Thanks Thanks:  98
Likes Likes:  403
Dislikes Dislikes:  9
Page 7 of 25 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast
Results 91 to 105 of 362

Thread: Teste receptie spoturi slabe Nilesat, Amos Mena , Thor nordic s.a.

  1. #91
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default









    Desi n-am imagine cu confirmarea receptiei vreunui post tv pe ecran am zis sa atasez cateva poze din momentul cand am reusit scanarea frecventei 10996.

  2. #92
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    O scanare de Nilesat 201@7°West & Eutelsat 7West A@7.3°West


  3. #93
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Trebuia sa revin cu confirmarea receptiei satelitului :





    Tunerul Vu zero 4k nu scaneaza frecventa desi miroase semnal. E scanat cu un tuner de pe amiko 4k51 care pare ca are nivelul de receptie semnal setat mai jos . Poate si asta a ajutat la receptie :
    Tuner & demodulator:
    Tuner Type: DVB-S/S2
    Input Impedance: 75 ohm
    Frequency Range: 950MHz-2150MHz
    Input Signal Level: -79dBm— -11dBm

    https://www.amikohome.com/api/file/f...viper_4k51-pdf

  4. #94
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    incearca receptia dupa 1-1.30 noaptea . Pe nilesat crestere de semnal am avut undeva intre 1.30 si 5 dimineata ,nu ceva exceptional dar 1,5-2db cit sa se stabilizeze imaginea . NU stiu daca in acest post sau in altul dar daca imi aduc bine aminte am dat frecvente si cam care a fost cresterea . Iar daca ai acces usor la antena poti sa mai faci si o corectie de polarizare si sa rotesti lnbul exact pina unde trebuie. Pe amos ca sa nimeresti lnbul (pentru canalul 2 si canalul 10 ,cind mergeau receptionate aici ) dupa 9.30-10 seara nu mai fluctua semnalul si il puneai unde trebuia si fara prea multe incercari,odata pozitionat la milimetru receptionai canalele si ziua.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #95
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Nile Sat- transponderii care se receptionau azi dimineata in zona CT cu 1.8m.
    Cei mai multi sunt din spotul N-201 si apoi din spotul Africa Nord-West.
    Din spotul MENA nimic, niciodata nu am reusit sa receptionez barem urma sporadica de semnal.



  6. #96
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Identic si aici la mine pe 1.80m, din spotul MENA nimic. Din celelalte doua, spotul N-201 si spotul Africa Nord-West se receptioneaza aproape toate frecventele, cu ceva diferente de semnal.

  7. #97
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    cred ca am mai scris pe undeva printr-un post anterior ,peste zi spotul mena nu are nici urma de semnal in zona noastra . Daca nu au restrins acoperirea, pe citeva transpondere apare semnal dar undeva dupa miezul noptii si pentru o durata de 3-4 ore. Eu vorbesc de receptie cu antena mea de 1,8 m; din auzite -pe antena de 2,4m se receptioneaza toata ziua( e vorba de rotana) dar cum nu am vazut nu pot sa confirm ca este real asa ca ramine la nivel de zvon.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  8. #98
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Care ar fi cel mai bun receptor satelit pentru DX... poate facem un topic pe tema asta

  9. #99
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @marsel90

    Deschide topic si discutam acolo, dar cel mai bun receptor nu exista...
    Foloseam pt DX vechiul TM 5502 HD,non-linux, la blind scan scaneaza tot nu pierde nimic indiferent de valoare s/r. Dar foarte lent la scanare pas 1Mhz.

    ---------- Post added at 18:39 ---------- Previous post was at 18:32 ----------

    Quote Originally Posted by claudiu View Post
    cred ca am mai scris pe undeva printr-un post anterior ,peste zi spotul mena nu are nici urma de semnal in zona noastra . Daca nu au restrins acoperirea, pe citeva transpondere apare semnal dar undeva dupa miezul noptii si pentru o durata de 3-4 ore. Eu vorbesc de receptie cu antena mea de 1,8 m; din auzite -pe antena de 2,4m se receptioneaza toata ziua( e vorba de rotana) dar cum nu am vazut nu pot sa confirm ca este real asa ca ramine la nivel de zvon.
    Chiar acum (ora 1830) am scanat 11296H27500 pt Rotana,cu tuner Si2169D, rezultat semnal 0dB.

  10. #100
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Eu incep sa apreciez tunerele care arata urma de semnal sub limita de receptie. Compar de exemplu Tunerul Si2166 cu AVL6211. Ca sa receptioneze stabil e mai bun Si2166d. Testat pe aceeasi antena e primul care reda fluent, fara intreruperi. In schimb tunerul AVL6211 imi arata mai repede ca e o urma de semnal. Detecteaza mai repede semnalul chiar daca e cu intreruperi. Pe care l-ati prefera ? Pt dx eu aleg AVL6211.

    De pe Nilesat 7w frecventa 12226 H va intra permanent toata ziua ? Eu reusesc sa o iau stabil doar seara. Ziua deschide cu intreruperi foarte mari. Nu e fluent.
    Rog de asemenea cine poate , mai ales pt mine ar fi important @marsel90 sa scaneze BBC 27.5w. La mine nu intra nimic oricat ma chinui iar prin zona Clujului observ mai multe rapoarte de receptie chiar cu ceva rezerva de semnal. De asemenea tot pe acolo intra IRIB de pe 62E iar la mine de asemenea nu miroase nimic. Singura mea realizare si pare si asta o ciudatenie este ca imi intra 11906 de pe 28.2 spotul UK. O anomalie. Am semnal sub limita dar cel putin imi arata ca e semnal acolo. Cu 1db in plus as receptiona imagini bune.

    ---------- Post added at 08:56 ---------- Previous post was at 08:50 ----------

    corectare : 10906 V de pe 28.2E.

  11. #101
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @dingo
    cum voi fi un pic mai odihnit imi fac de lucru int-o noapte sa vad ce si cum . Pe rotana am avut imagine stabila pentru vreo 3 ore si asta pe tunerul din placa al unui dream 8000.
    @Marsel
    ultimul receptor recunoscut ca face mai mult decit majoritea openbox sx6 ,un receptor hd cu 2 tunere pretul de nou in magazin 115-120euro. Acum nu se mai gaseste iar pe ebay cine vinde ,vinde la pret dublu. Ca receptoare folosite pentru semnale slabe nokia dbox1 cu tuner lung si soft dvb2000 si de asemenea echostar 3000 ,echostarul nu-l mai am dar dbox-ul il mai am . De amindoua am fost foarte multumit si ca receptie si ca functionalitate pentru ce se putea la vremea lor . Varul meu a folosit humax 5400 si a fost super incintat de el ,am un amic care inca foloseste humaxul la reglat antena mobile acolo unde se poate ca nu prea mai ai multe transpondere dvbs. Receptoarele hd nu prea s-au mai ridicat ,au fost citeva laudate dar tunerele nu au fost ce trebuie , ori nu citeau SR-uri mici ori nu suportau SR-uri mari in fine ,probleme . Pentru dm800 a fost un tuner alps o revizie , L sau M , care a fost putin mai rasarit . IN rest cam toate receptoarele au aceleasi modele de tunere doar ca la unele pragul de demodulare este putin mai coborit . Ca noutate astept acum un tuner de la hisilicon pentru dreambox sa vad daca poate mai mult decit celelate modele sau e doar reclama .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  12. #102
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Diseara sau maine voi incerca 27.5w.
    In privinta receptoarelor, exista ceva diferente deoarece din trei receptoare k1 este cel sensibil in comparatie cu amiko viper combo ( nu cel 4k ) sau o chinezarie de pe aliexpress vx1 .

  13. #103
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @ clau & dingo
    am pindit in noaptea asta nilesatul si cresterea la frecventele mena e de 1-1,5db adica semnal de 52-53db ,insuficient pentru receptie . La frecventele care ne intereseaza se contureaza putin o denivelare dar nu ajunge la nivel de "cocoasa" ca sa ma bucur de ceva receptie. Clar ca semnalul de pe nilesat a scazut ,pe cele care se receptioneaza sa fie acum noapte doar 58db cu raport S/N de 6-6,4db e cam putin ; e diferenta si pe polarizari pe orizontal semnalul e mai slab , pe 12111h se ridica la 52,5-53 iar pe vertical 12169 la 53-54dbmicroV. Daca semnalul nu-si revine inseamna ca satelitul e "mai consumat" decit in urma cu un an si o sa putem pune la lista cu sateliti care nu se mai receptioneaza si nilesatul.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  14. #104
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Demult voiam sa pun o intrebare : se simte vreo imbunatatire la receptie in functie de lungimea cablului ? De exemplu daca pe un canal semnalul cu un cablu de 35 metri lungime e la limita si rupe usor imaginea ( BER scazut dar nu 0 ) daca voi duce receptorul la 2 metri de antena voi avea semnal mai bun ? Se va cunoaste cat de putin ?

    Teoria cred ca o stiu : daca am cablu de calitate nu sunt pierderi semnificative de semnal pentru ca lnb-ul are amplificare mare. Totusi eram curios daca se poate stoarce vreo farama de semnal scurtand cablul de la 35 metri la 2 metri. Am mai avut alta data surpriza ca tunerul sa fie inundat de semnal si defapt sa-mi arate ca nu e semnal daca nu pun 30 metri de cablu eu neavand nici atenuator intercalat pe cablu. Sunt curios daca cineva a observat vreo modalitate de imbunatatire raport semnal zgomot . Am lnb inverto black ultra si cred ca daca ar fi avut amplificare mai mica se putea "stoarce" un zgomot mai redus pe intreaga banda de frecvente eu neavand nevoie de 60db amplificare. Nu ma astept sub 0,2 db dar m-as astepta sub 0,5-0,6db nu 0,7db cat are acum maxim acest lnb.

    Am aproximativ 35m cablu RG6 dublu ecranat cred , interior cupru pur , tresa cupru.

  15. #105
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    De la 35m la 2 m clar vei avea un castig substantial,in practica aveam una din antene la 25m distanta,am reusit sa o aduc la 15m distanta,ma refer la cablu desigur,la unele programe care intrau cu macroblocuri sau nu deschideau semnalul la 25m la 15m se vedeau fara probleme inclusiv cele care nu deschideau,in concluzie,vei avea un castig semnificativ.

Page 7 of 25 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •