentru ca e eu am vu+ zero 4k cu tuner Si2166d. Nu miroase nimic pe niciuna. Va trebui sa mai reglez antena pentru ca am stricat un reglaj aseara cand un surub nu mai prinde sa stranga in pozitia dorita.

  4. #124
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Nu am gasit harta de acoperire pentru Arabsat 5A/6A - 30.5E, totusi sunt destule transpondere care se receptioneaza stabil in zona litoral.
    De exemplu Tele Djibouti 10830H cu tot S/R mic de numai 2600 este receptionat constant cu semnalul in jur de 7-7.5 dB.


  5. #125
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    YAMAL 401 90 Est

    Are doua spoturi principale: spotul Nordic si spotul Russia.
    Ambele se receptioneaza bine in zona litoral si cred ca si mai departe, probabil chiar la Est de Bucuresti, spre Craiova. Nordul tarii pare mai favorizat, in special Moldova.







  6. #126
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Cand aveam antena pusa pe un motor si niste copaci nu erau asa inalti in apropiere am reusit receptia yamal 90e pe o antena de 1.2m in Arges cu 2-3 ani in urma. Era semnal foarte bun. In momentul de fata ma limiteaza cursa actuatorului de 24inch la antena de 1.8m si nu pot ajunge decat prin zona 85Est. Aici imi intra doar putine frecvente. Cele care intra intra cu semnal puternic.

    Pe 30.5Est imi intra si mie Djibouti tv cu semnal la limita. Asta inseamna ca nu-l prind pe tot parcursul zilei. Sudan tv (12718 V 3000 ) e frecventa cea mai slaba care imi intra.

  7. #127
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Astazi am prins o frantura de semnal pe Al Yah1 la 52.5E spotul estic pe frecventa : 12073 V 27500 . N-am reusit sa scanez canalele. Dar exista urma de semnal. Pare cel mai usor receptionabil semnal de pe spotul estic datorita modulatiei QPSK.


  8. #128
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Nu receptionez nici eu spotul estic, cu Crazy-Scan2 se vad niste urme slabe de semnal, prea mici pentru a le închide.
    In schimb spotul MENA se recptioneaza foarte bine pe litoral.





  9. #129
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Pe spotul estic 52.5E semnalul este mult prea slab pentru a fi inchis, cred totusi ca ar fi posibil daca se mai umbla la antena si sunt conditii bune de propagare.
    Poate alti useri sa vina cu observatiile proprii pentru pozitia respectiva



  10. #130
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default








    Cam asta am reusit eu cu 1,86 x 1,68 in Gherla , semnalul e mai bun seara dupa 18.

  11. #131
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @mitru
    Felicitari pentru reusita. Nu mi-a permis vremea sa fac o revizie totala la antene, cum spuneam la #129 este o urma de semnal din spotul est
    Ce antena ai, ce model si ce lnb folosesti? Inteleg ca ai offset, e fixa sau mobila?
    Te rog pune niste poze cu sistemul de receptie

  12. #132
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default



    Modelul e probabil Mabo ,lnb inverto ultrablack , offset 1,86 x 1,68 , si de a lungul vremii a scos ceva rezultate notabile.






















  13. #133
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Dupa rezultate pare o antena buna, nu stiu ce model este.
    Am folosit si eu candva o antena Mebo insa simetrica dar erau probleme cu montura polara la extremitati si am renuntat. Pe post de antena fixa era destul de OK.
    Semnalele postate de pe celelalte pozitii, adica 4W, 7W, 57E, etc se receptioneaza si in alte zone, in schimb pe 52.5E spotul estic nu pot sa inchid nimic deocamdata.[COLOR="Gray"]

    ---------- Post added at 19:35 ---------- Previous post was at 18:44 ----------


    @claudiu
    ce tip de antena crezi ca este offsetul de la #132

    @mitru
    e fixa sau pe motor? poti sa pui poze si cu montura?

    te rog nu mai da quote la postare succesiva

  14. #134
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Last edited by zildan; 01-03-21 at 12:23.

  15. #135
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Am 2 antene asemanatoare. Una din ele am stabilit la un moment dat ca ar putea fi offset Mabo Polonia.
    Zona de receptie il ajuta mult pe @mitru. In Arges nu miros spotul estic de la 52.5E. Cred ca am vazut la un moment dat o frantura de semnal licarind pe signal finder (o singura frecventa) dar nici vorba sa pot da o scanare.

    La cum pare poza de mai sus antena inca pare deformata. Pare ca nu e in plan partea de sus cu cea de jos. Se mai poate castiga 0,3-0,5db probabil.
    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

Page 9 of 25 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •