Thanks Thanks:  98
Likes Likes:  403
Dislikes Dislikes:  9
Page 4 of 25 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 46 to 60 of 361

Thread: Teste receptie spoturi slabe Nilesat, Amos Mena , Thor nordic s.a.

  1. #46
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    konstantine edit : nu mai scrie cu citat la postări consecutive !

    Da, raportul semnal-zgomot este buna pentru 12226 in cazul prezentat, dar semnalul este prea redus. SNR bun inseamna ca nu sunt zgomote in semnal, ca semnalul este curat, nu sunt perturbatii sau distorsiuni puternice. Totusi valoarea semnalului (EIRP) nu este suficienta pentru a transporta toate informatiile necesare
    Last edited by konstantine; 01-05-18 at 22:32.

  2. #47
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Exista cineva pe forum cu o antena mobila de 2..2,2 metri care ar putea face unele teste de receptie ?

  3. #48

  4. #49
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Quote Originally Posted by clau
    Interesant...pe grafic arata 12226H27500 ca avand 10db ( cea mai puternica de pe grafic ) si totusi nu intra ?...
    Cum sa intre daca e la -(minus)10,sub pragul de demodulare!!!

  5. #50
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    e dificil de citit graficul asta cu polaritatile amestecate ; valoarea e data gresit - compara cu prima frecventa 11558 la care raportul este 5,9db si prin comparatie 12226 ar trebuie sa aiba un 5,2-5,3bd, valoare care e la limita pentru dvbs si normal receptorul sa dea mesajul ca nu are semnal .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  6. #51
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Cum e greu de citit 12225 H cind arata clar SNR-10!Poate se vede mai clar acel minus pe orizontala daca nu poti distinge acea valoare pe verticala.Daca era 10,fara minus in fata,trebuia sa inchida semnalul!Dar nu numai atat,dar logic vorbind,aproape toti transponderii de pe Nilesat ar fi avut snr-uri mari si astfel i-ar fi putut inchide.

    Last edited by konstantine; 12-05-18 at 23:50.

  7. #52
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Am repetat masuratorile astazi (ora 1820, cam la aceeasi ora cu masuratoarea anterioara de pe 1/5) si cu aceleasi echipament- graficul doar pentru H. Trebuie se spun ca a fost nevoie sa mai ajustez putin reglajul antenei, semnalul se sparge imediat pe 12226H27500 cand bate putin vantul si se misca foarte usor antena. Astazi, este senin si calm in zona, am acum imagine apropae stabila, dar la limita pe 12226. Oricum, pentru o concluzie clara este nevoie de multe observatii, la diferite ore ale zilei si in functie de conditiile atmosferice de moment. Semnalul este foarte influentat de conditiile atmosferice.

    Trebuie sa spun ca software-ul poate fi afectat de erori pe care nu le putem cunoaste, de aceea este nevoie de mult mai multe observatii pentru a trage o concluzie cat mai reala.












  8. #53
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @costel
    eu m-am referit la citit graficul nu valoarea aia eronata pe care o da un soft pentru o placa de calculator.
    Te-ai uitat atent pe grafic si transponderul 12226 la cum arata crezi ca are raport semnal/zgomot 10db? iar cu -10 ar fi trebuit sa fie gaura nu "cocoasa" .
    Pentru un transponder dvbs pragul de demodulare e undeva la 5,4-5,5db ,daca e un singur canal pe transponder e posibil sa ai imagine stabila si sub aceste valori dar astea sint raritati asiatice. Iar cum Dingo a refacut testele de receptie se pare ca am avut dreptate sau ca am nimerit-o ? Care varianta o preferi?
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  9. #54
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Sunt foarte convins ca difera receptia de la o zona la alta. In primele pagini in acest thread a postat Marsel90 niste teste pe satelitul 1west care mie imi intra greu iar la el intra cu semnal super tare. Nici nu ne apropiem. El are receptie stabila permanent iar eu receptionez doar in anumite perioade. Ce as vrea totusi sa reiasa ar fi sa gasesc un calcul matematic sa stiu cat semnal am in plus de la o antena 1,8m la o antena 2,2m. Mi se pare foarte importanta pentru ca in functie de rezultat as decide daca merita sau nu complicatia. Sunt multe complicatii la transport, sunt probleme si cu stalpul de sustinere, va fi mult mai greu reglajul. Apoi intervine faptul ca eu sunt dispus sa risc luand o antena lovita de 2,2m. Din poze pare sa nu fie foarte tare afectata dar e totusi lovita. E un risc si vreau sa fie un risc calculat sa stiu pentru ce fac acest risc. Per total se cheltuie 1000 lei cred si muuult mult timp pierdut.
    Am in zona mea o antena de 2,2m cu care am comparat semnalul de mai multe ori. NU este deloc impresionant pe acea antena. As zice ca are 1db in plus fata de mine cu antena mea de 1,8m offset. Nu stiu totusi cat de buna este acea antena mai ales ca se observa clar ca acea antena are o sudura pe mijlocul antenei si pare ca antena este sudata din 2 bucati. Asta se vede pe spatele antenei. Chiar si acea antena de 2,2m pierde semnalul pe satelitul 1West unde pierd si eu semnalul diferenta este ca la el rezista mai mult timp. Daca aveam disponibila o antena in zona care sa stiu ca este reglata corect si nu are deformari puteam face o comparatie corecta. In cazul meu antena de 2,2m poate fi deformata sau chiar cu performante slabe din fabrica datorita acelei suduri. Nu imi lasa impresia unei antene de calitate.

    Testele facute de dingo31 mi se par foarte interesante pentru ca e posibil ca zona de acoperire a satelitului Nilesat sa nu fie mult diferita pentru sudul Argesului si pentru Constanta. Din cate observ receptionam amandoi aceleasi canale si aceleasi canale care la mine sunt la limita sunt si la dingo31 la limita. In plus are 2 placi de receptie performante care au praguri de demodulare chiar mai mici decat un receptor obisnuit ceea ce teoretic il va ajuta cu unele semnale slabe. De exemplu frecventa aceea 12226 H 27500 nu ii va intra pe un receptor obisnuit cum am eu. Faptul ca ii intra se datoreaza mare parte tunerului folosit. Daca placile tbs ar avea o eroare proportionala pe fiecare frecventa ar fi perfect. Ar permite sa se vada semnalul sub limita de receptie si chiar pot estima de cat semnal este nevoie. Am vazut ca arata de exemplu " -0,8 db pentru receptie". Problema e cum se traduce asta ? Daca am antena 1,8 metri si iau antena de 2 metri voi avea "+0.5db peste limita de receptie" sau mai putin ? De aceea ar fi perfect un calcul matematic pentru diferentele intre antene in functie de suprafata/ diametru.

    Astept pe claudiu sau pe altcineva sa poata face cateva teste cu antena de 1,8 metri. Claudiu are si aparate de masura profesionale deci ar fi un plus.

    Ora 09.10 : Frecventa 12226H 27500 doar licare ca semnal pe signal finder dar cam atat. Nu pot scana.

  10. #55
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by clau View Post
    Sunt foarte convins ca difera receptia de la o zona la alta. In primele pagini in acest thread a postat Marsel90 niste teste pe satelitul 1west care mie imi intra greu iar la el intra cu semnal super tare. Nici nu ne apropiem. El are receptie stabila permanent iar eu receptionez doar in anumite perioade. Ce as vrea totusi sa reiasa ar fi sa gasesc un calcul matematic sa stiu
    cat semnal am in plus de la o antena 1,8m la o antena 2,2m
    . Mi se pare foarte importanta pentru ca in functie de rezultat as decide daca merita sau nu complicatia. Sunt multe complicatii la transport, sunt probleme si cu stalpul de sustinere, va fi mult mai greu reglajul. Apoi intervine faptul ca eu sunt dispus sa risc luand o antena lovita de 2,2m. Din poze pare sa nu fie foarte tare afectata dar e totusi lovita. E un risc si vreau sa fie un risc calculat sa stiu pentru ce fac acest risc. Per total se cheltuie 1000 lei cred si muuult mult timp pierdut.
    Am in zona mea o antena de 2,2m cu care am comparat semnalul de mai multe ori. NU este deloc impresionant pe acea antena. As zice ca are 1db in plus fata de mine cu antena mea de 1,8m offset. Nu stiu totusi cat de buna este acea antena mai ales ca se observa clar ca acea antena are o sudura pe mijlocul antenei si pare ca antena este sudata din 2 bucati. Asta se vede pe spatele antenei. Chiar si acea antena de 2,2m pierde semnalul pe satelitul 1West unde pierd si eu semnalul diferenta este ca la el rezista mai mult timp. Daca aveam disponibila o antena in zona care sa stiu ca este reglata corect si nu are deformari puteam face o comparatie corecta. In cazul meu antena de 2,2m poate fi deformata sau chiar cu performante slabe din fabrica datorita acelei suduri. Nu imi lasa impresia unei antene de calitate.

    Testele facute de dingo31 mi se par foarte interesante pentru ca e posibil ca zona de acoperire a satelitului Nilesat sa nu fie mult diferita pentru sudul Argesului si pentru Constanta. Din cate observ receptionam amandoi aceleasi canale si aceleasi canale care la mine sunt la limita sunt si la dingo31 la limita. In plus are 2 placi de receptie performante care au praguri de demodulare chiar mai mici decat un receptor obisnuit ceea ce teoretic il va ajuta cu unele semnale slabe. De exemplu frecventa aceea 12226 H 27500 nu ii va intra pe un receptor obisnuit cum am eu. Faptul ca ii intra se datoreaza mare parte tunerului folosit. Daca placile tbs ar avea o eroare proportionala pe fiecare frecventa ar fi perfect. Ar permite sa se vada semnalul sub limita de receptie si chiar pot estima de cat semnal este nevoie. Am vazut ca arata de exemplu " -0,8 db pentru receptie". Problema e cum se traduce asta ? Daca am antena 1,8 metri si iau antena de 2 metri voi avea "+0.5db peste limita de receptie" sau mai putin ? De aceea ar fi perfect un calcul matematic pentru diferentele intre antene in functie de suprafata/ diametru.

    Astept pe claudiu sau pe altcineva sa poata face cateva teste cu antena de 1,8 metri. Claudiu are si aparate de masura profesionale deci ar fi un plus.

    Ora 09.10 : Frecventa 12226H 27500 doar licare ca semnal pe signal finder dar cam atat. Nu pot scana.
    1- O antena lovita,deformata inseamna bani aruncati aiurea,nu recomand sa faci o astfel de greseala.
    2- O antena reglata prost,improvizata,etc. nu va avea performante,uneori o antena de 2.2m va receptiona mai prost ca una de 1.8m,am intalnit cazuri unde nu dadea randament nici cat una de 1.30m,in concluzie,acea antena cu care faci tu comparatie din 2 buc nu cred ca are randament mai mare decat una de 1.60-1.80m.
    3-Daca faci un efort financiar atunci fa unul care sa merite:
    http://www.antena-satelit.ro/produse...na-22-m-al.htm
    Orice alta antena cumparata second-hand va aduce pierderi chiar din faza de demontare,sa nu mai zic de transport si remontare,practic arunci cu banii degeaba.
    4- Diferentele intre cea de 1.80 si cea de 2.2m sunt clar mai mari, dupa cum am mai spus sunt situatii in care pe cea de 1.80m ai semnal slab sau deloc,pe cand cu cea de 2.2m ai semnal permanent si aici nu vorbim de un castig de 0,5 - 0.8 db dupa cum afirmi ci vorbim de castiguri de peste 3-5 sau mai multi db in functie de canalul si satelitul receptionat,sfatul meu este sa nu te grabesti daca iti doresti o parabola de 2.2m,asteapta pana cand vei avea suficienti bani incat sa iti permiti una noua,altfel cu second-hand poti avea surprize neplacute inca din prima secunda.

  11. #56
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Quote Originally Posted by claudiu View Post
    @costel
    eu m-am referit la citit graficul nu valoarea aia eronata pe care o da un soft pentru o placa de calculator.
    Te-ai uitat atent pe grafic si transponderul 12226 la cum arata crezi ca are raport semnal/zgomot 10db? iar cu -10 ar fi trebuit sa fie gaura nu "cocoasa" .
    Pentru un transponder dvbs pragul de demodulare e undeva la 5,4-5,5db ,daca e un singur canal pe transponder e posibil sa ai imagine stabila si sub aceste valori dar astea sint raritati asiatice. Iar cum Dingo a refacut testele de receptie se pare ca am avut dreptate sau ca am nimerit-o ? Care varianta o preferi?
    @dingo a inteles perfect ce trebuia("ajustez putin reglajul antenei") sa faca pentru a transforma un minus la semnal in plus pentru a obtine 5.5dB la 12225 H.Bine ca iti relativizezi "dreptatea" pe care ai nimerit-o,dupa reglajul colegului,pentru ca astfel credeam ca esti un guru,daca tot vorbesti de "raritati asiatice"
    cu bine

  12. #57
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    semnalul e slab peste zi ,incepe sa scada dimineata dupa ora 9 si incepe sa-si revina catre seara dupa ora 6. Maxim de semnal l-am obtinut dupa ora 1,30-2 noaptea si asta noroc cu varul meu pe care am fost sa-l iau de la aeroport saptamina trecuta pe la 12 noaptea si fiind pe alt fus orar nu avea somn si atunci ne-am facut de lucru. Receptie doar pe transponderele middle-east , mena nici o sansa pe antena de 1,8m semnalul e prea slab ; de la 2 pina pe la 4.30 dimineata a mers curat jordan hd, mazzika si inca ceva canale . Nu am stat sa tot mut de pe un canal pe altul am ramas pe mazzika care e un fel de tarafTv , canal de mare interes pentru tinerii arabi . Nu a fost o receptie spontana ,timp de o saptamina am verificat si dupa ora 2 ,canalele mentionate merg fara macroblocuri. Ar trebui sa ai receptie si de pe transponderele nord-west africa ,e posibiil sa fie nevoie sa muti 2 pasi spre vest antena ca sa ai semnal maxim. Momentan nu pot sa testez mai mult sint cu constructorii pe acasa si a trebuit sa demontez antena de 2,6m asa ca momentan nu e functionala.

    asta e la 9 dimineata

    si la ora 2 noaptea
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  13. #58
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Antena ta e reglata foarte bine ? In sensul ca poate fi de incredere pentru comparatie cu a mea ?
    Am receptie foarte buna de pe spotul nord vest africa. Intra permanent fara probleme cu semnal bun. In ceea ce priveste postul Mazzika observ ca la ora 19.30 am receptie cu multe macroblocuri. Probabil mai tarziu in noapte voi receptiona mai bine.

    Voi incheia comparatia antenei mele cu alte antene prime focus pentru ca nu vad asa mare diferenta si pare ca si antena mea e prin zona celorlalte. Receptionez cam aceleasi canale si canalele la limita par la fel. Am sa ma gandesc daca merita complicatia unei antene de 2,2 metri pe care as putea sa o achizitionez. As obtine aproape 2 db semnal mai bun dar nu-mi dau seama cat ma ajuta semnalul asta si cat de incomoda va fi dimensiunea antenei care nu poate fi reglata sau mutata in 2 oameni. Multumesc pentru teste !


  14. #59
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    noi fiind in afara ariei de acoperire receptia e cu toane si ciudatenii. De reglat am reglat-o sa obtin maxim de semnal ,de lovit in ultimele 2 luni mi-au lovit-o muncitorii dar asa e cind ai de construit. Indoita antena nu este ,posibil lnbul sa priveasca putin pe linga mijlocul antenei dar acum nu am dispozitia necesara sa ma ocup de antena.
    Spotul nord-west africa , da, se receptioneaza toata ziua , canalele tunisiene se vad si se vad fara probleme. Sa treci la antena de 2,2m nu cred ca merita ,transponderele mena nu le vei receptiona .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  15. #60
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Am citit pe un forum ca intra spotul MENA al satelitului 25,5 Est. Am testat si la ora 23.00 cu cer acoperit imi intra cateva frecvente cu semnal stabil 11604 H, 11669 V, 11623 V, 11585 V .


Page 4 of 25 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •