Eu sunt demult pasionat de receptii indepartate. Decodarea si vizionarea n-au fost prioritatea mea ci mai ales receptia. Legat de lnb-uri pot spune ca am testat tot ce mi-a picat in mana si le-am urcat pe antena fara sa am rezultate mai bune decat cu lnb-urile actuale. MTI am testat unele modele, Alps am testat unele modele , GTsat am testat unele modele , chiar si Philips am testat. Dintre cele mentionate parca philips a fost cel mai aproape de lnb-urile actuale. Philips nu sunt sigur ca era modelul SX1019 dar ceva asemanator. Ma concentrez pe lnb sa-l aleg pe cel mai performant pentru ca eu consider ca diferenta intre cel mai bun lnb si unul mediu poate fi de 1db ceea ce ar echivala ca de la antena de 1,8 metri sa receptionez semnale pe care antena de 2,1-2,2m le poate receptiona. Veti zice ca e utopic poate dar compar cu o antena de 2,1 metri din zona care nu are un lnb grozav si obtine performante doar o idee mai bune ca ale mele. SNR 1db in plus dat de un lnb bun e enorm. Pe acela il vreau. Nu sunt sanse prea mari pe viitor sa maresc diametrul antenei pentru ca sunt destul de scumpe pe masura ce marim diametrul si sunt mai greu de folosit. In plus ar trebui sa trec de la offset la parabolica ceea ce nu imi place pe timp de iarna. Nu stiu daca m-as obisnui. Deci prefer sa caut cel mai bun lnb. Atentie...lnb pentru antena offset caut.

@claudiu
Ideea unei intalniri nu e deloc rea doar ca se limiteaza la o anumita zona. Nu vom reusi sa ne sincronizam timpul liber decat eventual vara cand suntem toti in concediu.

Nu ma pricep la parametrii lnb-urilor dar separarea polaritatilor am vazut ca uneori e facuta prost. Lnb-ul actual care spun eu ca este cel mai bun ( Inverto PLL 5445 ) are separare proasta a polaritatilor pentru ca imi intra si semnale cu polarizare circulara dar tot ramane cel mai bun. Eu caut faramele de semnal pe care le culege antena mea si cu acea farama de semnal vreau sa deschida ceva.
@dingo31
Intrebam de acea antena pentru ca si la antena mea suspectez montura polara de vina pentru parametrii mai slabi si jocurile datorate miscarii antenei.
S-ar putea pe viitor sa ma gandesc la conceperea unei noi monturi cu rulmenti pentru reducerea jocurilor in bucsele actuale care s-au mai uzat de-a lungul timpului de la folosire. Nu-mi place nici zgomotul produs de motor in timpul functionarii mai ales ca nu se aude motorul ci mai degraba o rezonanta in tabla de aluminiu care se propaga 30-40 metri. Am antena in gradina destul de departe si zgomotul rotatiei il aud in interiorul camerei cu geamul termopan inchis.
Legat de receptia satelitului iranian eu cred ca ar fi trebuit sa-l receptionez. Nu stiu de ce nu intra dar voi mai incerca pe viitor receptia. Multumesc pentru confirmarea receptiei.